Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Zemřela královna Alžběta II.

  Tento portrét patřil mezi královniny oblíbené. Skotské barvy na skotských vřesovištích. | foto: reprofoto The Birtish Monarchy

  Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. V oficiálním prohlášení potvrdil obavy posledních hodin Buckinghamský palác. Panovnice, která se nesmazatelně a tučným písmem zapsala do britské historie, trpěla delší dobu zdravotními problémy, kvůli nimž se špatně pohybovala a rušila poměrně často program. Brity čeká dlouhé období smutku.

  Královna byla na britském trůnu neuvěřitelných sedmdesát let, platinové jubileum oslavila letos během několika velkolepých eventů po celé zemi.

  Korunu zdědila po tatínkovi, královi Jiřím VI., dne 6. února 1952. Premiérem tehdy byl legendární Winston Churchill, přemožitel Adolfa Hitlera.

  Kdyby nebylo skandálu jejího strýce, který si vzal rozvedenou Američanku, byla...

  Už za války si královna jako dospívající dívka získala sympatie, když vstoupila do Ženského pomocného sboru či když v roce 1940 pronesla v BBC proslov k britským dětem.

  Většina žijících Britů tak jinou panovnici za celý život nepoznala. Také díky tomu se královna Alžběta II. stala modlou a národním pokladem.

  Královna Alžběta s princem Filipem

  V posledních měsících panovnici trápily zdravotní potíže, především měla problémy s mobilitou. Rušila kvůli tomu program, dokonce i její účast na oslavách platinového jubilea byla omezena.

  Přesto se ale snažila co nejvíce povinností zvládnout. V červnu například absolvovala celý tradiční skotský týden. Nejnověji se na Balmoralu setkala s britskou premiérkou Liz Trussovou, aby ji uvedla do úřadu.

  Královna kyne davům.

  Královna neprožívala veselé období už posledních pár let, vše odstartoval megxit, tedy odchod jejího vnuka prince Harryho z královské rodiny společně s manželkou Meghan. Další kauza vyeskalovala kolem prince Andrewa, který byl obviněn z pohlavního styku s nezletilou dívkou z harému finančníka Jeffreyho Epsteina.

  Pochopitelně největší ranou ale pro královnu byla smrt jejího manžela, prince Filipa. Ten po jejím boku stál ještě déle, než byla panovnicí, a měla v něm životní oporu.

  Filip slaví 99. narozeniny na hradě Windsor.

  Odchod královny je pro Velkou Británii ranou a tématem číslo jedna bude přinejmenším několik dalších týdnů, spíše ale měsíců. Bude vyhlášen státní smutek a pohřeb bude jednou z největších událostí v historii královské rodiny, ne-li tou vůbec největší.

  Královna korunuje syna Charlese princem z Walesu.

  Královniným nástupcem se automaticky stává princ Charles, jeho manželka Camilla bude z rozhodnutí královny Alžběty nosit titul queen consort. Otázka korunovace se zřejmě začne interně řešit hned, veřejnost se ale nejspíše nic nedozví minimálně do královnina pohřbu.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:47 pátek 6. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   10
  • Super
   5
  • Cože
   4
  • Haha
   3
  • Trapas
   2
  • Sladký
   2
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...