Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Zasedání kvůli škole v Kamenných Žehrovicích: Došlo na hádky i slzy, projektant nepřijel

    Zasedání zastupitelstva obce Kamenné Žehrovice. | foto: Jiří Pitrof/Tilen Vajt

    V pondělí 28. srpna probíhalo v obci Kamenné Žehrovice, která nedávno prošla mediální bouří kvůli necitlivé rekonstrukci místní sto let staré základní školy, veřejné zasedání zastupitelstva a občanů prvně od té doby, kdy na rekonstrukci upozornil jeden z uživatelů sociální sítě a strhla se doslova bouře nejen mezi laickou veřejností, ale i mezi architekty. Malá zasedací místnost obce Kamenné Žehrovice byla plná a místní potvrdili, že účast je rekordní. Aleš Miller, projektant rekonstrukce, na nějž se čekalo, chyběl.

    Veřejné zasedání zastupitelstva obce Kamenné Žehrovice v okrese Kladno začínalo v 18:00 a skončilo až po více než dvou úmorných hodinách. V zasedací místnosti obecního úřadu, který leží na hlavní ulici obce, jež vede přímo k základní škole, bylo plno a nadměrnou vysokou účast potvrzovali i místní. Nedostávalo se židlí a někteří tak museli zůstat stát u dveří, to vše proto, že na konci zasedání se očekávala debata o nejožehavějším tématu malebné obce, které nyní rezonuje médii a sociálními sítěmi.

    Základní škola obce, jejíž základní kámen byl položen roku 1898 a v roce 1900 zahájila docházku, prošla rekonstrukcí, z níž nejdůležitější bylo zateplení, nicméně v rámci toho byla znehodnocena historická fasáda budovy se všemi řemeslnými prvky, jako byly římsy, štuky a niky se sochami.

    Poté, co se fotografie „před a po“ dostaly díky vlivnému uživateli Facebooku Ondřeji Chutnému na veřejnost, čelí studio Qualit projekty zastoupené Alešem Millerem, samotná obec, a dokonce i pracovníci školy bouřlivé kritice, včetně té odborné od architektů.

    Ti se podivují nad tím, že v rámci opravy klasicistní fasády, která byla dle starostky obce Soni Černé v havarijním stavu, došlo k odstranění řemeslné kvality a nebyla ničím nahrazena, což má katastrofální estetický výsledek.

    Bylo tedy jasné, že vysoká účast občanů má co do činění s tím, jak jsou Kamenné Žehrovice nyní popotahovány médii, a většina také čekala na to, až přejdou body řádného jednání a započne samotná diskuse. Vědoma si toho byla i starostka Soňa Černá a požádala veřejnost, mezi níž byla například i ředitelka základní školy, aby otázky k ožehavému tématu přišly na řadu až na konec jednání.

    Nikdo z vás se k projektu před zahájením nevyjadřoval

    Diskusi nakonec otevřel postarší občan obce, jemuž ležel na srdci historický význam budovy, ačkoliv ta nebyla zařazena do památkové péče. „Není to běžné, že je tu tolik lidí, všichni tušíme, proč jsme tu,“ započal své námitky. „Škola pro mě měla historické poslání a nějaký svůj původ, ani nebyly zachovány tvary těch oken,“ dostalo se mu prostoru pro vyjádření nesouhlasu s nynější podobou školy.

    Starostka obce jej nechala domluvit a vznesla faktickou připomínku, která má ale zásadní dopad na nynější mediální bouři.

    „Já mám sice na nynější podobu školy jiné odezvy, ale hlavní je to, že tato věc se projednávala na veřejných zasedáních a studie rekonstrukce byla veřejnosti představena, padly i návrhy, proč se to neprobíralo ve zpravodaji,“ oponovala Černá. I vy se můžete podívat na studii projektu, a to v tomto odkazu.

    „Vadí mi to, že se lidé ozývají až teď, když už se s tím nic nedá dělat,“ říká starostka.

    Na její výtku souhlasně reaguje drtivá většina vesměs mužských zastupitelů a také mladší generace mužů, která je zasedání přítomna. Ti starší v důchodovém věku jsou většinou proti, ozývá se postarší žena.

    „Tak já tedy chci taky něco říct,“ zvedne rázně hlas. „Já tady žiju víc než padesát let, a Soňo,“ osloví familiárně starostku, „ty víš, že i kdybychom něco namítali, vás devět si to odhlasuje a my nic nezmůžeme,“ vytýká starostce. V zastupitelstvu sedí devět lidí a jen jeden, Petr Pichner, instalatér a topenář, se na zasedání vyjádřil ve smyslu, že vybrali špatného projektanta. Byl také jediným, kdo nesouhlasil s Vyjádřením zastupitelstva obce ke kritice rekonstrukce budovy ZŠ, čtěte ZDE.

    Projektant Miller se z veřejného zasedání omluvil

    Samotný projektant Aleš Miller zastupující studio Qualit projekty, který je zodpovědný za nynější podobu základní školy, na zasedání přítomen nebyl, ačkoliv o něm věděl.

    „Na dnešní zasedání byl pozván a já bych byla ráda, kdyby tu dnes pan Miller byl, ale omluvil se, že má dnes veřejné zasedání ve Smečně,“ omluvila Černá projektanta, jenž se doposud nevyjádřil k námi zaslaným dotazům, které pro nás připravili odborníci z řad architektů.

    Debata ohledně nové podoby školy, která trvala asi čtyřicet minut, rozhodně klidnou nebyla, došlo i k několika slovním útokům mezi oponenty, kdy největším a nejhlasitějším kritikem byl nově přistěhovalý muž a starší občané, zatímco zastánci reagovali slovy starostky, že před samotným schválením rekonstrukce nikdo nic nenamítal.

    Toto je ovšem sporná situace, neboť návrh projektu byl a stále je na webových stránkách obce, nicméně nelze očekávat od obyvatelů důchodového věku, že budou zdatní v práci s internetem. Dalším problémem je pak nízká účast na zasedáních zastupitelstva. Před zasedáním jsme mluvili s místními obyvateli a ti potvrdili, že na zasedání chodí málo lidí, je tedy nejspíš jasné, jak k celé nešťastné situaci v obci došlo. Návrh projektu byl představen jen tomu minimu lidí, kteří se zajímají o veřejný chod obce, a nadto ještě umístěn na internet, pro seniory většinou stále věc, s níž neumějí pracovat.

    Starostka řeší kritiku i za Millera, na schůzi došlo na emoce

    I přes tyto nedůsledné kroky ohledně představení rekonstrukce čelí a i na zasedání čelila starostka obce kritice víceméně sama, bez podpory projektanta Millera, jenž by se měl hlavně k argumentům odborníků vyjádřit. Je tedy snad i pochopitelné, že na zasedání došlo na emoce.

    Ty první nastaly, když k obhajobě školy vystoupila pracovnice školy, která promluvila k veřejnosti s viditelnými obtížemi. Mladá žena trpící Parkinsonovou chorobou vyzvala občany a i širokou veřejnost, aby neposuzovali školu podle obalu, čímž měla na mysli dvě roviny. Jednak srovnání se svou těžkou nemocí, viditelnou fyzicky, ačkoliv na psychiku nemá vliv, a pak také jako obranu proti tomu, že rozčílení uživatelé sociálních sítí snižují facebookové stránce „Základní škola Kamenné Žehrovice“ záměrně její hodnocení.

    Původní stavba školy v Kamenných Žehrovicích.

    Ty druhé přišly poté, když pracovnice školy ukončila svůj proslov. Dočkala se potlesku a dojala starostku, která k tomu měla svůj osobní dodatek.

    „Pro mě byl minulý týden to nejhorší, co jsem mohla zažít. V době, kdy se začala záležitost řešit (čtvrtek 24. srpna, pozn. redakce), jsem byla s rodinou v dinoparku a moje sedmiletá vnučka mi řekla, že to byl nejhorší den prázdnin. Tímto bych svoje příspěvky z dnešního projednávání chtěla ukončit,“ pronesla závěrem starostka Černá a nenápadně si na konci schůze, kdy se další diskuse ohledně rekonstrukce školy už přesouvala jen ve střípcích na chodbu úřadu mezi odcházející, otírala slzy.

    V této fázi se totiž plamenná diskuze o zrekonstruované škole přesouvá už jen do podoby hospodského debatního kroužku, neboť všichni vědí, že se s tím vším nyní stejně nedá nic dělat.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 0:01 středa 27. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      45
    • Tvl
      25
    • Haha
      12
    • Super
      11
    • Sladký
      10
    • Cože
      8