Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  „Předchůdci ji nechali spadnout, já ji postavil,“ chlubil se Hřib u Trojské lávky

  Výstavba Trojské lávky se blíží ke konci. | foto: Autor: Hlavní město Praha

  Čekání se blíží ke konci. Náhrada za zřícenou lávku v pražské Troji by se měla v následujících týdnech konečně předat Pražanům k užívání. Před uvedením Trojské lávky do provozu je třeba provést zatěžovací zkoušky, pokud budou úspěšné, bude lávka otevřena pro veřejnost. A to o více než osm měsíců později, než původně sliboval pražský primátor. Ten se nyní dme pýchou, že stavbu pro Pražany dovedl do zdárného konce. Čekalo se přitom od konce roku 2017.

  Když se v prosinci roku 2017 zřítila lávka v pražské Troji, zřejmě nikdo neočekával, že její opětovná výstavba potrvá až do října roku 2020. Pražský primátor prvně slíbil finalizaci projektu na únor tohoto roku, ale poměrně rychle se ukázalo, že to nebude reálné. Město mělo za novou Trojskou lávku zaplatit kolem 128 milionů korun.

  „Věděli jste, že jsme schválili obnovu Trojské lávky? Bude širší, bude mít čtyři metry, takže cykloprůjezdná. S povrchem vhodným pro bruslaře a s osvětlením v madlech zábradlí. Dokončení: únor 2020,“ napsal tehdy na svůj profil primátor Prahy Zdeněk Hřib, který označil výstavbu lávky za prioritu.

  Nyní už se výstavba chýlí ke konci a primátor společně s dalšími pražskými politiky vystoupil na tiskové konferenci, kde si mnul ruce nad tím, jak se vše vydařilo.

  „Jsem moc rád, že otevření Trojské lávky veřejnosti se už nezadržitelně blíží a hbitě tak napravujeme chyby předešlého pražského vedení, které ji nechalo spadnout. Věřím, že novou lávku ocení nejen obyvatelé Prahy 7 a Troji v každodenním životě, ale i všichni ostatní. Návštěvníci města totiž zase budou moci pohodlnou procházkou přes park Stromovka nebo podél řeky Vltavy vyrazit třeba do botanické nebo zoologické zahrady,“ radoval se primátor Hřib, který přímo obvinil své politické předchůdce z toho, že nechali situaci dojít tak daleko.

  Na konci května se Hřib chlubil také dokončením výstavby Negrelliho viaduktu. Ten se rekonstruoval tři roky a práce začaly v době, kdy současný primátor ještě na magistrátu nebyl.

  Lávka bude v následujících třech dnech podrobována dynamické zkoušce, pokud ji zvládne, stejně jako tu zátěžovou, nebude už otevření pro veřejnost nic bránit.

  Trojskou lávku teď čekají testy potřebné ke kolaudaci.
  Výstavba Trojské lávky se blíží ke konci.

  „Blížíme se do cílové rovinky staronového propojení Troji s Císařským ostrovem. Zatěžovací zkoušky jsou předpokladem pro kolaudaci Trojské lávky a její následné otevření, které plánujeme na přelomu října a listopadu. Je úspěch, že se nám daří lávku rychle dokončovat i bez speciálního zákona jako například v italském Janově,“ doplnil primátora jeho náměstek pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

  Lávka je podle všeho již prakticky hotová a zbývá dořešit poslední detaily. Dokončují se přístupové komunikace, stejně jako veřejné osvětlení a schodiště na levém břehu.

  „Na lávku všichni nedočkavě čekáme. Díky zvolené ocelové konstrukci bude most pevnější, bezpečnější a také umožní snazší diagnostiku, v jakém je zrovna stavu. Nová lávka je už nyní usazena o jeden a půl metru výše, než byla původně, aby se předešlo jejímu poškození v případě povodní. Je také širší, a tedy kapacitnější, takže se pohodlně vejdou chodci i cyklisté, kteří už nebudou muset sesedat, a v případě potřeby bude moci přejet po lávce i sanitka. Na novou Trojskou lávku se moc těšíme,“ popsal starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

  Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

  Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz