UNESCO rozhodlo, že Zeď nářků není židovská. Nehoráznost, říká podnikatel Günsberger

Pobouření vyvolalo rozhodnutí Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), která schválila Palestinou připravenou rezotuli, kde Chrámovou horu a Zeď nářků nazývá pouze arabskými názvy a zpochybňuje tak fakt, že jsou významnými židovskými památkami. Toto rozhodnutí považují za nehorázné Židé po celém světě. Pro Expres ho okomentoval pražský podnikatel a restauratér Aaron Günsberger.

Zeď nářků v hlavním městě Izraele Jeruzalémě je spolu s přilehlou Chrámovou horou stovky let považována za jedno z nejposvátnějších míst v judaismu. Tento názor ale očividně nesdílí Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Ta totiž přijala rezoluci připravenou Palestinci, která zpochybňuje vazbu památek na židovství.

Ač se ke Zdi nářků každoročně sjíždí miliony Židů z celého světa, vydalo UNESCO rezoluci, v níž jsou posvátná židovská místa označena pouze arabskými názv, a pro Zeď nářků, Chrámovou horu i další přilehlé památky nadále hodlá používat pouze tato muslimská jména.

To vyvolalo vlnu rozhořčení nejen v Izraeli.

„Je to jen další z naprosto nehorázných rozhodnutí. Nedokáži pro tuto hanebnou snahu o přepisování dějin nalézt slušná slova,“ okomentoval pro Expres rozhodnutí UNESCO pražský podnikatel a provozovatel proslulé košer restaurace Aaron Günsberger.

„V dnešní době opět sílí takovéto projevy do očí bijícího antisemitismu. Jako když tady na ministerstvu rozhodli, že Jeruzalém není hlavní město Izraele, je to prostě nepřijatelné,“ dodává Günsberger.

Židé po celém světě vidí za rezolucí další z kotroverzních kroků, které vychází vstříc neuznanému státu Palestina. Palestinci, kteří v uplynulých měsících často útočí na izraelské vojáky i civilisty, se z rozhodnutí, které podpořilo například Rusko a Čína, nepokrytě radují. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že rozhodnutí UNESCO je stejná zhůvěřilost, jako říct, že Egypt nemá vazbu na pyramidy a Čína na Velkou čínskou zeď.

„3000 let staré chrámy a památky nepotřebují žádné certifikáty autenticity od 70 let staré organizace plné hlupáků,“ glosoval na sociální síti rozhodnutí Günsberger, který v současné chvíli rovněž kandiduje do vedení pražské židovské obce. „Chtěl bych, abychom opět mohli považovat židovskou obec za náš společný domov,“ komentuje své rozhodnutí Günsberger.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:18 sobota 11. února 2017. Anketa je uzavřena.

  • 36
  • 22
  • 17
  • 17
  • 16
  • 15