Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Pirátská smaženice: 10 důvodů, proč je Zdeněk Hřib jako primátor docela na houby

  Primátor Zdeněk Hřib to myslel jistě dobře a upřímně, svými řečmi a postoji však českým hudebníkům v Číně dost zavařil. | foto: Profimedia.cz

  Už dlouho tady nebyl primátor, který by se řešil v novinách snad třikrát týdně. Válka s Čínou, předělávání tabulek, neshody v koalici, lobbingové styky... Piráti dosadili na místo šéfa Prahy Zdeňka Hřiba a už po roce prosakují spekulace, že na magistrátě by mnozí uvítali, kdyby došlo k výměně. Pražský primátor se chová, jako by se ho problémy Prahy vůbec netýkaly, ale zase si můžete ulevit, že když stojíte v koloně, alespoň tam stojíte nezávisle na Pekingu.

  1. Lékař, který nikdy neléčil a nepracoval v nemocnici

  Zdeněk Hřib vystudoval 3. lékařskou fakultu UK v roce 2006, pro práci ve zdravotnictví se údajně rozhodl už v mládí. Do ordinace ani do praxe ale nikdy nenastoupil.

  „Byl jsem asi dva měsíce na Úřadě práce, kterému se ale nepodařilo práci lékaře v Praze najít. Všechny nabídky pro absolventy byly totiž na úvazek 0,05, tedy za pětiprocentní plat. Úřad ale musel uchazeči najít úvazek minimálně 0,6,“ uveřejnil jeho vysvětlení Pražský deník.

  Od roku 2008 do roku 2018 pracoval ve firmě Aquasoft jako senior business consultant a také byl uváděn jako člen pracovní skupiny eHealth na Ministerstvu zdravotnictví během druhé vlády Mirka Topolánka. Na jeho profesním životopise tedy můžeme vidět paralelu s fungováním v Praze.

  Neordinoval, nemá praxi z nemocnice, neprošel si klasickým kolečkem, přesto ve firmách radil nemocnicím, figuroval také ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv a jako konzultant a odborník na zdravotnictví, přitom jeho pracovní zařazení je vlastně „ajťák“. 

  Přestože žije v Praze už dvacet let, stále se chová, jako by její problémy neviděl, snad proto, že nemá zkušenost s mravenčí prací v komunální politice. V roce 2014 kandidoval za Piráty jako nestraník, ale neuspěl, a v roce 2018 si rovnou troufl už na vedení města. Hřib byl vlastně fanoušek Pirátů, řádným členem strany se stal až v roce 2016.

  2. Pracovník, který měl smůlu

  Firma Aquasoft, kde Hřib pracoval, vyhrála zakázku Státního úřadu pro kontrolu léčiv a měla vytvořit tzv. Centrální úložiště pro sběr dat z elektronických receptů.

  Tento projekt byl ale zastaven, auditoři přišli na to, že někdo se zakázkami manipuloval a tato společnost zvítězila za nejasných podmínek. Nadační fond proti korupci se kvůli této zakázce dokonce obrátil na policii, Zdeněk Hřib uvedl, že na této zakázce nepracoval a nikdy nebyl ve vedení firmy Aquasoft. 

  Další firma, MD Access, kam Hřib přestoupil, byla spojena se společností IZIP, která měla pro VZP zavádět elektronické zdravotnické knížky, ale během auditu se přišlo na to, že IZIP svou smlouvu neplní a je to jen jakési úložiště pro peníze, které odcházely do společnosti MD Access, kde zaměstnanci dostávali měsíčně 144 tisíc korun (více o kauze IZIP a MD Access ZDE). Zdeněk Hřib se k tomuto vyjádřil tak, že ve firmě pracoval jen čtyři měsíce a odešel dříve, než se vyplácely nadstandardní odměny.

  Proplouval firmami s pochybnými zakázkami, nikde nebyl delší čas a jeho manažerské působení v top vedení je sporné.

  3. Muž, kterého známe až díky selfie

  Než v roce 2018 Piráti představili Hřiba jako svého kandidáta, nikdy o něm nikdo neslyšel. Hřib se začal o Piráty zajímat v roce 2013/2014, kdy za ně neúspěšně kandidoval jako nezávislý, v roce 2016 se stává členem Pirátů a v roce 2017 už je jedničkou na pražské kandidátce.

  Přes noc se tak stává tváří Prahy, dopředu ho tlačí sám Ivan Bartoš, který je nadšený z jeho vystupování a projevů. Hřib se totiž na pohled liší tím, že vypadá jako klasický politik a manažer, ale bohužel jen naoko. Je jakýmsi vzorem toho, že pro tuto stranu mají zájem pracovat i lidé z jiného prostředí (než jak si nevoliči Pirátů předsudkově představují), že Piráti mohou mít ve svých řadách i klasické bílé límečky, ale později se ukazuje, že větším manažerem je Ivan Bartoš s dredy a v ošoupaných riflích.

  Piráti sice v Praze nevyhráli a skončili třetí, ale kvůli složitému vyjednávání s TOP 09, Prahou sobě a neodolatelné touze se Hřib stává primátorem i přes protesty mnoha politiků. Naskočí do funkce a místo toho, aby začal pracovat jako hospodář, nastolí politický marketing sebe sama.

  První moment, kdy ho začínají Pražané vůbec registrovat, je selfie před odletem na Tchaj-wanem placený výlet, jehož slibované výsledky nevidíme dodnes.

  Pak si vyšlápne do zavřeného Jeleního příkopu na Hradě, aby začal okopávat kotníky prezidentu Zemanovi, a když neuspěje, protože si stěžuje na prodloužené opravy v příkopu, které Hrad oznámil na svých webových stránkách, vytáhne jako králíka z klobouku kouzelníka Pokustona starou pekingskou smlouvu s dodatkem, jenž se dá sám od sebe jednoduše a v tichosti neobnovit, aniž by se vyvolával diplomatický úlet.

  Přicházejí první chyby, skandální nápad s měřením elektroměrů v bytech, bitva s TOP 09 o odměny Pražské plynárenské, a musí nastupovat Ivan Bartoš, který za něj dovysvětluje a uhlazuje jeho počínání.

  4. Místo dálnice, mostů a bytů řeší včely, mravence, elektroauta a kelímky

  Co vlastně vidí lidé venku? Nemůžeme říct, že by Hřib na magistrátu neřešil nic, ale to, co prezentuje Pražanům, je minimálně úsměvné.

  Působí více jako manažer náplavky než jako ředitel města, jako amatérský zoolog a ornitolog, narážíme na jeho statusy o pítkách pro včely, o mravencích jako tvorečcích mezi nohama, nad tím vším se vznášejí sběratelské kelímky z náplavky a vlajky, které na magistrátu mění podle toho, kdo je zrovna podle jeho radních v menšině. 

  Rád se fotí u přestříhávání mašlí, založil si vlastní talkshow Kobereček, na niž se nikdo nedívá, a dělá Top Gear pro elektroauta, která si běžně zaměstnaný člověk koupit ani nemůže, protože jsou drahá jako pes, skoro nikde nejsou dobíjecí stanice, a než si nabijete auto na sto kilometrů, zešediví vám u toho vlasy. 

  Mluví o digitálním městě a QR kódech na pouličních lampách (už dávno mají číslované tabulky) a zástrčkách pro elektroauta na každém kandelábru.

  V Praze se mezitím hroutí doprava, ucpané jsou už i ty části, kterými se dříve dalo projet, i když to byla delší cesta.

  Sice je to zděděný problém, ale doprava v Praze bylo vždy téma číslo jedna, nyní ho nahrazuje nové téma číslo jedna, a to vlastní bydlení, bordel s byty v centru kvůli Airbnb a nedostatek parkovacích míst, ale Hřib místo toho ukazuje, že radši nechal vyklidit Mariánské náměstí a předělal ho na improvizovanou „lavičkárnu“, zatímco řidiči z magistrátu si stěžují, že kvůli tomu nemají kde parkovat a musejí údajně pro služební vozy do garáží na Vyšehrad.

  5. Zeman a Babiš, kdo je víc než já?

  Dalším z jeho projektů s názvem Hlavou proti zdi je měření sil politického analfabeta s vrcholnými žraloky. 

  Začalo to již zmíněným Jelením příkopem, kdy strkal nos do řádně ohlášené rekonstrukce a pochmurně se fotil u zavřených vrat příkopu, aby mu jeho voliči lajkovali fotku na Facebooku, střetl se kvůli tomu s Ovčáčkem, v diskuzích na svém profilu se hned začal otírat o Zemana, následoval konflikt s politickým mogulem Pospíšilem kvůli odměnám v dozorčí radě Pražské plynárenské a vrcholí to sporem s Babišem, který Hřiba odpálkuje po první schůzce pro jeho údajně arogantní chování.

  Osobní postoj je jedna věc, ale politika, i ta komunální, je hlavně nalézání kompromisů, musíte hledat řešení i s lidmi, kteří nejsou na vaší straně. Hřib už stihl otrávit čelní politické představitele a neuvědomuje si, že tahá za kratší konec provazu. Spor s premiérem bude Prahu stát potřebné miliardy na dostavbu okruhu, zatímco Hřib si na Instagram dává fotku, jak si utahuje po jednání s Babišem kravatu.

  Odplata za vládní čtvrť v Letňanech pokračuje, Babiš Hřiba vyzval, aby převedl budovy v areálu Nemocnice na Bulovce za jednu korunu na stát, protože podle něj Praha na rozdíl od krajů nepřispívá nic do zdravotnictví, což Hřib vyvrací tím, že podle něj magistrát dává mnoho peněz například na provoz pražské zdravotnické záchranné služby.

  Dva se hádají, to se stane, stejně tak můžete i nemusíte souhlasit se stavbou vládní čtvrti v Letňanech, ale jde o to, že schůzka předsedy vlády a primátora končí z primátorovy strany akorát poměřováním penisů.

  Takhle se politika nedělá a Ivan Bartoš by to měl Hřibovi vysvětlit.

  6. Všechno zdražíme a jako odměnu vám nedáme nic

  Zatímco Pražanům neulevuje v dopravě, což je, jak jsme již zmínili, dlouhodobý a děděný problém, chce jim sáhnout do peněženky. Nenápadně na magistrátu za současného vedení zvedají vše, co se týče našeho běžného života.

  Vodné a stočné o dvě procenta, elektřina o pět procent, odpad o třicet procent, taxi by mělo zdražit o třetinu na kilometr, o pětadvacet procent vyšší nájemné u třetiny bytů, které vlastní Praha, a nejvíc bolesti nám připravují v podobě zdražení daně z nemovitosti, což povede ke zvýšení cen bytů.

  Sice na Staromáku už nepotkáte plyšového medvěda, ale taky si už nikdy nekoupíte byt a budete pít nejdražší vodu v Evropě.

  Chce nám magistrát zdražit život?

  O. k., ale taky za to něco chceme zpátky a rozhodně tím nemyslíme neustálé roční omílání jakési pekingské smlouvy, která na náš každodenní život v hlavním městě nemá ABSOLUTNĚ žádný vliv, nebo další předraženou cyklostezku v kopcovité Praze či aplikaci na odpadky v koši.

  7. Primátor marginálií

  Hřibova politika se nese v duchu zakazovat, rušit, omezovat nebo sundávat. Má zvláštní dar být přesně tam, kde nemá být, a to fyzicky i mentálně. Už první dny ve funkci prošvihl poctu parašutistům Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi v Resslově ulici a musel se pak narychlo večer fotit s kytičkou, což dokonce vyvolalo další spor mezi ním a Vojenským historickým ústavem Praha.

  Je ve funkci rok a za tu dobu stihl sundat Koněvovu desku, zakázat ohňostroj, neúspěšně zastavit pivní kola, vyklidit jedno parkoviště, zavést zbytečné aplikace na měření odpadu v kontejneru, zaletět si do Tchaj-wanu, vyvolat diplomatický spor s Čínou a zatknout jednu myš (více ZDE).

  Hřib nerad řeší problémy a při vyjednávání si počíná jako slon v porcelánu. Zato si libuje v projevech, přednáškách, besedách, konferencích a powerpointových prezentacích. A ideálně když si za to vyslouží potlesk od stranického šéfa Ivana Bartoše. 

  Chce digitální Prahu! To je wifina zdarma po celé Praze? Chce smart city? Jsme snad město blbců? Chce svobodné město! Aha.

  „My, český národ, nadšeni nově získanou svobodou, jsme také věřili, že jakmile padne železná opona, svět se konečně stane lepším místem, přičemž svoboda bude vzkvétat a totalitní myšlení a jednání se stanou nepříjemnou minulostí,“ zní úryvek z Hřibova projevu na konferenci Forum 2000.

  Primátor si počíná jako Jarka Metelka české politiky. Sní o jiné budoucnosti. O městě, kde všechno vyřeší chytré aplikace a nahlašovací maily, rozuměj: udávání. O městě, kde na každém rohu bude komunitní kavárna se vkusnou cedulí a kolem milion stromů. Chce Pražanům vnutit svou vizi metropole. Jenže naráží právě na tolik vzývanou občanskou svobodu.

  Například když chtěl vzít lidem novoroční ohňostroj a nahradit ho videomappingem. Pražané se rozhodli uspořádat si vlastními prostředky ohňostroj sami. Vedení města navzdory. Stejně jako v případě koalice v Praze 1, kde zavedli hlukové uzavírky v ulici Dlouhé a okolí, místní se obrátili na soud a vyhráli. 

  Proti Hřibovi se často obrací občanská společnost. Spolu s otevřenou vládou jedny z nejdůležitějších pilířů pirátské politiky. 

  To je na pováženou.

  8. Porazili jsme Peking, ale kolony stojí dál

  Je třeba připomenout, že diskutovanou smlouvu s Pekingem schválila předchozí primátorka Adriana Krnáčová (ANO), ale Hřib a jeho lidé moc dobře věděli, že má i s kritizovaným dodatkem určitou dobu platnosti, prostě ji stačilo jen neprodloužit, nebo prodloužit s vypuštěním politického dodatku, pokud by s tím čínská strana souhlasila.

  Také se to dá udělat tak, že se vypoví smlouva předčasně, ale není důvod z toho dělat jediné a roční téma pražského života. Jediný reálný dopad to mělo na hudební tělesa metropole, a to neblahý, běžného občana se to nedotklo ani náhodou, dokonce mnozí ani nevěděli, že něco takového existuje (protože to neovlivňuje naše životy, stejně jako to určitě nebude mít dopad na politické vězně a lidská práva v Číně).

  Celý humbuk kolem smlouvy spíše působí tak, že Hřib tímto jediným a dlouhým sporem zastírá, že ve skutečnosti nemá jiné téma, a tápe, čemu se vlastně věnovat. Je pravda, že konec podpořily i koaliční strany na magistrátu, ale nebraly si to jako nosné téma své politiky, jako alfu a omegu svých funkcí. 

  Lidé z Tchaj-wanu sice píší Hřibovi na Facebooku do komentářů, jak je skvělý, ale až přiletí do Prahy slibovanou přímou linkou, budou stát hodinu v koloně z letiště do centra, protože se tady u nás už rok řeší smlouva, která by skončila v roce 2021 sama od sebe.

  Tímto mediálním výstupem Hřib kalí vodu, že ve skutečnosti není lídrem, protože...

  9. Kdo vlastně vede Prahu?

  Na magistrátu se už zákulisím nese, že za všechny nitky tahá pirátská „dvojka“ Jakub Michálek a jeho vlastní lidé, a mezi ním a Hřibem donedávna běhala Michaela Krausová.

  Nenápadná třicátnice se čím dál častěji objevovala na tiskových konferencích, mluvila za primátora, a dokonce, jak se nyní ukázalo, tajně vyjednávala o tendrech.

  Nedivili bychom se, kdyby o tom Hřib ani nevěděl. Když jsme psali, že má zvláštní dar být přesně tam, kde nemá být, a to fyzicky i mentálně, tady je další příklad. Namísto svolané tiskové konference, kde by Praha vysvětlila jednání Krausové, diskutoval Hřib v Knihovně Václava Havla na téma Taiwan Demystified.

  Jak říkáme, jsme rádi, že Tchajwanci jsou šťastní.

  10. Pirátská potopa

  Piráti měli skvěle našlápnuto, je to nejvýraznější opoziční strana, která hnutí ANO dost nepříjemně zatápí. Na rozdíl od úplně marné a vágní ODS a dalších pidistran v parlamentu vrcholní představitelé Pirátů dokážou vládě připravit horké chvilky.

  A to je v pořádku, od toho jsou v opozici, je to jejich práce, takto funguje v demokracii systém brzd a vah. 

  Námi už tolikrát zmiňovaný Ivan Bartoš je muž na svém místě, který ví a říká, co chce, dává to smysl a chová se jako lídr strany se vším, co k tomu patří. I další jeho parlamentní „pomocníci“, jako jsou sourozenci Ferjenčíkovi (Mikuláš a Olga Richterová) či Vojtěch Pikal, si všichni v politice našli svá místa, své obory zájmu a dělají, co se od nich čeká a čemu se mají věnovat.

  Všichni ale stojí na nášlapné mině jménem Zdeněk Hřib. Nevypočitatelný primátor s neuchopenými a neuchopitelnými nápady ode zdi ke zdi stojí Bartoše nemalé úsilí, musí za něj vysvětlovat jeho kroky a podle našich neoficiálních informací uvnitř strany sílí nespokojenost a kritika. 

  Podle všeho Hřib nezvládá svou funkci i po psychické stránce. Když se omlouval z tiskové konference o Pekingu (pořádá někdy nějaké jiné konference i o jiných tématech?!), náš zdroj z magistrátu nám řekl, že ve skutečnosti nemocný nebyl, jen se „uklidil“, a Bartoš údajně není s jeho mediálními výstupy spokojen. Ale toto jsou zatím jen spekulace.

  Ovšem v předvolebních průzkumech Piráti ztrácejí, a to hlavně v Praze, kde strana vykonává exekutivu. Jestli má Bartoš ambice na výhru, a on je určitě má a nepochybujeme, že by na to i jako politik sám o sobě měl, Hřib mu to může překazit, protože pirátský hype s Pekingem skončil, a co teď bude dál, tedy kromě avizovaného zdražování?

  Pro vládnoucí strany je to dobře, že Piráti kvůli Praze tratí, nebylo by divu, kdyby si naopak přály, aby tam zůstal co nejdéle, ale co my, Pražané?

  Kdo bude myslet na nás?

  Tchaj-wan?

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 21:52 pondělí 17. února 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   643
  • Trapas
   148
  • Haha
   72
  • Tvl
   62
  • Cože
   53
  • Sladký
   45
  Vybrali jsme pro vás

  Kdo je tajemný otec Ladušky, kterého moc neukazuje? Byl ve vězení za vraždu

  Lada Horová, známá hlavně jako Laduška, sdílí na sociální sítě kdeco, a to včetně fotek ze soukromí. Ukazuje partnera,...

  Záhadnou Danu lidé označují za nový projekt Kazmy. Dle vodítek v něm půjde i o Shopaholic Adel

  Je to tady. Nový projekt, za kterým by dle mnohých mohl stát Kazma, je zřejmě tu a veřejnost se nemůže dočkat o co jde....

  Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

  Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

  Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

  Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

  Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

  Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz