Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Pražští Židé mají zbraně, vlastní obranu a tajný kód, tvrdí majitel košer restaurace

  Aaron Günsberger | foto: iDNES.czExpres.cz

  Majitel pražské košer restaurace Aaron Günsberger se dostal až na stránky New York Times. S „koltem“ za pasem vyrazil na Staroměstské náměstí, kde si Martin Konvička se svými přívrženci hrál na zabijáky teroristické organizace ISIS a střelbou do vzduchu vyděsil desítky turistů. Podle svých slov si ale nešel hrát na Ramba, ale vyhodnotit bezpečnostní riziko pro židovskou čtvrť, kde je členem jakési organizace, která dohlíží na bezpečí svých sousedů. A nejen o tom jsme si s Günsbergerem, který má velmi vyhraněné názory, popovídali.

  Před několika dny jste se svými výroky docela proslavil. Psali o Vás v New York Times. Kdo jste? Jak byste se představil?

  Řekl bych, že jsem nezajímavá postavička. Ani si nemyslím, že bych se proslavil. Prostě jsem byl v určitou dobu na určitém místě a ty události to potom semlely.

  Poté, co pan Konvička střílel na Staroměstském náměstí do vzduchu, jste se nechat slyšet, že měl štěstí, že jste u toho nebyl, jinak by to dopadlo špatně.

  To bylo trošičku jinak, což vzniklo špatným překladem z New York Timesu. Bylo to tak, že jedna slečna byla v restauraci Kotleta na Staroměstském náměstí a byla součásti toho davu, který zpanikařil a utekl. A jelikož jsem člověk, který většinou neutíká a situace řeší, zavolala mi a popsala mi, co se děje. Brečela. Původně si myslela, že je na Staromáku bomba, pak mi řekla, že tam nějací blbci střílí ze samopalů a řvou Alláhu akbar, a že se nejspíš jedná o útok. Já jsem jí řekl, aby se uklidnila, protože jsem stál od toho místa asi 700 metrů a nejspíš bych střelbu z ákáčka (samopal AK47 Kalašnikov) poznal. V tu chvíli se policistům, kteří stáli naproti, rozezněly vysílačky a začali houkat. Tak jsem na nic nečekal a běžel jsem tam.

  S pistolí nebo bez?

  Tu mám ale u sebe neustále. Mám zbrojní pas a nosím ji skrytě. Akorát pán šéfredaktor New York Times to zdramatizoval, proti čemuž už jsem se ohradil. Evidentně jim to je úplně jedno, protože s tím nic neudělali. Představa, že tady pobíhám s pistolí je šílená, i když lidi, kteří mě znají, ví, že jsem toho schopen. Ale neudělal jsem to. Doběhl jsem tam, abych vyhodnotil situaci. Ne proto, abych začal střílet jako cowboy, ale abych mohl varovat naši čtvrť. Kdyby se tam opravdu něco dělo, poslal bych signál, aby všichni zavřeli restaurace, židovskou obec, synagogu, hřbitov, butiky. Prostě bychom celou čtvrť evakuovali. Vždycky totiž automaticky počítáme s tím, že je útok směřovaný na nás. To je ten důvod, proč jsem tam běžel.

  Když se něco semele v Praze, Židé mají tajný varovný kód

  A to mě zaujalo. Ve vyjádření o akci konvičkovců jste prohlásil, že máte v židovské čtvrti jistý systém včasného varování a bezpečnostního opatření. Mohl byste popsat, jak přesně funguje?

  V České republice má právo na restrikce a útok jenom policie a armáda, ale je to tak, jak jsem řekl. Jde nám jenom o včasné varování. Něco se někde stane, lidi tady dostanou echo a prvotní je dostat z ulic měkké cíle a zavřít je někam, kde jim nebude hrozit nebezpečí útoku. Hlavním úkolem je evakuovat čtvrť, dostat lidi dolů, nahoru, hlavně z ulic, kde působí aktivní střelec. A samozřejmě automaticky s tím informovat policii, armádu nebo zásahovou policii, aby to vyřešili. Rozhodně to neznamená, že tady bude pobíhat deset izraelských vojáků se samopaly a střílet po někom. Takto to myšleno nebylo.

  Jakými signály si dáváte vědět?

  Když to přirovnám do civilního módu, tak je to vojenský Whatsapp. Třeba.

  Kolik lidí ho má?

  V tom systému jsou všichni dotčení nejen v České republice, ale funguje to celosvětově.

  Takže ten vojenský Whatsapp, jak tomu říkáte, je napojený na celosvětovou síť?

  Ano. Protože se může stát, že jsou ty útoky koordinované na více cílů. Máte židovské budovy na Praze A, Praze B a Praze C. Pokud začne útok na Praze A, v každém případě musí na béčku a céčku zvolit nějaké opatření, protože hrozí nebezpečí, že ten koordinovaný útok zasáhne všechny tři cíle. To je v rámci jedné oblasti. V rámci republiky se o tom musí také dát vědět, aby třeba v Olomouci o tom také věděli.

  Když je útok v Belgii, není pravděpodobné, že další bude v Praze, ale v každém případě se musí udělat určitá opatření. Dřív to bylo tak, že 99% útoků bylo jenom na židovské cíle a ještě to mělo spojitost s určitými svátky, což se dneska už neděje. Dneska se útočí na všechno, všechny a kdykoliv. Ty vzorce jako kdysi chybí.

  Jak dlouho ten systém funguje?

  Dlouho, akorát se s rozvojem technologií vylepšuje.

  Když se v Praze něco stane, kolik lidí si tu zprávu přečte? Nebo to pošlete jednomu člověku a ten ji rozešle dál?

  Jde o princip skupiny. V první fázi si to přečte určitý počet lidí a ti vyhodnotí, jestli to podstoupit dál. Když tady někdo začne střílet, není zapotřebí to posílat do Belgie. Musí se to dozvědět Praha. Situace se stejně většinou vyřeší během několika minut. Pak mohou ti lidi, kteří jsou za to zodpovědní, vyhodnotit, zda tu informaci pošlou dál. To už jde o odborníky a vyloženě jde o náplň jejich práce.

  Židé jsou první na ráně

  Jak jste se do té skupiny dostal vy?

  Za prvé tím, že mám restauraci v centru Prahy a za druhé tím, že všichni ví, co jsem zač, tudíž jsem první na odstřel. Když někdo přijde, tak na 99% vyhodí do vzduchu mou restauraci. Ta doba se ale změnila a spíš hrozí, že půjdou na Můstek a zaútočí v metru, protože tam způsobí gigantickou paniku, zabijí strašně moc lidí a je také pravda, že z hlediska PR propagandy nejsou židovské cíle již atraktivní, protože Židy zabíjejí furt a nikoho to už moc nezajímá. Mrtvý Žid nebo Izraelec, o tom už nikdo nenapíše.

  Říkal jste, že se předpokládalo, že v té skupině budete. Máte nějak výcvik? Vojenský nebo polovojenský?

  Aktivně sportuji.

  Na to jsem se neptal.

  Je to můj koníček. Nějak se tomu věnuji.

  Takže se o tom nechcete bavit?

  Ne.

  Když by došlo na nejhorší a byla by potřeba evakuace, staráte se jenom o Židy nebo všechny v okolí?

  O všechny lidi. Je logické, že pokud by šlo o útočníka se samopalem, že musíme varovat i lidi vedle. Nedovolíme, aby zabili tamhle chudáky Číňany s porcelánem. Priorita je postarat se o všechny lidi z oblasti. Důležité je ale, aby se evakuovalo v klidu. Největší průšvih totiž nadělá panika. Nemůžete naběhnout do restaurace a řvát teroristi, teroristi, protože lidi jsou schopní v té panice se zabít navzájem.

  Většina z nás nosí zbraň

  Vy sám jste říkal, že nosíte zbraň. Kolik lidí v Židovské čtvrti nosí zbraň?

  Hodně. Všichni ne, ale ta hustota je tady poměrně vysoká.

  Co si myslíte o tom, že se nyní zvažuje, že se zákon o držení střelných zbraní zpřísní?

  Absolutně s tím nesouhlasím. Uvedu příklad z Izraele. Tam, když se stane teroristický útok nožem na ulici, kdy útočník někoho pobodá, nedej bože zabije, v mžiku je tam sedm, osm aktivních držitelů střelné zbraně a toho člověka zabijí. Ten člověk nemá šanci ublížit nikomu dalšímu. V Nice ten člověk zabil přes osmdesát lidi, než se jim ho podařilo zastavit. V Izraeli se staly podobné útoky. Arabové ukradli ze stavby bagry, zvedli radlici a zaútočili na autobus. Zranili lidi, ale někdo tam okamžitě přišel, naskočil do kabiny a zabil ho. Pokud ale nemáte ozbrojené lidi, nemá ho kdo zastavit. Musíte čekat na policii, což může trvat dlouhé minuty ve chvíli, kdy jde o vteřiny. Pak umírají lidi. Jsem přesvědčen o tom, že 99% trestných činů je spácháno nelegálně drženou zbraní. Pravidla musí být, ale rozhodně bych neomezoval držení zbraní. Naopak to nahrává gaunerům.

  Myslíte si, že by se Evropa měla ozbrojovat?

  Stoprocentně. Evropa by se měla učit od Izraele.

  Kvůli Konvičkovi nám turisté ruší zájezdy

  Co soudíte o akci pana Konvičky, který asi chtěl na něco poukázat?

  O tom si nemyslím nic. Jediný, co jsem řeším je, že vzali zbraň a střílel z ni na Staromáku. To, že si tam vzal s sebou velblouda, kterého si ještě pan biolog spletl, protože nešlo o arabského, ale mongolského, tak mi to přišlo dost humorné. Kdyby tam nebyly ty zbraně, i když já mám velký problém i s tou vlajkou, tak bych řekl, že by se to mohlo Kočkům na pouti líbit. Jinak to není hodno komentáře. Pro mě je nepochopitelné, že někdo tu část se zbraněmi vůbec povolil. Jinak si pan Konvička neuvědomuje, že napáchal mnohem větší škody. Mně totiž volají lidí, že chtějí stornovat zájezd do Prahy, protože v New York Times psali, že v Praze útočili vojáci ISIS. Já jim říkám, že to je lež, že tam psali, že šlo o falešný útok. To už ale nikdo nečte. Když to vezmeme do absurdna, tak je schopný poškodit cestovní ruch, což si myslím že ho vůbec nenapadlo. Je vůbec podle mě nenapadlo, co můžou způsobit. Já jsem naopak překvapený, že toho způsobili tak málo. Čekal bych, že když někdo začne střílet na Staromáku, že začnou utíkat všichni a ne jenom dvě stě lidí.

  Čím to je?

  Podle mě si nikdo nepřipouští, že by se to u nás, v téhle zaprděné kotlině, mohlo stát.

  Cítíte se vy, židovská komunita, v Praze bezpečně?

  Ne.

  Teroristický útok proti Praze je jen otázka času

  Útočí na vás někdo?

  To není příliš časté, ale bohužel ta historická zkušenost, že oni primárně útočí na židovské cíle, je daná. Rozhodně to není kvůli české společnosti. Nebezpečí nezaznamenáváme od českých občanů. Problém je v tom, že žijeme v globální Evropě, neexistují žádné hranice a je jedno, jestli se útočí v Paříži, Bruselu nebo v Praze. Tam je větší riziko, protože tam žije vyšší koncentrace muslimů, ale ti si můžou sednout v Paříži do autobusu a za deset hodin jsou v Praze. Z Německa do dvou hodin.

  Takže předpokládáte, že se to někdy stane i v Praze.

  My nepředpokládáme. My to víme, akorát nevíme kdy.

  Takže se na to připravujete.

  Nic jiného nám nezbývá.

  Vraťme se zpátky ke zbraním. Říkal jste, že by se Evropa měla vyzbrojit. Nemyslíte si, že se to může jednou zvrtnout?

  Dám příklad. Například na území židovského města v Londýně se pohybuje nula zbraní, protože tam je nulová tolerance. Tady v Praze dejme tomu třicet. Není rozumné, aby každý pitomec měl pistoli, to by dopadlo špatně, ale třeba ve Švýcarsku má každá rodina svou zbraň a není tam nesmírná kriminalita.

  Funguje vám tady vlastní systém včasného varování. Věříte vůbec české policii nebo tajné službě?

  Já vůbec nevím, jestli v Česku nějaká tajná služba existuje. Musím ale říct, že policie s lidmi, kteří to mají na starosti, velmi úzce a bez problému spolupracuje.

  Co si vůbec myslíte o uprchlické krizi, která postihla Evropu?

  Myslím si, že česká vláda to nedělá špatně. Co si budeme nalhávat, kdo by chtěl do Česka. Nám všem je ale jasné, že oni utíkají před válkou. Problém je islám. Kdyby sem utíkalo 10 tisíc Ukrajinců, Španělů, Italů, není problém. Když sem bude utíkat 20 tisíc Vietnamců, tak bude možná problém s kriminalitou kvůli mafii, ale kriminalita je kriminalita. Ta společnost zas tak neohrožuje. Kriminálníci většinou vraždí kriminálníky a nevyhazují do vzduchu metro. Ten problém je v tom, že utíkají muslimové, kteří mají hodnoty, které nebudou kvůli Evropě měnit, což já zase chápu.

  S Araby je to těžký, občas se chytneme

  Jste vůbec v kontaktu s arabskou komunitou v Praze?

  Malinko. Spíš ale ne. Minimálně. Je to o lidech. Občas tady projde marocký dealer hašiše a má řeči. Co mu mám říct. Ten člověk nemá s izraelsko-palestinským konfliktem nic společného. Párkrát jsme se chytli na nějakých demonstracích.

  Židé jsou tisíce let pronásledovaným národem, za druhé světové války nacisté vyvraždili dvě třetiny Židů v Evropě, statisíce dalších muselo uprchnout do všech koutů kontinentu a pak dál do Ameriky. Po válce utíkali před komunisty. Neměli právě židovský národ mít smířlivější pohled na uprchlíky, soucítit s nimi?

  Jenže to není férové porovnání. Stoprocentně mi to připomíná tu situaci, ale nevznikla stejně. Na židy se útočilo kvůli debilním středověkým pověrám, konkurenčním důvodům a tak dále. Dodnes nikdo neví, jak vznikl antisemitismus. Proti muslimům nikdo nikdy neútočil. Oni si to udělali sami. I kdyby začali blonďáci vyhazovat všechny ostatní lidi do vzduchu, lidi začnou nenávidět blonďáky. A argument, že jich jsou 4 miliardy a špatných jenom deset procent mě neuklidňuje. Já nemám problém s těmi deseti procenty, ale s tím zbytkem. Když máte totiž demonstraci proti Izraeli, je plné náměstí fanatických debilů, co tam řvou, ale když vyzvou, aby odsoudili teroristický útok, nepřijde nikdo. Kde to jsme. Každý národ má fanatiky, ale problém je mlčící většina, která s nimi tiše souhlasí.

  Přežije tvrdší kultura a nebude ta evropská

  Takže souhlasíte se zdrženlivým postojem českých politiků ke přijímání dalších uprchlíků do ČR?

  Je to strašně těžká otázka. Rozhodně nejsem ani Konvička ani tihle facebookoví odborníci na migraci. To bych si nedovolil. Rozhodně nezpochybňuji, že tam ti lidé trpí. Těm, kterým vyvraždí celou rodinu a vybombardují barák, to jsou chudáci. To je bez diskuze. Problém vidím v jejich kultuře, kterou si sem přenesou a budou ji udržovat dál. A vždy přežije ta tvrdší kultura a rozhodně to nebude ta evropská.

  A jak si myslíte, že to dopadne?

  Podle mě špatně. Válkou. Neumím si to jinak představit. Neumím si představit, že by to dopadlo dobře.

  Řešíte tuto variantu v židovské obci? Jak to budete řešit do budoucna?

  Žádná budoucnost není. Je konečná.

  Není to pesimistický?

  My nejsme ani optimisté ani pesimisté. Přemýšlíme reálně, a to je konečná. Židovská obec se skládá z přeživších. Tady brzy nikdo nezůstane. Dávám tomu 15 let.

  Vy zůstanete?

  Já tady asi zůstanu, ale moje děti ne. Máme příbuzné v Anglii, Kanadě, Izraeli.

  Židé v Praze nepřežijí

  A proč? Není tady bezpečno?

  My potřebujeme žít komunitní život. A naše židovství se nedá žít tady. Děti musí mít kamarády. Po revoluci se to trošku zmohlo, ale už to tady zas upadá. Další věc je bezpečnost. Všichni Židé z Francie utíkají. Loni jsem tady měl kamaráda z Paříže, velmi úspěšného obchodníka s potravinami. Řekl bych, že tam má monopol. A on mi řekl, že se stěhuje s rodinou do Izraele, protože se každý den bojí, jestli se mu děti vrátí živé ze školy nebo ne. A jak odněkud zdrhají Židé, ta země je v hajzlu. Zdrhají z Francie, Belgie, Holandska a teď začínají utíkat i z Anglie.

  Připomíná mi to situaci před druhou světovou válkou.

  Tenkrát ale nebylo úniku. Tehdy se lidi nemohli pohybovat takhle volně. Dneska je nemůže nikdo zadržet. V Izraeli stouply ceny nemovitosti o milion procent, protože tam všichni ve velkém nakupovali, aby mohli kdykoliv jenom sbalit kufr a odjet.

  A v Izraeli je bezpečněji?

  Není, ale víte, kdo je nepřítel. Víte, že bude regulérní válka, jdete do zbraně a na frontu. Víte, že pokud se vám má něco špatného stát, bude to ve válce. Jasně, že tam jsou problémy s teroristickými útoky, ale lidi na to jsou duševně připravený. Žijí v zemi a za to, že tam žijí, platí tuto daň. Ale proč byste tuhle daň měli platit v Německu nebo ve Francii? Jdete po Champs-Élysées a někdo vás bodne do krku? Na to není nikdo připravený. Dneska nemůžou dávat Židé ve Francii ani do školy, protože tam je nebezpečno. Evropa je v hajzlu. Úplně. Už to říkám deset let, ale teď to nabírá na obrátkách. Jediným řešením je bohužel válka. Tyhle uprchlíky můžeme vrátit, ale nemůžeme vrátit Francouze, protože je marockého původu. Jde všechno, ale to už je zase rok 1939.

  Merkelová to nezvládla a Němci jsou vyřízení!

  Teď tady byla v Česku Angela Merkelová...

  To je parádní frajerka.

  Co si o ní myslíte?

  Nic. Radši ani nepište, co si o ní myslím. Prostě nezvládla situaci. A zase to souvisí s Židy. Oni mají furt výčitku, co Židům udělali a teď se snaží ukázat, že oni jsou ti humánní. Neumí jít středem. Němci jsou vyřízení. Nemají na to ekonomicky ani lidsky. Je to velký průšvih.

  Stejně jako Evropa jsou dneska rozdělené i Spojené Státy. Koho byste volil vy? Clintnovou nebo Trumpa?

  Trumpa. Protože ona je fakt svině. Ji nikdy. On je magor. Je to kecálek a nic z toho, co říká, neudělá. Clintonová ale už udělala spoustu špatných rozhodnutí a nechala umřít spoustu lidí.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:04 sobota 24. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

  • Super
   1356
  • Trapas
   109
  • Tvl
   76
  • Cože
   51
  • Haha
   37
  • Sladký
   35
  Vybrali jsme pro vás

  Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

  Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

  Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

  Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

  Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

  Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz