jít naiDNES.cz

Zeman hostí Čaputovou na Hradě: Candát se zámeckou zeleninou a zlatá brož s vltavíny

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyrazila na svoji první zahraniční cestu. Ta vedla do České republiky, jak je tradicí. Program tu má víc než nabitý. Na Hradě se sešla s prezidentem Milošem Zemanem, po obědě zamíří Senátu a do Poslanecké sněmovny. Kromě toho by měla položit květiny u hrobu prvního porevolučního československého prezidenta Václava Havla a večer ji čeká také koncert.

Zatímco prezident Miloš Zeman dostal hodinky slovenské výroby, Zuzana Čaputová se radovala ze zlaté brože zdobené vltavíny. Kromě toho na Hradě obdržela i knihu Pád železné opony, která souvisí s výstavou na Pražském hradě. 

„Já na tuto tradici velmi ráda navážu. Je to kontinuita, v níž vidím smysl. Protože upřímně, je to nejen o tom, že máme společnou delší historii, ale i o osobních blízkých vztazích mezi obyvateli jednotlivých zemí. Já sama ráda jezdím do Česka například na dovolenou, je to pro mě úplně přirozené a mému srdci blízké,“ řekla ke své první státní návštěvě Čaputová.

Slovenská prezidentka se po slavnostním uvítacím ceremoniálu s vojenskými poctami soukromě setkala se svým českým protějškem, poté proběhla tisková konference.

Po ní následoval oběd, kde se k Čaputové a Zemanovi měla připojit první dáma Ivana Zemanová, nakonec se tak nestalo. Hlavy státu si pochutnaly na candátovi se zámeckými bramborami a zeleninou. O parádní květinovou výzdobu se postaraly studentky floristické školy v Hradci Králové.

Odpoledne se prezidentka má sejít s šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS), krátce po půl čtvrté ji bude ve Sněmovně čekat předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se Čaputová nesejde, protože šéf kabinetu ve čtvrtek ráno odletěl na summit EU do Bruselu.

Večer se na pražské Kampě koná koncert pro Čaputovou s názvem Zuzana není sama doma.

„Koncert je variací na nesmrtelný program Jiřího Šlitra s Jiřím Suchým. Připomíná nejkrásnější období našich společných dějin: 60. léta minulého století. Koncert je zároveň poctou česko-slovenské vzájemnosti, která trvá i po vzniku České a Slovenské republiky,“ prozradili organizátoři.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat