jít naiDNES.cz

Učme se od Vídně, vyzývá Hřib: Bude vyučovat i sezení v MHD, které tam zavedli?

Zdeněk Hřib by se rád inspiroval ve Vídni. Je otázkou, kdy přijde s kurzem sezení v MHD. Rakouská metropole totiž zakázala sedět „po chlapsku“. | foto: Koláž Expres.cz

Oblíbili jste si roztahovat se v MHD a sedět „po chlapsku“ s roztaženýma nohama? V hlavním městě Rakouska mají muži v MHD smůlu. Vídeňský dopravní podnik je na svých sociálních sítích vyzval, aby byli ohleduplní a neroztahovali nohy. Je otázkou času, kdy bude Praha Vídeň následovat. Primátor Zdeněk Hřib se v rakouské metropoli vidí, kvalitou života strčí ostatní velkoměsta do kapsy.

„Místo komunistické diktatury se chceme inspirovat od města, které vede žebříčky kvality života,“ zvolal pražský primátor Zdeněk Hřib poté, co se setkal se svým vídeňským protějškem.

Jak je jeho dobrým zvykem, vše patřičně zdokumentoval snímkem, neřekl ale, jak toho hodlá docílit. Pražané tak mohou jen hádat a nechat se překvapit, čím se Hřib inspiroval nejvíce, co mu přijde jako priorita a hlavně jak to chce v Praze dokázat.

Vídeňský dopravní podnik zveřejnil na Twitteru příspěvek, v němž vyzývá muže, aby v MHD neseděli s roztaženýma nohama jako burani a samozvaní králové tvorstva.

„Buďte gentlemani a držte své nohy u sebe,“ stojí na obrázku, kde dopravce demonstruje příklady nesprávného a správného sezení.

Muži tak (a ženy, které si tak náhodou také sednou, abychom neznevýhodňovali jedno z pohlaví) zabírají moc místa a omezují osobní prostor cestujících, kteří sedí vedle nich nebo by rádi také seděli, ale přes roztažené nohy ostatních nemohou. 

Dopravní podnik se však nechystá tento způsob sezení zakazovat, neplánuje ani rozsáhlejší kampaň.

K zákazu se naproti tomu uchýlil provozovatel městské hromadné dopravy v hlavním městě Španělska. V roce 2017 začali v Madridu do dopravních prostředků umisťovat symboly, které zobrazují sedící osobu s roztaženýma nohama.

Zástupci města a dopravce se k odvážnému kroku rozhodli poté, co zákaz požadovala v internetové petici skupina žen Mujeres en lucha (Ženy v boji), kterou podpořilo dvanáct tisíc lidí. Se stejným zákazem přišel i New York. V roce 2014 proto odstartoval kampaň Kámo, neroztahuj se.

Uvidíme, kdy s podobnou iniciativou přijde i Zdeněk Hřib, samozřejmě se u toho vyfotí. Protože bychom si z Vídně měli vzít příklad, když v žebříčcích kvalita pravidelně vítězí.

Otázkou je, zda je to kvůli tomu, jak se sedí v MHD. Tu si pražský primátor, alespoň podle fotek na sociálních sítích, hodně oblíbil.

Fotogalerie

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Komentáře

Mohlo by vás zajímat