Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Další přešlap primátorových poradců. Prý řešil Tour de France, ve skutečnosti hasil miliardový trapas

  Zatímco Zdeněk Hřib řešil problémy na zastupitelstvu, měl jednat o Tour de France v Praze. | foto: Koláž Expres

  Čtvrteční zasedání zastupitelstva nebude primátor Zdeněk Hřib hodnotit jako vydařené. Nejenže navzdory jeho protestům zastupitelé odhlasovali možnost navrácení mariánského sloupu zpět na Staroměstské náměstí, ale především musel řešit, jak je možné, že Rada hlavního města Prahy nevěděla o zakázce za 22 miliard. Jenže zatímco ODS žádala hlavu ředitele dopravního podniku Petra Witowského, Hřib na Facebooku vesele informoval, že právě řeší Tour de France v Praze.

  Jen co zastupitelé dořešili budoucnost mariánského sloupu, začali řešit kauzu kolem Petra Witowského. Ředitel Dopravního podniku hl. města Prahy (DPP) byl do své pozice dosazen bez výběrového řízení hnutím Praha sobě a před nedávnem podepsal kontrakt na dlouholetý servis vozů metra. 

  Problém je ovšem v tom, že nedošlo k vypsání výběrového řízení, což se především zastupitelům za ODS vůbec nelíbilo.

  „Vyzývám Radu hlavního města Prahy v čele s primátorem Hřibem, aby podobné jednání netolerovali a okamžitě odvolali ředitele dopravního podniku pana Witowského,“ řekl bývalý primátor za ODS Bohuslav Svoboda.

  Občanská demokratická strana mluvila o kontraktu za 22 miliard korun pro společnost Škoda Transportation a svá zjištění považovala za natolik vážná, že odvolání ředitele DPP požadovala provést ihned.

  23.ledna 2020 v 12:51, příspěvek archivován: 24.ledna 2020 v 16:39

  Na zastupitelstvu Prahy dnes zazněla informace, že dopravní podnik uzavřel zakázku za 22 miliard bez výběrového řízení na údržbu vozů metra. Je nepřijatelné, že neproběhlo transparentní výběrové řízení. Po náměstku Scheinherrovi (Praha sobě) budeme požadovat detailní vysvětlení

  Podle ředitele Witowského se však jednalo o smlouvu v hodnotě zhruba 14,6 miliardy a podle něj bylo schválení zakázky zcela v rukou DPP a výběrové řízení nebylo nutné.

  „Když zastupitelstvo řeší zakázky za pár tisíc, veřejně transparentně se to řeší. Když jde o zakázky za miliardy, opozice se nedozví nic,“ stěžoval si starosta Běchovic Ondřej Martan (ODS). 

  Problém měl být také v tom, že o miliardovém kontraktu nebyli zastupitelé informováni. A to dokonce ani ti, kteří zasedají v radě města.

  „Je zarážející, jak hnutí pana Čižinského využívá rétoriku boje proti jakýmsi starým strukturám, aby mohl obsazovat místa v městských společnostech spřízněnými osobami. Přes ty následně realizuje mnohamiliardové zakázky bez řádných a otevřených soutěží. Jedná se o obrovský rozpor mezi jejich veřejnými prohlášeními a realitou. Je to takový podvod na vlastní voliče v přímém přenosu. Alespoň už víme, proč byl ředitel dopravního podniku vybrán bez výběrového řízení,“ rozčiloval se předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

  A zatímco v sále panovala mezi politiky nevraživá atmosféra a hlasovalo se o osudu ředitele pražského dopravního podniku, na sociálních sítích Zdeňka Hřiba se děly zvláštní věci.

  Primátor chce do Prahy dostat slavnou Tour de France.

  „Začali jsme vyjednávání s organizátory, kteří mají o pořádání v Praze zájem,“ chlubil se Hřib na svém facebookovém profilu. Jenže ve schváleném programu jednání o tom nebyla ani zmínka, a tak si mohli lidé hlavu ukroutit, jak tento příspěvek souvisí s probíhající debatou.

  Snaha PR poradců kolem pražského primátora se minula účinkem, jelikož zasedání zastupitelstva bylo přenášeno online, a tak se mohli všichni přesvědčit o tom, že šéf celého magistrátu má aktuálně jiné problémy než to, jak dostat „Starou dámu“ do Prahy.

  Do pořadu Rozstřel přišli lídři pražské koalice pirátský primátor Zdeněk Hřib,...

  Vše by nakonec mohlo vyústit až v další koaliční rozkol, s čímž má Praha za poslední měsíce své zkušenosti. Předseda klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) už vyhrožuje odchodem. 

  „Nechci být v koalici, kde budou pochyby o zakázkách v řádech miliard korun,“ uvedl.

  Fotogalerie

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

  Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

  Premium

  Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

  Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz