Za komunistů bylo lépe, příživníky zavírali, bylo kde bydlet. Mladík z KSČM řádil v debatě

Stanice CNN Prima News rozjela několik týdnů před volbami mimořádně zajímavý seriál. K diskuzi v rámci něj budou usedat tváře z nižších pozic kandidátek jednotlivých stran. První díl byl zaměřen na ty nejmladší a ke stolu usedla Markéta Plesníková (nestraník za ANO), Filip Toráč (KSČM), Jan Procházka (ČSSD) a Martin Malášek (SPD). První jmenovaná překvapila podporou transgenderových lidí, mladý komunista zase popisoval, proč se za minulého režimu žilo lépe, ačkoliv se sám narodil v roce 2000.

Stane se některý z čtveřice mládežníků novým Dominikem Ferim? Právě takový cíl si stanovil mladý sociální demokrat Jan Procházka.

„Ono to ode mě bylo řečeno trochu jinak, ale ano, já se s tím ztotožňuji. Když si odmyslíme to, jak Dominik Feri skončil, tím, co dělal, přitáhl spoustu mladých lidí k politice. A to je přesně to, co mladí lidé potřebují, musí mít v politice zastoupení a angažovat se v ní,“ řekl Procházka v pořadu Divoká karta.

Jan Procházka (ČSSD)

„Jediné, čím bych se chtěl od Feriho odlišit, je, že u něj převažovala forma nad obsahem. A samozřejmě chováním k ženám,“ dodal. 

Pořádný poprask v debatě způsobil kandidát KSČM Filip Toráč, jenž je devítkou v Královéhradeckém kraji. Ten v minulosti na sociálních sítích napsal, že se pod nadvládou komunistů žilo lépe.

„Vycházel jsem z toho, že každý měl práci. Teď je tu vysoká nezaměstnanost. V porovnání s jinými státy je možná nižší, ale pořád tu je, zatímco za socialismu musel každý pracovat. Kdo nepracoval, ten šel do vězení a tam byl k té práci donucen,“ prohlásil Toráč.

„Když jsem vstupoval do KSČM, viděl jsem v tom naději pro mladé. Mluví se jen o tom, co se stalo, ale nikdo nevidí, že se například tehdy stavěly byty pro mladé, které tu teď nejsou. Já když se byl ptát na startovací byt v kterémkoliv městě, řekli mi, že prostě není,“ dodal. 

Když ho moderátor konfrontoval s otázkou, zda podle něj dostupnější bydlení převyšuje třeba počty zmařených lidských životů, Toráč přišel s šokujícím srovnáním.

„Každá vláda, která tu byla, měla nějaké problémy. Neuvěřitelné kauzy například. Nedíváme se na to z pohledu našich předků, kteří tu ten národ budovali,“ prohlásil.

Divoká karta na CNN Prima News

Horko bylo také mezi Markétou Plesníkovou, která kandiduje za hnutí ANO na desáté pozici v Praze, a Martinem Maláškem, olomouckou sedmičkou za SPD.

Plesníková, která je zároveň předsedkyní mládežnické organizace hnutí ANO, se i podle sociálních sítí považuje za liberálku. V Divoké kartě se vyslovila pro uzákonění manželství pro všechny, kvůli čemuž se právě s Maláškem dostala do křížku. 

Řeč přišla i na gender, to když mladý kandidát SPD prohlásil, že teprve až mu někdo ukáže jiné pohlaví než muže a ženu, bude o genderu diskutovat.

„Je rozdíl mezi pohlavím a genderem. Pohlaví jsou opravdu jenom dvě, ale gender je identita a každý by měl mít šanci se přihlásit k tomu, co opravdu je,“ oponovala mu Plesníková.

Moderátoři pak Maláška konfrontovali s tím, že hnutí SPD je často kritizováno jako xenofobní.

„Určitě nejsem xenofob. Důkazem toho je, že pracuji v nízkoprahovém centru, kde se každý den setkávám s romskou komunitou. Jsem rád, že SPD ukazuje na to, jaká rizika mohou vzniknout z nelegální migrace. Podívejme, co se děje ve světě,“ prohlásil. 

Volby jsou na programu 8. a 9. října.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 úterý 4. ledna 2022. Anketa je uzavřena.

  • 127
  • 65
  • 25
  • 23
  • 13
  • 10