Další migrační vlna je nevyhnutelná a Evropa se na ni pomalu připravuje. Je pravděpodobné, že státy EU budou k uprchlíkům z Afghánistánu vzhledem k okolnostem shovívavější.
Například britský premiér Boris Johnson se nechal slyšet, že v následujících pěti letech hodlá přijmout na pětadvacet tisíc Afghánců.
Česká vláda zatím tak dalece neuvažuje, aktuálně na trase Kbely–Kábul otáčí vládní speciály, které z Afghánistánu evakuují někdejší spolupracovníky české armády a jejich rodiny.
Nebude jich málo, jen v úterý večer přivezl letoun z Kábulu do Prahy 87 lidí, ve středu ráno už proběhla další evakuace. Otázkou je, jak s uprchlíky, jichž bude přibývat, naložit.
Pomocnou ruku hodlá podat i pražský primátor Zdeněk Hřib. Ten se nechal slyšet, že může afghánským rodinám poskytnout městské byty, jako to udělal třeba i v případě běloruských disidentů.
„Od konce roku 2018 jsme pronajali 900 městských bytů. Bydlí v nich senioři, samoživitelky, zdravotně znevýhodnění a také učitelé a zdravotní sestry. Šest z nich bylo ve spolupráci s Ministerstvem vnitra pronajato běloruským disidentům. Až Andrej Babiš doveze uprchlíky z Afghánistánu, můžeme takto také pomoci,“ napsal Hřib na Twitteru.
Jenže asi nečekal, že statusem plným solidarity vyvolá u Pražanů spíše hněv. Hlavním městem dlouhodobě zmítá bytová krize a mnozí obyvatelé, velmi často studenti, zoufale hledají bydlení i několik měsíců.
A tak se mnohým nelíbí, že chce Hřib byty rozdávat „cizím“.
„Krásný počin, pane primátore, Praha čelí bytové krizi už řadu let, lidé, co tady pracují, platí daně, ze kterých jste placen. A vy nabízíte kapacity bydlení tam, kde se má starat jiný rezort. Ta Praha také tak vypadá pod vaším vedením. Starejte se o lidi, kteří vám dali mandát,“ píše Hřibovi jeden z rozzuřených uživatelů.
„Díky za snahu, ale jste si jistý, že v tuto chvíli neexistuje žádná česká rodina, která by chtěla bydlet v Praze, ale byt od magistrátu nedostane?“ kroutí hlavou další.
Jiní se zase Hřiba ptají, zda tedy správně chápou, že magistrát aktuálně drží prázdné byty, ačkoliv lidé nemají kde bydlet.
Jak to s evakuovanými Afghánci bude, například co se týče povolení k pobytu, hodlá vláda řešit v následujících dnech. Zatím je čeká desetidenní karanténa.
Podle premiéra Andreje Babiše je možné, že evakuovaní Afghánci zvolí cestu za rodinami, které mají ve Francii či jinde v Evropě.
Fotogalerie |