Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Pavel Čižinský jako starosta Prahy 1 skončil! Hodiny trvající jednání ovládl paranoidní Michálek

  Už na konci minulého roku přeběhlíci ze současné koalice v Praze 1 jasně naznačili, že chtějí změny. Na vině má být především neschopnost Pavla Čižinského zvládat vedení městské části. Praha 1 je přitom částí s nadstandardním rozpočtem přesahujícím miliardu korun. Zastupitelé nakonec skutečně starostu odvolali. Lidi na Žofíně však nejvíce šokoval pirát Jakub Michálek, který z rozpadu koalice v Praze 1 obvinil Rusko a pustil se také do potyčky s jedním z demonstrantů.

  Online z městského zastupitelstva:

  HLASUJE SE!

  Po skoro čtyřech hodinách jednání byl Pavel Čižinský odvolán z funkce starosty Prahy 1.

  Odvoláni byli také místostarostové. Petr Hejma už předtím na svou funkci rezignoval. 

  Novým starostou Prahy 1 se stane Petr Hejma, který si tuto roli již vyzkoušel v minulých letech.

  19:52 Amélie Počarovská sice před chvílí řekla, že se nejedná o tragédii, ale o politiku. Nyní se však u mikrofonu dojímala a sklidila značný potlesk. Při vší úctě k ní, není úplně jasné, zda lidé netleskali také tomu, že se dnešní řečnění blíží ke svému konci.

  19:47 Jak dlouho mluvit, ale vlastně nic neříct! Hejma vede proslov jako lídr nové koalice, ač tedy zatím nezvolený. Podpořil také končícího starostu, jehož označil za dobrého člověka, jen neschopného ve své staré pozici.

  19:45 Slovo si vzal Petr Hejma, který řeční plamenně a jednoznačně nejhlasitěji dnes večer. Ve skutečnosti však už mnoho posluchačů nemá. Lidé postupně opouštějí Žofín.

  19:35 Veřejně chtěl vystoupit za občany také pan Vašíček, ale zastupitelé mu nedali prostor k vyjádření.

  19:27 Rovněž zaznělo z hnutí My, co tady žijeme, že zastupitelé rok čekali, zda s nimi starosta bude jednat a navrhne řešení sporů. Čižinský však na kritiku své osoby nereagoval.

  Zdá se, že kdyby Pavel Čižinský pozici starosty opustil, mohla končící koalice v Praze 1 fungovat i nadále. Hlavním problémem byla totiž jeho osoba, jak znovu zopakoval Michal Caban.

  19:26 Nenastupují nové pořádky. Ale snad nastoupí „nový pořádek“ a radnice se začne o svou městskou část starat.

  Michal Caban vzkázal zastupitelům, že to není on, kdo dnešek zavinil. Podle něj za to může všech 25 lidí, kteří mohou za to, jak spolu poslední rok jednali.

  19:17 Mluví zastupitel Michal Caban, v něhož Čižinský vkládá své poslední naděje.

  Začal děkovat svým bývalým koaličním partnerům. Apel Čižinského tedy zjevně nevyšel. Starosta padne!

  „Mám čisté svědomí. Proti panu Čižinskému nemám vůbec nic, je to dobrý člověk. Ale pod ním radnice nemůže fungovat,“ řekl lidem Caban, který způsobí konec současné koalice a odvolání starosty Čižinského.

  Lidé už jen čekají, jak dlouho budou zastupitelé vše prodlužovat. Nová koalice se přitom stihla domluvit ještě před samotným začátkem zastupitelstva.

  19:12 Inkriminovanou nahrávku měli obdržet i další lidé na radnici. Včetně Petra Hejmy, ale nikdo s policií nejednal. Nahrávku vyšetřovatelům předal až Čižinský.

  Členku kontrolního výboru Jaroslavu Janderovou vyzval k odpovědi na otázku, proč toto neřešila.

  Občany v Praze 1 prý Čižinský podle svých slov nerozdělil. Lidé prý jen ve volbách vyjádřili touhu po změně. Zjevně ale nepochopil výtku opozice, ta nemluvila o situaci před volbami, ale naopak po volbách.

  19:07 Pavel Čižinský nechal přehrát nahrávku, která dokazuje korupci, k níž mělo docházet kolem pana Korna ohledně potvrzení na stavebním úřadě. Petr Hejma jej však varoval, že tento materiál bude bezesporu používat také Policie ČR. Čižinský na vlastní zodpovědnost nechal nahrávku pustit.

  Stavební řízení se mělo týkat nelegální stavby. Proces stavebního řízení byl podle slov Čižinského „podivný“.

  18:57 My o vlku... Slovo si vzal Čižinský. 

  Dnešnímu puči chtěl zamezit svoláním včerejšího jednání, ale nikdo z pozvaných členů opozice se nedostavil.

  Opět oslovil Michala Cabana s tím, že se mu diví, že se dokáže spojit s lidmi, kteří se nyní staví proti pozitivním změnám v Praze 1.

  Nikdo v sále nevěří, že si Čižinský udrží svou pozici. On v to stále doufá. Celý den se na zastupitelstvu ukazuje, že většina nové koalice je skutečně těsná. Rozhoduje jediný hlas a to je podle starosty právě ten od Michala Cabana.

  18:54 Někteří lidé z radnice si vzali slovo a rozmlouvají o problémech, které Praha 1 má. Koalice už se svému konci ani nebrání a jen se odevzdaně loučí. Nová koalice naopak obhajuje své kroky. 

  Zvláštní je, že v tuto chvíli ještě starosta Pavel Čižinský už zhruba tři hodiny nepromluvil ani slovo. 

  Jen odevzdaně čeká na svou pomyslnou popravu.

  Zastupitelstvo Prahy 1 se sešlo 14. ledna 2020 na Žofíně na mimořádném jednání.

  18:44 Za chvíli budou zastupitelé atakovat tři hodiny jednání. Konec je přitom v nedohlednu. Zastupitelé se vyjadřují k důvodové zprávě, podle níž má koalice dnes končit. 

  Lidé na Žofíně však slyší některé argumenty už poněkolikáté. Ti, kteří se pohybují v zákulisí, už přestali poslouchat vyjádření jednotlivých zastupitelů. 

  18:38 Zastupitelé za ODS kritizují přístup Pavla Čižinského. Ten prý nedostatečně komunikoval s opozicí. Teď tedy za trest půjde do opozice on.

  Zastupitelé rovněž promluvili o případech, kdy lidé dostali do ruky klíče od bytů, ale neměli ani nájemní smlouvu. Za byty na Václavském náměstí by tak mohla vzniknout několikamilionová škoda.

  18:33 Rezidenti v Praze 1 prosí o zlepšení životní situace. Ať už bude vládnout kdokoliv.

  18:27 Počarovská: „Není to žádná tragédie, je to politika.“

  18:20 Zastupitelka Amálie Počarovská: „Zaráží mě absurdnost, jak jsme se do dnešní situace dostali. Zaráží mě absurdnost argumentů, které tady dnes zazněly.“

  Jedním z důvodů vypovězení koaliční smlouvy má být neustálé zdražování bydlení v Praze 1. To je však podle zastupitelky nesmysl. Tím padá také hlavní důvod, proč by se měla současná koalice rozpadnout.

  18:15 Současná koalice bilancuje, co za poslední rok pro Prahu 1 udělala. Zdá se tedy, že vládnoucí zastupitelé už nevěří v to, že by hlasování dopadlo mimo očekávání.

  18:10 Zastupitel Patrik Kotas připomněl, že po 18. hodině bývá zvykem dát prostor také návštěvníkům zastupitelstva, aby položili své otázky.

  „Bývalo to dobrým zvykem a vzhledem k tomu, kolik dnes přišlo lidí, si myslím, že by to bylo dobré,“ uvedl Kotas.

  Petr Hejma toto však odmítl. Již podruhé tedy nebylo umožněno návštěvníkům zastupitelstva, aby se vyjádřili.

  Demonstrující v Žofíně během zastupitelstva.

  18:02 Petr Kučera mluví o stávající koalici, která by však měla být za pár desítek minut nahrazena jinou: „Připadá mi nedůstojné, jak si cucáte důvody rozbít současnou koalici z prstu. Jsou to nesmysly. Tak rovnou řekněte, že si myslíte, že budete vládnout lépe. Snad se podaří udržet laťku slušnosti a transparentnosti. Budu vás sledovat velmi bedlivě.“

  18:00 Po dvou hodinách od začátku zastupitelstva jsou rozpravy pomalu u konce. Mělo by se tedy přejít přímo k hlasování o prvním bodu rozpravy. Zatím však není jasné, kdy se k tomuto bodu zastupitelé skutečně dostanou.

  17:56 Došlo také na slzy! Obyvatelka Prahy 1 prosila zastupitele, aby neupřednostňovali byznys před zájmy občanů.

  17:53 Jitka Hlaváčková: „Moc si vážím práce, kterou pro nás občany vykonáváte. Někdy je náročná a viditelná až v dlouhodobém horizontu. Proto vás prosím, abyste dali šanci stávající koalici. Doufám, že se naše čtvrť vymaní z prokletí byznysu a z prokletí, kvůli kterému se stala prakticky neobyvatelnou. Může za to nejen korupce, ale také nedostatek koncepce.“

  17:48 Praha 1 není jen o bytech a festivalu Prague Pride. Pavel Čižinský si teď musel vyslechnout kritiku na svou osobu. Na pozici starosty se prý nehodí, nemá na to mozkové kapacity.

  17:45 My, co tady pracujeme! Probíhá spor mezi lidmi, kteří v Praze 1 pracují a kteří v této městské části bydlí. Hádka není pouze u mikrofonu, ale také mimo hlavní sál.

  17:41 Petr Hejma byl obviněn z toho, že podporuje Airbnb a jde proti Pražanům. Hejma má být pouze loutkou, jež bude sloužit k prosazování zájmů lidí, kteří z pronájmů těží.

  17:38 Opět zaznělo, že nebyly splněny všechny zákonem dané požadavky pro to, aby bylo podle jednacího řádu možné volit starostu.

  17:32 Největší potlesk si v plném sále vysloužil jeden z občanů, který mluvil o podvodech v Praze 1. Připomněl kauzu, kdy se pomocí falešných dekretů kradly byty. Lidé spojení s touto kauzou by se nyní měli dostat na radnici k moci.

  17:25 Předseda bezpečnostní komise pro Prahu 1 Beno Ge: „Dal jsem dohromady volební program naší koalice. Návrhy se daly na stůl a byly jednomyslně schváleny. Žádné neshody nebyly.“

  Městská policie má stále větší problémy. Podstav se stále prohlubuje. „Říkáte, že věci nefungují, ale z vaší strany nevidím žádné příspěvky, které by pomohly problémy vyřešit,“ byl Beno Ge kritický směrem k Hejmovi.

  Zastupitelstvo Prahy 1 se sešlo 14. ledna 2020 na Žofíně na mimořádném jednání.

  17:14 Zasedání už trvá déle než hodinu. Lidé přímo v sále nadále čekají na to nejdůležitější. Všichni spekulují o tom, jestli má starosta šanci hlasování ustát a zůstat starostou. 

  17:12 V sále dostal prostor také „bývalý“ volič My, co tady žijeme. Tři přeběhlíky včetně Michala Cabana osočil ze lži a podrazu na své voliče.

  17:09 Jakub Michálek jako by zapomněl, že primátor Zdeněk Hřib byl ve volbách třetí! Michálkovi se v sále lidé smáli hned několikrát. Nejvíce naposledy, když zmínil, že i dnešní jednání je terčem dezinformační války, kterou vede Rusko.

  17:06 Starostou bude zřejmě Petr Hejma. Ten však ve volbách obsadil až pomyslné čtvrté místo. Podle člena Pirátů Jakuba Michálka je otázka, zda je správné, aby byl právě on zvolen do funkce.

  Zastupitelstvo Prahy 1 se sešlo 14. ledna 2020 na Žofíně na mimořádném jednání.

  16:56 Jaroslava Janderová je členkou kontrolního výboru a v programu zasedání je také hlasování o jejím odvolání. Zastupitelka ovšem dnešní jednání přirovnala k procesům, které se vedly za minulého režimu.

  Na pískající občany chtěla nechat poslat policii. Petr Hejma pouze vyzval k tomu, aby ji lidé nechali mluvit.

  Jaroslava Janderová neodpustí Čižinskému to, že lidi v Praze 1 poštval proti sobě. 

  „Nebyl jste a nejste dobrým starostou Prahy 1,“ dodala na závěr a v sále zní hlasitý potlesk.

  Piráti mají z vývoje situace na Praze 1 strach.

  16:51 Už se i Piráti na svých oficiálních stránkách vyjádřili tak, že je současná koalice v Praze 1 mrtvá. Piráti mluví o tom, že končí změna, která měla městskou část směrovat proti starým pořádkům.

  16:43 Probíhá rozprava k prvním bodům programu. Jednání má být „puč“ některých zastupitelů. Zatím se ve všech hlasováních projevilo, že většinu má nová koalice. Pavel Čižinský ovšem naznačil, že by Michal Caban mohl převahu „pučistů“ narušit. 

  16:31 Jan Votoček: „Návrat starých pořádků? Už aby to bylo!“ Reakce lidí na Žofíně jsou rozporuplné. Někteří tleskají, jiní kroutí hlavou a pískají.

  Jednání na Praze 1 je vyhrocené.

  16:30 Zastupitelé zároveň odmítli dát prostor občanům, aby mohli své volené zástupce interpelovat na začátku celého jednání.

  16:28 Čižinský nesouhlasil s hlasováním o svém odvolání z funkce. Zastupitelstvo však bod schválilo a zřejmě se tedy dnes dočkáme konce současného starosty! 

  16:27 Starosta byl zbaven řízení schůze! Tu nyní povede Petr Hejma: „Dámy a pánové, pojďme se pustit do práce!“

  16:25 Pavel Čižinský byl obviněn z toho, že jsou jeho obvinění křivá. Mluví totiž o prokázané korupci, ale policie případy teprve řeší.

  16:21 Slovo si vzal poprvé dnes Petr Hejma, který vyzval starostu k tomu, aby se konečně začalo hlasovat o programu. Sklidil za to potlesk v sále.

  16:19 Pavel Čižinský se obrátil na Michala Cabana. Řekl mu, že si má uvědomit, o čem bude dnes hlasovat a jakou má jeho hlas váhu. Zřejmě spolu už také jednali a Caban by mohl zachránit současnou koalici před jejím rozkladem.

  Jednání na Praze 1 je vyhrocené.

  16:17 Jednání stále přerušují výkřiky přítomných občanů. Starosta vyhrožuje tím, že nechá zavolat policii!

  16:15 „Tento den je důkazem o tom, že my jsme korupci v Praze 1 nepřipouštěli. My jsme korupci zarazili a otevřeli jsme úřad lidem,“ řekl starosta. Sálem zaznělo několik výkřiků „hanba“.

  16:11 Starosta Prahy 1 nesouhlasí s programem zastupitelstva! 

  „Doneslo se ke mně, že byla podepsána nová koaliční smlouva,“ řekl Pavel Čižinský, jenž to považuje za podraz. Současná koaliční smlouva podle něj stále platí, a tak není důvod, aby se hlasovalo o odvolání starosty.

  16:09 Na Žofíně je také neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer.

  16:07 Starosta Pavel Čižinský zahájil zastupitelstvo Prahy 1, které začíná nakonec o něco později. Zájem je ze strany lidí obrovský. Většina se ani nevešla do sálu.

  Mimořádné zastupitelstvo Prahy 1 bylo svoláno na 14. ledna od 16 hodin v reprezentační budově Žofín na Slovanském ostrově.

  Poslední jednání bylo vypjaté a zastupitele si přišli poslechnout také zaměstnanci nočních podniků v centru Prahy. Podle starosty Pavla Čižinského šlo tehdy o zastrašování. Dnes si naopak starosta přeje velkou účast občanů, kteří mu mají pomoci udržet se u kormidla Prahy 1.

  Program dnešního zasedání zastupitelstva obsahuje deset bodů a hned na úvod se bude rozhodovat o odvolání starosty.

  Jak bude Pavel Čižinský reagovat na vystoupení Petra Hejmy? Ten byl rok jeho prvním místostarostou a koaličním partnerem. Nyní stejného muže Čižinský označuje za nebezpečí pro občany Prahy 1 a typického představitele starých pořádků.

  Petr Hejma ještě jako člen ODS starostoval v Praze 1 mezi lety 2006 až 2009.

  Zastupitelé Prahy 1 přitom na nic nečekali a ještě před samotným zasedáním vznikla nová koalice, která teď už bude čekat jen na své zvolení. Těsná většina je na jejich straně, nová koalice ve složení My, co tady žijeme, TOP 09, ODS a ANO má 13 z 25 křesel.

  Čižinský už v minulosti obvinil Petra Hejmu z toho, že chce být starostou za každou cenu. Ten mu však tehdy odpověděl, že fotky se starostovským řetězem už pro vnoučata má. 

  Současný starosta navíc uvedl, že chce pro záchranu současné koalice udělat všechno, co je v jeho silách, je prý ochotný obětovat svou pozici starosty, ale teď se zdá, že šance na zachování současné koalice jsou již pryč.

  Zasedání zastupitelstva Prahy 1 budeme sledovat online od 16 hodin.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 21:22 středa 13. května 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   64
  • Haha
   46
  • Trapas
   37
  • Sladký
   29
  • Tvl
   29
  • Cože
   24

  Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

  Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

  Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

  I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

  Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz