Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Vypadá to bláznivě, ale chvilkařům hrozí úpadek, vysvětluje Minář vstup do politiky

  Spolek poslal premiérovi a vládě seznam otázek. Odpovědi bude známkovat. | foto: Autor: Koláž Expres

  Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí, se kterým by se v příštím roce zřejmě zúčastnil sněmovních voleb. Podle něj se zhoršuje politická situace v Česku a chvilkařům hrozí úpadek.

  Minář potvrdil na svém účtu, že funkci předsedy spolku dal k dispozici v pátek. Spolek to v sobotu přijal a za nového předsedu si zvolil Benjamina Rolla, který podobně jako Minář v čele Milionu chvilek působí už od jeho vzniku a je vysokoškolským studentem teologie. „Trvá slib, že Milion chvilek se nestane volebním hnutím a zůstane občanskou iniciativou,“ doplnil Minář.

  Život je tak krátký

  „Jsem přesvědčen, že pokud se v příštím roce zásadně nezmění současné společenské a politické trendy, čeká naši zemi i Milion chvilek velký úpadek. I přes veškerou občanskou aktivitu se stav politiky nadále zhoršuje. Prohlubuje se oligarchizace, porušování pravidel i zneužívání moci,“ zdůvodnil Minář odchod z funkce. 

  Podle Mináře je potřeba, aby vzniklo nové politické hnutí, schopné oslovit část voličů, kterou nedokázala oslovit sněmovní opozice, nebo i dosavadní nevoliče. „Jsem přesvědčen, že jedinou cestou k rozpohybování současné mizerné a zablokované situace je vytvořit nové politické hnutí, které dá dohromady ty nejskvělejší lidi této země ochotné převzít osobní odpovědnost a pokusit se proměnit Českou republiku k lepšímu. Pokud se má něco změnit, je naprosto nutné oslovit i tu část voličů, kterou současná opozice oslovit nedokáže,“ řekl k možnému založení nového hnutí a ke svému vstupu do politiky.

  Minář druhý dechem dodává, že jeho ambice na nadcházející volby do Sněmovny jsou velké a šance naopak malé. „Vím, že je to obrovský risk, který nemusí vyjít. Avšak vím také to, že ještě mnohem větším riskem by bylo se o to nepokusit. Ano, chci se pokusit o zázrak. Vždyť život je tak krátký,“ napsal v prohlášení na Facebook.

  Zatím se podle svých slov stýká s potenciálními kandidáty či experty, kteří by s ním chtěli spolupracovat. „Je to opravdu široká paleta lidí. Mladší, starší, z regionů, z Prahy, mají za sebou velmi úspěšné kariéry z byznysu, akademické sféry, někteří mají zkušenosti i z politiky,“ řekl. 

  Serveru iHNed.cz potvrdil, že se radí například i s poslancem, starostou Prahy 7 a lídrem uskupení Praha sobě Janem Čižinským, který založil jakési hnutí 3000 statečných, které ovšem nevykazuje žádnou činnost. 

  Chvilkařům došly chvilky

  Minářův vstup do politiky přichází po několika měsících hibernace, kdy aktivita hnutí výrazně poklesla, mimo jiné i kvůli koronavirové krizi. Šéf spolku byl z vlastních řad opakovaně kritizován za nečinnost, jen na demonstrace má spolek nyní na kontě přes dva a půl milionu korun, které mu Češi poslali.

  Cesta čirého aktivismu nenese takové ovoce, jaké si možná sám spolek představoval. Zvláště poté, co se v minulém roce profesionalizoval.

  „Je pravda, že nám i těm, kteří na demonstrace chodí, dochází trpělivost a část lidí má pocit, že to nemá smysl. Přál bych si, aby strany lidem ukázaly, že se s nimi dá počítat, že to zvládnou, a my uděláme vše pro to, abychom je v tom podpořili,“ mínil Minář v červnu tohoto roku a opakovaně zároveň peskoval opoziční strany za to, že nejsou schopny se spojit v bloku proti Babišovi. Ze strany vládnoucích stran i opozice zase zaznívaly výzvy, aby Minář přešel do politiky a ukázal, co umí. 

  Spolek se profesionalizoval

  Mikuláš Minář donedávna vlastnil stejnojmennou ochrannou známku. V únoru 2020 vlastnictví převedl na spolek Milion chvilek. Učinil tak poté, co na tento fakt upozornil v lednu 2020 Expres.cz.

  Autoři výzvy Chvilka pro Andreje z konce roku 2017 si v lednu 2018 založili spolek Milion chvilek. Zároveň přišli s novou výzvou Chvilka pro rezignaci, kterou odstartovali dlouhodobou kampaň nazvanou Milion chvilek pro demokracii.

  Na výdaje spojené s pořádáním demonstrací proti premiéru Babišovi se skládá veřejnost, spolek vybírá tyto peníze prostřednictvím transparentního účtu. Zároveň má spolek druhý, běžný účet, na který také vybírá peníze a z něhož platí několik stálých zaměstnanců. Kolik si vyplácí Minář a spol., spolek nezveřejňuje. 

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz