Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Šéf romské strany Cavali: V Brně vraždil Ukrajinec, kterému vadila naše hudba

  Šéf romské strany Roma Luma Marco Cavali se vyjádřil k vraždě mladého Roma v Brně. | foto: Radim Strachoň - MAFRA a.s.

  Vytáhl nůž a vrhl se na skupinu mladých lidí. Dva z nich zranil, jeden následně zemřel v nemocnici. Vrahem teprve třiadvacetiletého Nikolase z Brna má být podle šéfa romské strany Roma Luma Ukrajinec, jemuž se nelíbilo, že si mladíci pouštějí romskou hudbu. Marco Cavali ale zároveň vyzývá Romy, aby se nenechali strhnout na stranu extremistů a neházeli Ukrajince do jednoho pytle.

  O sobotním incidentu v Brně-Bystrci jsou prozatím kusé informace. Podle nich vraždil cizinec z Východu, zaútočil na skupinu mladých lidí a dva z nich zranil. Třiadvacetiletý Nikolas následně v nemocnici zemřel.

  Jak se pomalu začíná ukazovat, důvodem napadení měl být střet dvou různých kultur. Útočník, jehož policie zadržela, má být původem z Ukrajiny, zavražděný mladík byl romského původu. A podle Marca Cavaliho, zakladatele romské strany Roma Luma, se jednalo o rasový útok.

  Pietní místo v Brně

  „Obětí byl Nikolas D., třiadvacetiletý mladík romského původu. A romského původu říkám záměrně, protože aby někdo zabil člověka kvůli tomu, že si se skupinou kamarádů pouštěl romskou hudbu v tramvaji, to je nechutné,“ říká Cavali, který má taktéž informace, že útočník byl Ukrajinec.

  „Naše komunita je v šoku. Česká republika byla šestou nejbezpečnější zemí v Evropské unii, to už bohužel není pravda. Poslední dobou se tu ztrácí lidé, vraždy jsou na denním pořádku, tohle není zdravá společnost. Přijde nám, že nás vláda zradila a okradla o bezpečí,“ dodává Cavali, jehož strana Roma Luma se proti politice současné vlády nevymezuje poprvé.

  Pietní místo za zavražděného Nikolase

  Politik ale jedním dechem dodává, že nechce, aby se Romové přidali na stranu extremistů a kvůli jednomu útoku začali Ukrajince házet do jednoho pytle a odsuzovat je. Také se prý Cavali s kolegy zasadí o to, aby si pietu za zavražděného Nikolase extremisté neuzmuli.

  „Přes to všechno vyzývám Romy, aby se nechovali jako fašisté a neodsuzovali všechny Ukrajince, kteří zde našli azyl. Nechovejme se jako oni! V sobotu proběhne pietní akt za zavražděného Nikolase, kam podle dostupných informaci mají dorazit také extremisté, kteří chtějí zneužít tuto nešťastnou událost a vyprovokovat nenávist k Ukrajincům. Roma Luma jakožto jediná romská politická strana to nedovolí, zneužívat vraždu Nikolase!“ vzkázal ostře Marco Cavali.

  Marco Cavali

  Vražedného útoku se totiž chytili odpůrci ukrajinských uprchlíků a chtějí Romy strhnout na svou stranu. Jak informuje server Romea.cz, na pietním místě už se objevila například Petra Rédová ze strany PRO Jindřicha Rajchla. Začala se s Romy, kteří byli na místě domlouvat na uspořádání demonstrace „za bezpečnost“.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 8:48 středa 11. října 2023. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   137
  • Trapas
   51
  • Tvl
   23
  • Super
   16
  • Cože
   9
  • Sladký
   6
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...