Zeman o eutanázii: „Bolest se dá překonat,“ vzkazuje nemocným

Zeman ve svém projevu přirovnal tradice ke kořenům společnosti jako pomyslného stromu, které mu dodávají sílu. | foto: reprofoto ČT24

Jak známo, hlava státu se ráda vyjadřuje ke všem tématům, která hýbou společností tak, aby svým názorem oslovil pokud možno nejširší publikum. Jak sám s oblibou říká, je lidovým prezidentem. Během návštěvy Olomouckého kraje se tak dostal až k problematice eutanázie.

Projev prezidenta Zemana na závěr návštěvy Olomouckého kraje tak trochu připomínal dort, který upekli pejsek s kočičkou. Pokus vyjádřit se ke všemu je stejně chválihodný jako populistický.

Lázeňství, držení zbraní, nezaměstnanost v kraji, domovské právo, Česká televize, továrna na nákladní vozy, Jesenická nemocnice, vyzutá bota, nová třída v centru Olomouce, kádrováci, bojovníci proti komunismu, novináři, Chartisté... To všechno do svého krátkého proslovu prezident vměstnal.

Ale nejen to. Velmi erudovaně se vyjádřil i k problematice dobrovolného odchodu z světa v případě těžkých nemocí. Měl ho k tomu inspirovat návrh poslance Jiřího Zlatušky (ANO), který by v legislativou vymezených případech eutanázii umožnil.

„Návrh zákona o důstojné smrti se snaží vyřešit mnohdy neúnosnou situaci pacienta, který trpí vážnou chorobou, případně se rovněž nachází ve stavu nezměnitelného bezvědomí, a jeho zdravotní stav vyvolává trvalé fyzické nebo psychické utrpení,“ píší autoři návrhu v důvodové zprávě.

To se ovšem prezidentovi nepozdává, přestože by z pozice nemocného člověka mohl mít pro něco takového pochopení. „Dospěli jsme většinově k názoru, že je to zákon barbarský. Uvedl bych alespoň dva argumenty pro toto stanovisko,“ začíná svou odbornou argumentaci Zeman.

„První argument říká, že u každé nemoci je naděje, někdy slabá, někdy větší, na vyléčení, a abychom odrazili ten velmi silný protiargument, že nemocný trpí nesnesitelnými bolestmi, chtěl bych připomenout, že dnes paliativní medicína je na takovém stupni svého rozvoje, že je schopna tyto bolesti eliminovat.“

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:46 22. července 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  44
 • Super
  16
 • Tvl
  16
 • Cože
  14
 • Sladký
  12
 • Haha
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat