Trump jede na anti-islámské vlně. Masakr v Orlandu pomůže jeho kampani, bojí se kritici

  •   13:34
  • diskuse
  • Devětadvacetiletý Omar Mateen zabíjel o víkendu v Orlandu
  • Podle FBI měl vazby na Islámský stát
  • Tři hodiny trvalo, než ho policie zneškodnila
  • Mezitím zastřelil 50 lidí
  • V klubu Pulse držel rukojmí
  • Podle střelcova otce nešlo o náboženský čin, ale Mateen prý nenáviděl homosexuály
  • Na masakr už reagovali Donald Trump a Hillary Clinton

Prezidentský kandidát za republikánskou stranu USA Donald Trump. | foto: Profimedia.cz

„To, co se odehrálo v Orlandu, je teprve začátek,“ reagoval na masakr, při kterém Omar Mateen v nočním gay klubu zavraždil 50 lidí a 53 jich zranil. Znovu také zopakoval svoji výzvu k uzavření hranic USA zahraničním muslimům.

Jestli něčemu Donald Trump kromě byznysu dobře rozumí, je to rozdmýchávání strachu. Alespoň to ukázal již po prosincovém útoku v San Bernardinu, kdy vyzval k paušálnímu zákazu vstupu muslimů do USA, napsal v reakci na prezidentského kandidáta Neue Zürcher Zeitung.

Orlandský masakr by se prý mohl stát zlomovým okamžikem, který zemi rozdělí na dva tábory. U voleb by se pak ukázalo, který byl silnější.

Situace se opakuje. „To, co se stalo v Orlandu, je jenom začátek. Vedení země je slabé a neefektivní. Říkal jsem to, a proto jsem vyzval k zákazu (vstupu muslimů). Musíme být tvrdí,” napsal Trump ve svém prohlášení na twitteru.

V dalším pak kritizoval Obamu a svou demokratickou protikandidátku Hillary Clinton. Prezidenta USA dokonce vyzval k rezigranci. „Prezident Obama ve svých dnešních vyjádřeních hanebně odmítl říct slova ́radikální islám ́. Už jen z toho důvodu by měl odstoupit,” dodal Trump.

Trump volá po tvrdosti a represích a komentátoři zahraničních listů se ptají, jak by mu masakr v Orlandu pomohl pomoci v tažení na Bílý dům.

K Neue Zürcher Zeitung se přidává italský deník La Repubblica, podle něhož střelba v Orlandu neovlivní jen tamní debatu o terorismu, zbraních či islámu, ale i listopadové volby.

Zatímco Trump jede na anti-islámské vlně, ačkoli střelec byl rodilým Američanem, demokraté volají po zpřísnění držení zbraní.

„Dovolujeme nebezpečným lidem kupovat zbraně a to se musí změnit. V příštích dnech se musí Kongres postavit proti nenávisti, terorismu a tomuto strašnému násilí. Jinak budeme nést spoluvinu za příští zabíjení,” komentoval demokratický senátor Richard Durbin.

Devětadvacetiletý Omar Mateen zabíjel o víkendu v Orlandu. Podle policie zastřelil až 50 lidí. V gay klubu Pulse se zabarikádoval a držel rukojmí. Po přestřelce ho ale policie zneškodnila.

Útok byl cílený na homosexuály a Islámský stát, který je známý tím, že popravuje i gaye ve svých řadách, čin na sociálních sítích oslavuje.

Omar Mateen se narodil ve státě New York rodičům, kteří do Ameriky přišli z Afghánistánu.

Fotogalerie

KomentářeČerstvé zprávy