Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Podivná zakázka pro kamarády? Praha má přemalovat MHD za stovky milionů, Hřib mlčí

  Zdeněk Hřib jezdí MHD, případně se u toho alespoň rád fotí. | foto: Facebook Zdeňka Hřiba

  Sotva na pražském magistrátu dořešili hádku ohledně zakázky za 14,5 miliardy, kterou dopravní podnik schválil bez výběrového řízení, teď se vedení města rozhodlo změnit celkový design městské hromadné dopravy. Ani v tomto případě se nezdržovali výběrovým řízením, transparentnost tak opět dostala pod Zdeňkem Hřibem na frak. Na podivnou zakázku na dnešním zasedání zastupitelstva upozornila Alexandra Udženija (ODS). Hřib si mezitím dělal z celého zasedání legraci.

  Podoba pražské městské hromadné dopravy se bude měnit. Barvy, na něž si už Pražané za desítky let zvykli, vezmou za své a vozy se zcela promění. Řeklo by se, že takto výrazný krok bude podléhat výběrovému řízení, které bude hledat ten nejlepší projekt. Jenže všechno je jinak, vítěze už vedení města zná a zbývá jen vše posvětit Radou hlavního města Prahy.

  Kauza přichází jen krátce poté, co se zastupitelé hádali kvůli absenci výběrového řízení v hodnotě více než čtrnáct miliard korun. Teď se situace opakuje.

  „Nedávno jsme upozornili, že 23. prosince 2019 představenstvo Dopravního podniku Praha podepsalo netransparentně z ruky zakázku na servis vozů metra za patnáct miliard. Neprůhledné zadávání zakázek spojené s pražskou MHD ale pokračuje. Primátor Hřib a radní Scheinherr se v tichosti chystají zásadně změnit barevnost pražských tramvají a autobusů. Schválili uzavřenou soutěž na nový vizuální styl MHD, jejího vítěze a podobu vítězného návrhu ale stále tají,“  rozčílila se na zastupitelstvu předsedkyně pražských zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

  ODS kritizuje také to, že půjde o zbytečné plýtvání penězi, kdy za stovky milionů korun dostanou Pražané jen nový vzhled, ale fungování a komfort v MHD se nijak nezmění.

  „V uzavřeném řízení bylo napřímo osloveno pouze pět grafických studií. Není jasné, kdo a podle jakého klíče tyto firmy vybral a proč neproběhlo otevřené výběrové řízení. (...) Dovedu si představit lepší využití takových prostředků pro Pražany, třeba k náboru chybějících řidičů a zvýšení komfortu pro cestující. Před volbami se to z úst pirátských zastupitelů jen hemžilo transparentností, ale po volbách skutek utek,“ vzkázala Udženija vedení města.

  Adam Scheinherr z pozice náměstka primátora pro dopravu však odmítl, že by se jednalo o netransparentní projekt. „Je to soutěž vyzvaných účastníků. Ti byli vybráni nezávislou odbornou komisí, která je složena z odborníků na design,“ hájil postup Scheinherr, který navíc uvedl, že soutěž nebyla uzavřena, proto nejsou oznámeny ani výsledky.

  Předsedkyně pražských zastupitelů ODS Alexandra Udženija

  Následně však náměstek primátora přiznal, že vítěz byl již vybrán a schází pouze odsouhlasení radou.

  Návrhy vybírala společnost Czech Design, která se podílela také na hledání loga pro Prahu 3. To se u Pražanů setkalo s velmi rozporuplnými reakcemi.

  „Podívala jsem se na Czech Design, to jsou ti stejní, kteří pomáhali Praze s logem. Jestli je to tak, bude o zábavu postaráno,“ dodala Udženija.

  Nový vzhled MHD může město stát stovky milionů, které by se musely dát především do přestříkání všech tramvají a autobusů.

  Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě)

  Scheinherr oznámil, že změna nebude stát Prahu nic, protože se vozy budou lakovat až ve chvíli, kdy to bude nutné. Mají se Pražané připravit na to, že následující roky budou po městě jezdit různobarevné soupravy? A pokud se na ono přelakování žádným způsobem nespěchá, proč nebylo vypsáno řádné výběrové řízení, o němž by věděli všichni?

  Zdeněk Hřib se k celé otázce nevyjadřoval a nechal za sebe mluvit svého náměstka. Během vyhrocené debaty však žil jeho facebookový účet, kde přibyla fotografie z víkendového Comic-Conu. Primátor vtipkoval, že právě probíhá „oslava demokracie“.

  Ne všichni však ocenili primátorův smysl pro humor.

  Zdeněk Hřib si chce do své kanceláře na magistrátu pořídit nový „trůn“.

  „Bože. Místo sociálních sítí a svého PR řešte problémy Prahy. A nevymýšlejte argumenty typu ‚my už stavíme metro D‘, když ještě nemáte ani hotový průzkum,“ vzkázal primátorovi Ivan Dachs Hladík a překvapivě se mu od něj dočkalo obsáhlé odpovědi.

  Hřib ovšem v tu chvíli vedl zasedání zastupitelstva, které bylo vysíláno online. Pražané se tak mohli přesvědčit, že odpovědi na své otázky dostávají sice primátorovým jménem, ale píší je za něj jeho poradci.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:57 pátek 12. června 2020. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   72
  • Haha
   32
  • Super
   28
  • Tvl
   28
  • Cože
   26
  • Sladký
   26
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...