Za hloupé fóry na Facebooku hrozí 12 let vězení! 3 věci, na co si dát bacha

Co je a co není veřejné schvalování teroristického útoku, na to se ptají mnozí poté, co vláda schválila novelu zákona, v níž zvýšila sankce až na dvanáct let. Ačkoli slušné vychování snad každému velí nežertovat nad teroristickými útoky, najdou se i tací, kteří si - obzvlášť na sociálních sítích rýpnou nebo zveřejní sarkastickou či úplně pitomou poznámku. Jaká je ta hranice?

Za schvalování terorismu hrozí, pakliže novelu schválí parlament, 3 až 12 let vězení. Dohlížet na dodržování novely by měli policisté a státní zástupci, případně pak soud.

Že vám přijde nesmyslné, že by v Česku někdo schvaloval útoky teroristů? Kdy jde o stupidní poznámku a kdy už o trestný čin?

Uvádíme 3 příklady, kdy už je výrok přes čáru.

1. Podmínka za oslavování smrti vojáků

V roce 2015 dostal podmínku muž, který na sociálních sítích oslavoval smrt vojáků v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka.

2. Vypsání odměny pro teroristu

Trestné bude v budoucnu i to, že na internetu napíšete, že poskytnete či zkrátka slíbíte, že dáte odměnu teroristovi za jeho čin. Stačí ale i, když mu virtuálně slíbíte uspořádání sbírky.

Neonacista děkuje teroristovi.

3. Veřejné schvalování útoků

Pokud byste třeba po útoku v Nice, kdy terorista zabil 84 lidí, napsali, že mu děkujete, hned máte problém. Možná byste to mysleli jen v žertu, ale i tak vám bude hrozit postih. Tímto způsobem tedy nevtipkujte.

Příčetný člověk to jistě nenapíše, ale pokud by vás v pomatení mysli napadlo napsat, že „Mrtvých je málo“ nebo „Smrt si zasloužili už dávno,“ budete se potýkat s policií.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 neděle 27. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

  • 58
  • 42
  • 29
  • 15
  • 14
  • 11