Převratná studie: Na zlomené srdce se umírá!

Věděli jste, že můžete umřít na zlomené srdce? | foto: archiv

Říká se jí syndrom zlomeného srdce. Nemoc, při které lidské srdce mění svůj tvar a selhávají jeho funkce podobně, jako u infarktu myokardu. Příčinou je nejčastěji úraz, stres, emocionální vypětí, ztráta milovaného člověka či úzkost. Nová studie ukazuje, že jde o rozšířenou nemoc, na kterou lidé umírají. Často se však mylně diagnostikuje jako akutní selhání srdce.

Oficiálně se jmenuje Takotsubo syndrom. Název se odvíjí od japonských slov „tako tsubo“ (タコ ツボ), tedy „chobotnice“ a „hrnec“. Nazývají se tak japonské pasti na chobotnice, hliněné nádoby s provazy. Nemoci se tak říká proto, že srdce při ní získává podobný tvar, jako právě tyto jednoduché pasti.

Takotsubo - pasti na chobotnice.

Poprvé byla popsána v Japonsku v roce 1990. Tehdy ji však považovali za víceméně neškodnou, přechodnou poruchu, kterou trpí starší ženy. Nejčastěji kvůli stresu či úmrtí partnera. Tak jednoduché to však nebude.

Srdce s Takotsubo syndromem mění svůj tvar, zvětšuje se levá srdeční komora. Úmrtnost je podobná jako u akutního selhání srdce, ženy jsou 9x náchylnější, než muži.

„Zlomené“ srdce (vlevo) mění tvar levé komory.

První rozsáhlou studii klinických příznaků a důsledků pro pacienty provedli lékaři z nemocnice ve švýcarském Curychu. Zkoumali 1750 lidí z Evropy a USA a přišli na to, že nemocí sice často opravdu trpí ženy po menopauze, nicméně ji mívají i mladí lidé včetně mužů.

Takhle vypadá skutečné zlomené srdce.

Dle studie nemoc spouštějí fyzické podněty (úraz, neurologické onemocnění) častěji, než emočně náročné situace (úmrtí milovaného, přílišný stres). U více než jedné čtvrtiny pacientů však konkrétní fyzická či emoční příčina nefigurovala vůbec!

Mnohé příznaky jsou podobné, jako u selhání srdce, lékaři tedy zdaleka ne vždy správně určí, že jde o syndrom zlomeného srdce a nasazují nevhodnou léčbu. Pro spolehlivou diagnózu je třeba koronární angiografie (pomocí kontrastní látky a rentgenu se mapují srdeční tepny).

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:19 sobota 2. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 7
  • 6
  • 4
  • 4
  • 4
  • 3