Bratři kandidují proti sobě a baví Česko: Jeden je kovaný komunista, druhý občanský aktivista!

Bratři Martin (vlevo) a Jan Pikousovi snad ani nemohou být více rozdílní. Jeden pořádá oslavy 17. listopadu, ten druhý je od školy členem KSČM. | foto: Facebook

Jsou mladí, jeden druhému jako by z oka vypadl a na první pohled byste je tipli na rošťáky, kteří ještě před pár lety dělali rodičům pořádné dusno. Ve skutečnosti jsou však bratři Jan a Martin Pikousovi političtí rivalové. A to pořádní rivalové. Zatímco jeden už na škole vstoupil do KSČM a v Českých Budějovicích nyní kandiduje z druhého místa, ten druhý organizuje protivládní demonstrace v Praze. A napětí je mezi nimi pořádně cítit!

Komunální volby nejsou jen otázkou té nejvyšší politiky, a tak často přinášejí i velmi zajímavé příběhy. Jeden takový napsali i bratři Pikousové z Českých Budějovic, o kterých informoval server Aktuálně.cz.

Co se politických názorů a postojů týče, oba snad ani nemohou být více odlišní. 

Sedmadvacetiletý Jan už na střední škole vstoupil do KSČM a strukturami strany proplul až na druhé místo kandidátky do zastupitelstva rodných Budějovic, které bude letos podruhé obhajovat. 

To o tři roky mladší Martin kandiduje za hnutí Občané pro Budějovice, především ale pořádá třeba oslavy 17. listopadu na Národní třídě.

Starší bratr Jan.

Starší bratr Jan

„Když se doma bavíme, jsou to diskuse, které připomínají nejdivočejší politickou satiru. Na mnoha věcech se shodneme, ale jsou určitá nepřekročitelná témata,“ popsal pro Aktuálně komunista Martin.

Do KSČM prý vstupoval kvůli jejímu programu pro lidi. To jeho bratra na opačnou cestu svedla snaha alespoň trochu zvrátit poměr sil, jak sám v nadsázce říká.

Mladší Jan se už od školy věnoval organizování kulturních akcí a tíhl k občanskému aktivismu. „Se skupinou lidí, s níž jsme dělali studentský majáles, jsme začali pořádat velké oslavy 17. listopadu na Národní třídě,“ popisuje.

Mladší bratr Martin pořádá studenstké majálesy či oslavy 17. listopadu.

Mladší bratr Martin pořádá studenstké majálesy či oslavy 17. listopadu.

Server Aktuálně.cz se obou bratrů zeptal, jak politické směřování svého sourozence vnímají. A z velmi strohých odpovědí je jasné, že to mezi nimi zvláště před blížícími se volbami vře.

„Bratr je člověk, který má velmi rád řád a pravděpodobně by byl před třiceti lety spokojený,“ říká na adresu staršího bratra Martin.

A s jedovatými poznámkami nešetří ani Jan. „Z nezávislého majálesu povýšil na oficiálně prorežimní demonstrace. A já, když jsem tehdy citoval Lenina, koho víc já můžu dnes citovat. Nemám se kam posunout,“ řekl.

Zároveň ale dodal, že s bratrem vychází dobře. Vyostřené prý bývají pouze politické debaty.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:10 25. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  18
 • Trapas
  14
 • Tvl
  9
 • Super
  7
 • Cože
  7
 • Sladký
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat