Zákaz mentolek zvýšil jejich prodej až o 80 %. Zásoby vydrží kuřákům sotva měsíc

Mentolkám odzvonilo a zásoby mentolových a tzv. klikacích cigaret se tenčí. Milovníci ochucených cigaret se sice předzásobili, tyto železné rezervy jim však nevydrží déle než měsíc. Co přijde potom?

Ani ne před měsícem se v trafikách a prodejnách s tabákovými produkty odehrála malá revoluce. Po desítkách let musely z pultů všech trafik a dalších obchodů zmizet tabákové produkty s příchutí mentolu. Jejich uživatelé proto vzali prodejny útokem a většina z nich se snažila předzásobit tím, že je nakoupili ve velkém.

Od 20. května se v Česku totiž nesmí prodávat mentolové cigarety.

„Můžeme potvrdit, že se spuštěním informační kampaně ohledně zákazu jsme hned na začátku května zaznamenali zvýšený zájem o cigarety s příchutí mentolu a řada našich odběratelů se jimi stihla předzásobit. Dle jejich údajů se poptávka spotřebitelů zvedla v prvních třech květnových týdnech až o 80 procent oproti běžnému stavu,“ uvádí ředitel komunikace BAT Tomáš Tesař.

Otázkou zůstává, k jakým produktům se tito spotřebitelé nyní obrátí. Obecně výrobci předpokládají, že většina z nich se spíše než přechodem k neochuceným konvenčním cigaretám přikloní k některým z moderních alternativ, kde možnost ochucení mentolem zůstala alespoň prozatím legislativně zachována.

Češi stále více používají elektronické cigarety. Sahají například po nikotinových sáčcích Lyft a bezkouřové cigaretě glo™ nebo zařízení pro užívání nikotinu s názvem Vype ePen 3.

„Jaký bude trend, ukážou teprve týdny následující, my jsme však přesvědčeni, že minoritní část této skupiny kuřáků zkusí přestat kouřit zcela, většina pak vyzkouší některou z alternativ, ať už mluvíme o elektronické cigaretě Vype, či třeba nikotinových sáčcích Lyft, které nadále příchutě obsahovat mohou. Všechny tyto typy produktů máme ve svém portfoliu a očekáváme, že tato změna povede k dalšímu posunu v trendu změny kuřáckých návyků dospělých kuřáků,“ komentuje Tomáš Tesař.

Zmíněné alternativní produkty jsou podle řady studií a názorů odborníků pro uživatele potenciálně méně škodlivé, než tomu je při užívání tabáku konvenčním způsobem.

„V produktech s potenciálně nižším rizikem vidíme velký potenciál. Očekáváme, že v roce 2030 budou tvořit až třetinu tabákového trhu,“ zmínil dlouhodobý výhled do budoucna generální ředitel společnosti BAT pro Českou republiku a Slovensko Štěpán Michlíček, která na měnící se trendy reaguje ze všech výrobců nejpružněji.

Více informací o legislativních změnách i nabídce alternativních produktů najdete na webových stránkách Ceskobezprichuti.cz a dále také na Golyft.cz a Shop.myglo.cz.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:54 sobota 17. října 2020. Anketa je uzavřena.

  • 18
  • 17
  • 17
  • 16
  • 15
  • 15