Adam Kraus natočil s matkou spot o uprchlících: Lidé se zlobí, ale týká se to nás všech!

Kontroverzní spot OSN přirovná československé imigranty k těm současným. | foto: koláž Expres.cz

Herec a divadelní režisér Adam Kraus na sebe upletl pořádný bič. Kývl totiž na nabídku Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a zahrál si hlavní roli ve spotu s názvem „Sami jsme byli uprchlíci“. Ten ale během krátké chvíle vyvolal jenom ty nejnegativnější reakce a Kraus se nyní obává, kdy se vlna nevole otočí proti němu.

U Krausů v rodině je zvykem stát si za svými názory. Jeho otec Jan na tom dokonce postavil svou televizní kariéru a má vlastní talkshow, nyní vytahuje drápky i Adam Kraus, který se stal tváří kampaně, jež pobouřila půl národa.Fotogalerie

Reklamní spot OSN vykresluje situaci v osmdesátých letech dvacátého století v České republice. Adam Kraus zde ztvárňuje muže, který chce se svým synem prchnout před komunistickým režimem na západ.

Podle herce nejde ale situaci s migranty vnímat jednoznačně.

Situace není jednoduchá a nejde ji vnímat černobíle. Nejsme zastáncem radikálních názorů, a to na obě dvě strany. Myslím si, že by lidi měli alespoň trošku zvážit kritéria, která jsou v tom spotu ukázaná,“ sdělil nám lehce rozčarovaný herec, který by nerad, aby klip lidi brali jako propagandu.

Takhle to bylo a lidi by si to měli připustit. Týkalo se to nás a mohlo se to týkat i jich. Současná situace nese bezpečnostní rizika, ale měla by vést ke společenské diskuzi. Moc v to ale nevěřím. Všechny názory, které jsem viděl, jsou radikální,“ dodal herec, pro něhož je reakce lidí jedním velkým zklamáním.

Ve spotu si zahrála i Jana Krausová.

Ve spotu si zahrála i Jana Krausová.

Reakce lidí mě velmi překvapila. Všichni řeší, že se to nedá srovnávat. Já říkám, že v něčem jo, v něčem ne. Nečekal jsem ale, že spot probudí takovou pozornost,“ svěřil se nám Kraus, kterého jsme se zeptali, zda se nebojí, že by svůj hněv někteří odpůrci spotu mohli otočit proti němu.

Ve spotu jsme se vrátili do osmdesátých let dvacátého století, kdy Češi utíkali před komunistickým režimem.

Ve spotu jsme se vrátili do osmdesátých let dvacátého století, kdy Češi utíkali před komunistickým režimem.

Uvidíme, co se stane. Když člověk na roli přistoupí a ztvární něco, tak se s tím identifikuje. Pokud se tak stane, rád budu svůj postoj vysvětlovat. Aspoň budu mít možnost, jestli tu možnost dostanu,“ naznačil herec tu možnost, že by také mohl dokonce dostat na budku.

Naštěstí to ale podle něj reálně nehrozí.

„Ono je rozdíl, když někdo reaguje na internetu, a pak tváří v tvář. Nikdo svůj názor neřekne nahlas, což souvisí i s hodnotou takových názorů. Když vám to mají říct do očí, nic neřeknou,“ ukončil Kraus.

A co si o klipu a postoji Adama Krause myslíte vy? Je dobře, že se spot na točil, nebo je to urážka všech českých imigrantů? Jsme zvědavi na váš názor.Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:00 24. června 2016. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  384
 • Super
  78
 • Cože
  32
 • Tvl
  25
 • Haha
  14
 • Sladký
  12


Komentáře