Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Klidná síla a voliči „ovečky“? 5 důvodů, proč se Lidovcům u voleb dařilo

  Senátní volby letos skončily vítězstvím KDU-ČSL. Výhra to ale není zas tak nečekaná, Pavlovi Bělobrádkovi a jeho stranickým kolegům se prostě jen zúročila jejich politická práce. | foto: iDNES.cz

  Druhé kolo senátních voleb přineslo pro mnohé nečekaného vítěze. Tím se stala KDU-ČSL, které se podařilo získat mandát pro 5 nových senátorů. Předseda strany Pavel Bělobrádek s upřímnou radostí ve volební štábu říkal, že je mu ctí ohlásit, že Lidovci svým způsobem vůbec poprvé vyhráli volby. Cesta k vítězství nebyla jednoduchá, ale vyplatila se. Co dovedlo Lidovce k tak dobrému výsledku?

  1. Malá volební účast a věrní voliči

  Hlavně na Moravě mají Lidovci mnoho oddaných voličů. Když k volbám téměř nikdo nepřijde, právě jejich hlasy rozhodují.

  Letošní senátní volby měly ve druhém kole historicky nejmenší volební účast. K urnám dorazilo pouhých 15% voličů. To se Lidovcům paradoxně vyplatilo, jelikož jejich voliči jsou na rozdíl od voličů ostatních stran tradičně disciplinovaní a k volbám chodí. Ke zvolením lidoveckým senátorům tak stačilo málo hlasů, ale ostatní strany, které nedokázaly voliče k urnám nalákat si za to můžou tak trochu samy.

  2. Umění kompromisu a schopnost se dohodnout

  Nový senátor Ladislav Kos z Prahy 11 je důkazem schopnosti Lidovců spolupracovat s ostatními stranami. Uspěl jako společný kandidát KDU-ČSL, Zelených, Pirátů a Hnutí pro Prahu 11.

  Zatímco ostatní strany byly schopné rozhádat se i v rámci jednotlivých členů jedné kandidátky, Lidovci v senátních, ale i krajských volbách dokázali projevit schopnost dohodnout se a složit koalice napříč menšími stranami jako Piráty a Zelenými, stejně jako s mnoha regionálními hnutími. Zároveň neměli problém v druhém kole, kde neměli svého kandidáta, podpořit třeba na Praze 6 Jiřího Růžičku, který kandidoval v barvách TOP 09. Politika je uměním kompromisů a Lidovci tentokrát ukázali, že právě to jim není cizí.

  3. Neútočná kampaň a jasný program

  V rozhádané vládní koalici nejsou Lidovci tím, kdo by útočil na koaliční partnery. Možná že i to na voliče platí jako důkaz jakési stability.

  Svému volebnímu mottu „Klidná síla“ udělala v těchto volbách KDU-ČSL čest. Během předvolební kampaně se kandidáti lidovců zdrželi osobních útoků na ostatní politické strany, neprali veřejně špinavé prádlo a jejich program nebyl jen antikampaní proti konkrétním oponentům. Dokázali voličům nabídnout konkrétní témata, která je jak na regionální, tak celostátní úrovni oslovila a v rozhádané vládní koalici plné slovních přestřelek hnutí ANO a ČSSD dokázali lidovci působit jako ten vyrovnanější z partnerů.

  4. Stranický restart

  V roce 2010 Lidovci u voleb pohořeli. Strana vyměnila vedení, zbavila se zprofanovaného Cyrila Svoboda a nahradila ho perspektivním Pavlem Bělobrádkem. Dnes se KDU-ČSL opět daří.

  Ve sněmovních volbách v roce 2010 to s Lidovci vypadalo bledě. Vůbec poprvé strana nedosáhla ani potřebných 5% a v poslanecké sněmovně tak nezasedl ani jeden lidovecký poslanec. Strana z toho nicméně vyvodila patřičné důsledky, došlo ke kompletní obměně vedení, ale i způsobu, jakým Lidovci oslovují voliče. Staré struktury nahradili mladí politici jako nynější předseda strany a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek nebo ministr zemědělství Marian Jurečka. Stranický restart Lidovcům prospěl a dnes se opět stávají stabilní politickou sílou, se kterou je nutno do budoucna počítat.

  5. Potenciál do budoucna

  Pavel Bělobrádek jako pomyslný klín mezi Miroslavem Kalouskem a Petrem Gazdíkem. STAN by do sněmovny holi kandovat s KDU-ČSL namísto TOP 09 jako doposud.

  Když se dva perou, třetí se směje. To v těchto volbách platilo pro Lidovce jak mezi rozhádanými sociálními demokraty a ANO, tak v rámci pravicové opozice. Zatímco TOP 09 zcela propadla a ODS se s chabými 9% kasalo, jakým je hegemonem pravice, KDU-ČSL v krajských volbách ovládlo Zlínský kraj a v senátu získala stejně mandátů jako obě pravicové strany dohromady. Zároveň to vypadá, že s Topkou rozkmotření Starostové a nezávislí by do sněmovních voleb příští rok právě s Lidovci. Hegemonem pravice by se tak mohli stát středopraví Lidovci.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:05 úterý 14. února 2017. Anketa je uzavřena.

  • Super
   20
  • Cože
   13
  • Trapas
   13
  • Haha
   12
  • Sladký
   12
  • Tvl
   12