Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Zvrat v případu Chášukdží: CIA má důkazy, že si vraždu objednal princ Salmán!

  Podle amerických médií CIA odhalila, že za vraždou novináře Chášukdžího stojí saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán! | foto: koláž Expresu

  O vraždě saúdského novináře Džamála Chášukdžího se v posledních dnech přestalo mluvit s takovou intenzitou, jako jsme byli zvyklí poté, co Saúdská Arábie přiznala jeho vraždu. Saúdové nepochybně doufali, že možná celý případ prostě vyšumí. Jenže poměrně zásadní zlom teď přišel rovnou ze Spojených států, které přitom s ohledem na dobré vztahy obou zemí k případu dosud přistupovaly opatrně. Zpravodajská služba CIA má prý důkazy, že si Chášukdžího vraždu objednal rovnou saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán!

  Z vraždy novináře a kritika saúdskoarabského režimu Džamála Chášukdžího se stala kauza globálních rozměrů. Vztahy Saúdské Arábie se světovými mocnostmi zatřásla především skutečnost, že řada stop vede až ke královské rodině, konkrétně ke korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi. Ten se přitom staví do role reformátora přísného islámu, který v zemi panuje.

  Jenže v případu zatím existuje více otázek než odpovědí, které navíc přibývají pomalu. A tak nyní světová média přestala smrti Chášukdžího věnovat tak intenzivní pozornost jako doposud. Jistotou zůstává, že novinář zemřel na půdě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, byl zde zcela prokazatelně zavražděn. Kdo si jeho smrt objednal, to však zůstává nevyřešenou záhadou.

  Jenže teď přišel poměrně zásadní zlom. A to rovnou ze Spojených států, které přitom dosud k vyšetřování Chášukdžího vraždy přistupovaly velmi opatrně, protože se Saúdskou Arábií udržují velmi důležité obchodní vztahy. Renomovaný list Washington Post, kde saúdský novinář mimochodem pracoval, přinesl zjištění americké zpravodajské služby CIA. Ta prý sehnala důkazy o tom, že si vraždu skutečně objednal korunní princ a faktický vládce Saúdské Arábie Mohamed bin Salmán.

  Jedním z oněch důkazů, které k Salmánovi CIA dovedly, má být i telefonní hovor mezi jeho bratrem, princem Khalidem bin Salmánem, a samotným Chášukdžím.

  Muž, který ve Spojených státech pracuje jako saúdský velvyslanec, prý novináře na konzulát v Istanbulu sám navedl. Řekl mu, aby si právě tam jel vyřídit dokumenty potřebné k plánované svatbě, a ještě zdůraznil, že mu tam nehrozí žádné nebezpečí. A Chášukdžímu měl podle zjištění CIA volat na příkaz bratra Mohameda.

  Dalším důkazem pak má být například to, že po smrti novináře zavolal bezpečnostní úředník a Salmánův podřízený Maher Mutreb vrchnímu poradci Salmána, aby ho informoval, že byla operace dokončena.

  Objednal si Chášukdžího vraždu skutečně saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán?

  Tisková mluvčí prezidenta Donalda Trumpa se již nechala slyšet, že hlava Spojených států vkládá do CIA důvěru. Stejný postoj vyjádřili i další vysoce postavení úředníci USA. 

  Zároveň však mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová oznámila, že Spojené státy prozatím nehodlají dělat nad případem závěry a nadále budou pátrat po relevantních důkazech.

  Mohamed bin Salmán s ministrem zahraničních věcí Spojených států amerických Mikem Pompeem

  Jak již bylo zmíněno, pokud Amerika skutečně nakonec ukáže na korunního prince Salmána, bude to znamenat hodně citelný otřes pro vzájemné vztahy obou zemí, které velmi úzce spolupracují zejména na poli obchodu s ropou.

  Saúdové mlží, podezřelé chtějí popravit

  A reakce Saúdú? Ta je celkem předvídatelná – saúdskoarabský tisk zjištění CIA zcela ignoruje a představitelé země už výše zmíněnou verzi rázně popřeli. 

  Aby navíc demonstrovali svou účast na vyšetřování případu, obvinil už saúdský státní zástupce jedenáct zadržených příslušníků vražedného komanda a u pěti z nich požaduje trest smrti.

  K údajnému důkazu americké zpravodajské agentury se už stihl vyjádřit také Salmánův bratr Khalid, který měl Chášukdžího na konzulát údajně navést. Ten odmítl, že by za poslední rok s novinářem vůbec mluvil.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 22:37 úterý 19. března 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   15
  • Trapas
   14
  • Sladký
   14
  • Haha
   11
  • Tvl
   11
  • Cože
   10