Formanův Amadeus po 30 letech: Přiznal se k homosexualitě a po Čechách se mu stýská

 • Světový režisér Miloš Forman dnes slaví 85. narozeniny
 • Česká televize k příležitosti tohoto významného jubilea uvádí Formanovy nejslavnější filmy
 • Dnes večer se diváci mohou těšit na jeho skvost zlaté kinematografie - osmioscarový film Amadeus
 • Ohromující příběh souboje průměrnosti a génia se natáčel v Praze a uchvátil celý kulturní svět

Tak to je šok. Takhle dnes vypadá představitel Formanova Amadea Tom Hulce. A to je mu teprve 62 let! | foto: Koláž expres/profimedia

Zub času je neúprosný a takhle dnes vypadá po více než 30 letech legendární Wolfi z Formanova Amadea. Ve dvaašedesáti vypadá jako dědeček, hravé oči mu však zůstaly. O jeho roli se ucházel i slavný Mel Gibson, Hulce se přiznal k homosexualitě. Jak snášel natáčení v Čechách?

Kdo by ho neznal? Obscénní excentrický hudební génius Wolfgang Amadeus Mozart a jeho představitel Tom Hulce (62), kterého obsadil do svého kultovního snímku v roce 1984 český režisér Miloš Forman.

Film si vysloužil celkem 8 Oscarů a dalších 5 neproměněných nominací. Získal také 4 Zlaté glóby a mnoho dalších prestižních ocenění. Jak se za tu dobu změnil představitel slavného Wolfiho?

Jak šel čas s představitelem Formanova Mozarta? Zleva v roce 1984, 1994, 2004,...

Jak šel čas s představitelem Formanova Mozarta? Zleva v roce 1984, 1994, 2004, 2015.

Český režisér žijící od konce 60. let ve Spojených státech Miloš Forman záměrně vybral do role slavného génia herecky méně zkušeného, leč neméně kvalitního, třicetiletého Toma Hulceho.

Nechtěl do hlavních rolí obsadit známé tváře, jeho cílem bylo, aby se divák zaměřil na uměleckou hodnotu filmu a na děj, nikoliv na okoukanou slavnou tvář. O roli se ucházel například i Mel Gibson nebo Mick Jagger.

Hulce v roce 2007 s Formanem a představitelem Salieriho F. Murray Abrahamem.

Hulce v roce 2007 s Formanem a představitelem Salieriho F. Murray Abrahamem.

Tom měl údajně trénovat hru na piano 4 hodiny denně, aby působila věrohodně. Dokonce i několik hudebních profesorů nezávisle na sobě prohlásilo, že když kameraman ve filmu zabírá Mozartovu hru, není viditelná jediná chyba. Herec hraje to, co divák doopravdy slyší.

Kdo by si nepamatoval geniálního, tak trochu potrhlého Wolfiho?

Kdo by si nepamatoval geniálního, tak trochu potrhlého Wolfiho?

Široká škála scén se odehrávala v Praze a na zámku v Kroměříži. Například natáčení opery Don Giovanni probíhalo ve Stavovském divadle.

Tom se zpětně přiznal, že půl roku stráveného v Praze v něm zanechalo nesmazatelnou stopu. Když se vrátil zpět do rodné Ameriky, po Čechách se mu prý stýskalo jako po domovině.

Ačkoli po Amadeovi ještě mnohokrát dokázal, že je perfektním hercem, ze stínu geniálního Mozarta už se nikdy nevymanil. Role se mu stala osudovou a je s ním doživotně spjata.

V mládí chtěl být rockovým zpěvákem, pak se mu však pod tíhou mutace začal hlas měnit, a tak se rozhodl dát se na hereckou dráhu. Na otázku proč odpověděl: „Protože mi kdosi řekl, že bych to dělat nemohl.“

Hulce s představitelem Salieriho F. Murray Abrahamem.

Hulce s představitelem Salieriho F. Murray Abrahamem.

Během studia si přivydělával jako uvaděč a prodejce vstupenek v divadle. Jeho rodiče volba stát se hercem nenadchla, to však jeho odhodlání neovlivnilo. V současné době žije ve Seattlu a herectví už se přes 15 let nevěnuje.

V roce 2008 v rozhovoru pro homosexuální americký časopis popřel veškeré zvěsti o jeho údajném manželství či dceři a otevřeně se přiznal k homosexuální orientaci.

„To víte, na Wikipedii si může každý psát, co chce, pravda je však taková, že informace o mé ženě a dítěti jsou falešné. Hrdě se řadím mezi komunitu gay herců, i když už 10 let nehraji.“

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 1:52 18. června 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  87
 • Trapas
  39
 • Haha
  27
 • Sladký
  26
 • Tvl
  24
 • Cože
  22
Komentáře

Mohlo by vás zajímat