Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Co je zač bipolární porucha, kterou má trpět dcera premiéra Babiše?

    Bipolární porucha je většinou do konce života. Medikace ale projevy nemoci zmírňuje. | foto: Profimedia.cz

    Nevíte, co je bipolární porucha? Vzpomeňte si na Karla Svobodu! Tak zněl vzkaz, který poslal premiér Andrej Babiš každému, kdo by náhodou byl na pochybách. V souvislosti s kauzou Čapí hnízdo totiž vyplynulo, že jeho dcera Adriana Bobeková by touto psychickou poruchou měla trpět, a tudíž není způsobilá v případu vypovídat. Co je tedy bipolární porucha, dříve označovaná jako maniodepresivní psychóza?

    Bipolární porucha je nemoc, kterou má trpět dcera premiéra Andreje Babiše Adriana Bobeková, ta figuruje také na seznamu obviněných v kauze Čapí hnízdo. O jakou nemoc se jedná? Jak se projevuje?

    Jednou nahoře, podruhé dole

    Bipolární afektivní porucha, dříve maniodepresivní psychóza je duševní onemocnění, kterým trpí 0,5 až 1,5 procenta populace. Jak napovídá název nemoci, u postižených osob se střídají různě dlouhá období deprese, mánie nebo smíšené stavy. Je to o poruše nálad, kterými trpí ženy i muži. Nemoc propuká kolem 20. roku života, k rozpoznání většinou dojde až o mnoho let později, pokud vůbec.

    Jak se nemoc projevuje?

    Bezdůvodně pokleslá nálada, která může trvat i dva týdny, ztráta energie, nerozhodnost, pocit životního selhání, neopodstatněné katastrofické scénáře, beznaděj, výčitky nebo ztráta vůle.

    To všechno jsou příznaky nemoci, kterými trpí lidé s bipolární poruchou. Ve fázích deprese postižení ztrácí radost ze života, a to i z věcí, které dříve měli rádi. Tento stav často vede až k myšlenkám na sebevraždu.

    Jak bipolární porucha vzniká?

    Předpokládá se, že roli hraje genetika, tedy dědičné dispozice, chemismus mozku, ale také vlivy okolí, nepříznivých životních událostí, alkoholu, drog nebo nedostatek spánku.

    Mluví se také o tom, že podíl na nemoci může mít i vrozená porucha přizpůsobení se přirozenému rytmu střídání dne a noci (tzv. cirkadiánní chaos).

    Řada našich pacientů s bipolární poruchou stráví větší část svého života v těch depresivních epizodách než v těch, kdy se cítí nadměrně dobře, mániích. Onemocnění je vcelku kompenzovatelné medikací. U některých pacientů mohou tyto epizody během života zmizet. A pak se zase objevit, třeba kvůli stresu,“ vyjádřil se pro iDNES.cz psychiatr Martin Anders, předseda České psychiatrické společnosti.

    Nemoc nemusí být na první pohled patrná a lidé, kteří jí trpí, mohou zastávat i vysoké funkce. „Ano. Mám řadu pacientů, kteří trpí bipolární poruchou a nikdy byste to na nich nepoznal. Jsou dobrými manažery a zvládají ty povinnosti dobře. Když umějí práci rozdělit a delegovat, mají někoho dobrého pod sebou, kdo to za ně zařídí, tak mohou dobře prosperovat,“ řekl psychiatr Anders pro iDNES.cz.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 18:30 čtvrtek 14. března 2019. Anketa je uzavřena.

    • Super
      49
    • Haha
      21
    • Sladký
      19
    • Trapas
      18
    • Cože
      16
    • Tvl
      15
    Vybrali jsme pro vás

    VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

    Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

    Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

    Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

    Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

    Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...