London Bridge is down: Jak bude probíhat pohřeb nejslavnější panovnice na světě

Novým králem a hlavou státu Spojeného království a 15 zemí Commonwealthu se po smrti své matky Alžběty II. stal princ Charles. Jeho manželka Camilla, vévodkyně z Cornwallu, se stala královnou manželkou. „Dnes zůstane na Balmoralu a v pátek se vrátí do Londýna,“ informoval královský palác.

I když se dnes již bývalý princ z Walesu automaticky stal novým panovníkem v okamžiku, kdy zemřela královna Alžběta II., korunovace se s největší pravděpodobností uskuteční až za několik měsíců.

Charles je následníkem trůnu od roku 1952, tedy čtyři roky po svém narození v Buckinghamském paláci. Jeho dřívější titul, princ z Walesu, nyní pravděpodobně přejde spolu s několika dalšími tituly na jeho syna, prince Williama, vévodu z Cambridge.

Protože Velká Británie poslední pohřeb panovníka zažila v roce 1952, administrativa připravila plán, který po skonu Alžběty II. do minuty rozebírá, co se kdy stane a co kdo udělá.

Královna Alžběta II.

Nese název operace London Bridge. London Bridge is down, tedy Londýnský most spadl. Fráze, která byla použita v komunikaci s britskou premiérkou po úmrtí Alžběty II., uvedla do pohybu velké množství věcí. Úmrtí panovnice je označováno jako den D, přičemž následující dny jsou označovány jako D+1, D+2 atd.

Den D+1

V deset hodin dopoledne den po královnině smrti zasedne nástupnická rada, která oficiálně jmenuje prince Charlese novým panovníkem. Jejího jednání se jako diváci zúčastní stovky britských politiků.

Potvrzení Charlese coby nového panovníka bude přečteno v St. James’s Palace a na Královské burze. V půl čtvrté odpoledne se nový král setká s premiérem a jeho kabinetem.

Královna s princem Charlesem

Den D+2

Rakev s královniným tělem přijede do Buckinghamského paláce. Jelikož královna zemřela na skotském Balmoralu, spustí se operace Unicorn (Jednorožec). Dočasně bude její tělo uloženo v paláci Holyroodhouse. Během následujících dvou dnů se bude odehrávat v Edinburghu smuteční procesí a mše.

Následující dny Charles vyrazí na cestu po Spojeném království, navštíví skotský parlament a zúčastní se mše v edinburské katedrále St. Giles. Proběhne také smuteční procesí a ve Westminsterském paláci smuteční mše.

Následující tři dny tam bude ležet rakev s tělem královny. Nacházet se bude na vyvýšeném katafalku a po 23 hodin denně se s královnou bude moci naposledy rozloučit veřejnost. Tato fáze má název operace Feather (Peří). Začnou také přípravy a zkoušky na pohřební procesí.

Den D+10

Státní pohřeb se bude konat ve Westminsterském opatství. V pravé poledne bude Británie držet dvě minuty ticha. Pohřební procesí se budou konat v Londýně a ve Windsoru. Po řadě smutečních mší bude královna Alžběta II. pohřbena ve Windsoru, v kapli krále Jiřího VI. vedle svého manžela, prince Philipa.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:06 pátek 6. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

  • 5
  • 5
  • 4
  • 2
  • 2
  • 1