Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Hřib vysvětloval koaliční krizi i statisícové cesty: Už nebude žádný problém

  Pražský primátor Zdeněk Hřib prohlásil, že i přes neúspěch s nápadem analyzovat prázdné byty v Praze je spokojen. Prý je rád, že si všichni uvědomili, jaký problém prázdné byty představují. | foto: Profimedia.cz

  V rozhovoru pro Interview ČT24 primátor Hřib zpochybnil, že by Piráti uvažovali o zavedení daně z prázdných bytů, pomocí níž by vlastníky takových bytů trestali. A promluvil o kritizovaných služebních cestách radních.

  Pražská koalice ve složení Piráti, TOP 09 a Praha sobě až dosud působila harmonicky. Vše ale změnil záměr první jmenované strany, která by chtěla v Praze pomocí elektroměrů sledovat občany a zjistit, zda svůj byt využívají. Pokud by se prokázal opak, mluvilo se o tom, že by mohla přijít na řadu jakási daň z prázdného bytu.

  Primátor Zdeněk Hřib si tím sliboval třeba to, že magistrát předejde kšeftování s pražskými byty, které zůstávají nevyužité, zatímco Pražané mají problémy se sháněním bydlení. 

  Jeho záměr ovšem před několika dny ostře zkritizoval šéf koaliční TOP 09 Jiří Pospíšil. Ten záměr přirovnal dokonce ke komunistickým praktikám.

  Šéf topky Hřibovi také pohrozil, že z koalice v případě prosazení návrhu jeho strana odejde. K tomu nakonec nedojde, protože Piráti ustoupili a nápad s měřením prázdných bytů koalice smetla ze stolu. 

  Jednání o post primátora byla dlouhá a tvrdá. Piráti chtěli primátora za každou...

  K událostem posledních dnů se dnes v pořadu Interview ČT24 vyjádřil samotný primátor Hřib. Podle něj se každopádně koalice shodla, že prázdné byty v Praze problém jsou.

  „Nepřijde mi, že bychom vyloženě ustoupili. Ten problém byl o tom, že jsme chtěli nějakým způsobem objektivizovat, kdo má pravdu, zda je to tak, že prázdné byty v Praze jsou, nebo nejsou. Došlo k tomu, že koalice se shodla na tom, že prázdné byty v Praze skutečně problémem jsou. Že je to problém nejenom nové, ale i starší zástavby a že je to problém nutný k řešení. Chceme jej řešit pomocí pozitivních motivačních opatření, která budou motivovat k tomu, aby se v těch pozitivních bytech skutečně bydlelo,“ prohlásil Hřib v pořadu Interview ČT24.

  Zdeněk Hřib je vystudovaný lékař, většinu profesního života se živil jako...

  Zdeněk Hřib je vystudovaný lékař, většinu profesního života se živil jako odborník na IT.

  Ačkoliv po dnešním přibližně tříhodinovém jednání koalice působil trochu sklíčeně, s výsledkem je Zdeněk Hřib prý spokojen.

  „Jsem rád, že se podařilo vyjasnit si ten postoj, který ještě před pár týdny zdaleka tak jasný nebyl. Objevovaly se hlasy, že prázdné byty v Praze žádným problémem nejsou, takže z mého pohledu ten výsledek je takový, že vyhráli především ti, kteří tvrdili, že prázdné byty v Praze problém jsou,“ myslí si.

  Primátor Prahy Zdeněk Hřib

  Primátorovi se také příliš nelíbí použití příměru „šmírování“, který v souvislosti se záměrem Pirátů často padal, a to hlavně z úst šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila.

  Data, která chtěl analyzovat, jsou prý již z elektroměrů obyvatel Prahy dávno posbíraná a společnost Pražská energetika si z nich běžně zpracovává statistiky. Podobnou statistiku chtěl prý zajistit i Hřib.

  Řeč následně přišla i na to, zda Piráti skutečně chtěli ty, kteří vlastní a nevyužívají byt v Praze, trestat daní z prázdného bytu. To primátor označil za fake news.

  „Tento návrh od nás nikdy nezazněl, my jsme nikdy neplánovali v Praze zavést nějakou vyšší daň na neobydlené byty, která by se počítala podle elektroměru, já jsem to rozhodně nenavrhoval. To byla, řekl bych, skoro až na úrovni nějakých fake news zpráva, která vůbec nechápu, jak mohla vzniknout,“ řekl Hřib s tím, že magistrát nemá k zavedení takové daně ani pravomoci.

  San Francisco za 300 tisíc

  Koalice kromě toho na dnešní schůzi projednávaly i služební cesty radních. Asi nejvíce pozornosti způsobila cesta piráta Víta Šimrala, jenž společně s dalšími dvěma kolegy na deset dní vycestoval do San Franciska dohromady za 300 tisíc korun.

  Hřib ovšem tuto cestu svého kolegy hájí, podle něj navíc zřejmě zmiňovanou částku vůbec nestála.

  Náměstek Vít Šimral za Piráty vyrazil do San Franciska na konferenci o robotech.

  Náměstek Vít Šimral (Piráti) vyrazil do San Franciska na konferenci o robotech.

  „Existuje nějaký maximální rámec, který je schválený na tu cestu, ale to reálné čerpání bývá obvykle nižší. V tomto případě si myslím, že to bude kolem 65 tisíc na osobu. Jednalo se o cestu na konferenci do San Franciska, podařilo se tam získat kontakt na firmu, která uvažuje o tom, že by v Praze otevřela vývojové IT centrum. Oni si vybírají z několika měst, Praha se jim líbí,“ popsal Hřib.

  „Praha má kontakty s městy za oceánem, máme v Americe několik partnerských měst a nemyslím si, že je správným řešením všechny tyto kontakty přerušit a nikam nejezdit. Chceme v Praze rozvíjet smart city, chceme tu postavit super hub pro umělou inteligenci a nějakým způsobem tu podpořit inovativní odvětví v ekonomice, což se neobejde bez nějakého občasného vycestování,“ říká Hřib.

  Jeho další slova také nepochybně udělají radost náměstkovi pro finance Pavlu Vyhnánkovi z koaličního hnutí Praha sobě. Ten se nechal v souvislosti s případem cestování pracovníků magistrátu slyšet, že bude požadovat, aby každou zahraniční cestu schvalovala rada.

  Právě to se podle Hřiba odteď stane pravidlem.

  „Shodli jsme se v radě na tom, že každá ta cesta bude schvalována radou. Protože ten mechanismus, který jsme zdědili po předchozí politické reprezentaci, která ho zase zdědila po té předchozí, bohužel nepočítal s nějakými úpravami výhledu, který se schvaloval na půl roku. Mohlo tam docházet k nějakým nedorozuměním. Teď budeme na radě schvalovat každou služební cestu, takže myslím, že teď už s tím žádný problém nebude,“ prozradil Hřib.

  Zdeněk Hřib vyjel do Tchaj-peje.

  Zdeněk Hřib vyjel do Tchaj-peje.

  Na závěr pak ještě ujistil, že jeho propíranou cestu na Tchaj-wan (s manželkou, pirátským poslancem Jakubem Michálkem, jeho partnerkou a zároveň předsedkyní pirátských zastupitelů Michaelou Krausovou a dalšími stranickými kolegy) hradila výhradně hostitelská strana.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 3. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   67
  • Super
   18
  • Haha
   15
  • Tvl
   15
  • Sladký
   14
  • Cože
   12

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz