Růžičková čistila vodu z Vltavy: Na balenou lidé v Africe nemají peníze

14. září 2018
Herečka Andrea Růžičková (34) je vášnivá cestovatelka a také fotografka. Během svých cest navštívila řadu zemí v Asii i Africe a nešlo o žádné pětihvězdičkové resorty. Mnohem raději jezdí na místa, kam se zhýčkaní turisté bojí. „Ráda bych tam jednou vzala i syna Tobiáše,“ nechala se slyšet hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě.

„Chci ho vzít všude, aby viděl různé životy a země, dobré i zlé, bohaté i chudé. Myslím, že je to nesmírně důležité, abychom nežili ve falešné představě neustálého růstu, blahobytu a nadbytku,“ míní Andrea Růžičková, která je ambasadorkou projektu Čistá voda dětem. Ten má za cíl zprostředkovat pitnou vodu v oblastech s jejím nedostatkem.

Během svého pobytu v Africe, kdy pomáhala dětem, na vlastní oči viděla, jak je pitná voda v kohoutku pro mnohé nedosažitelným luxusem. „Afrika je skutečně úplně jiná. To, co je pro nás samozřejmostí, je tam mnohdy výjimečné. Pitná voda je i dnes, v 21. století, vzácná a je celkem normální, že se pije voda dešťová,“ prozradila s tím, že by si lidé měli více vážit věcí, které považují za samozřejmé.

„Pije si i těžce získaná voda podzemní, která je ale v dobách sucha téměř nedostatková. V malých městech je možné koupit pitnou vodu v lahvích, ale na to většina obyvatel nemá peníze. Je těžké si něco takového představit, natož to žít dennodenně,“ uvedla Andrea, která si neumí moc představit, že by v tak náročných podmínkách vychovávala syna.

Nedostatek vody ale v létě řešila v českých luzích a hájích. „Přes ta šílená horka jsme jezdili na chatu, která je na samotě u lesa, v jižních Čechách u Lužnice. To sucho bylo znát i na řece, bylo hrozně málo vody,“ nechala se slyšet herečka.

„Poprvé se v ní koupal i Tobiáš a ta jeho radost byla nepopsatelná. Doufám, že to tak zůstane i do budoucna, že se jednou i on bude koupat se svými dětmi v řece, která teče,“ zavzpomínala Růžičková. Velmi dobře si uvědomuje, že sucho může ohrozit i střední Evropu.

„Vnímám to a čtu o tom snad každý týden. Možná se nám pořád zdá, že se nás to netýká, že problém je velmi daleko, že je jen v teoretické rovině. Ale zemědělci, chovatelé, hospodáři, lesníci, lidi na vesnici… Myslím, že ti by nám dokázali vyprávět už ze svých vlastních zkušeností,“ dodala herečka, která věří, že lidstvo vezme rozum do hrsti a vodu se mu podaří ochránit.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:03 sobota 12. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

  • 16
  • 13
  • 11
  • 7
  • 6
  • 5
Komentáře