Senátní volby: Gerloch jde s národem a herec Kratina proti Hilšerovi

Do boje o Senát půjdou herec Vladimír Kratina a právník Aleš Gerloch. | foto: iDNES.cz

Nadcházející podzimní volby do Senátu přinesly už několik pozoruhodných tváří. O křeslo v horní komoře parlamentu zabojuje za ODS dvoumetrový herec Vladimír Kratina (66). Další neméně zajímavou tváří je ústavní právník Aleš Gerloch, který chce vrátit do ústavy slovo národ.

Do Senátu chce v Praze 12 kandidovat ústavní právník a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. O podporu voličů v pražském senátním obvodě číslo 17 se chce na podzim ucházet jako nezávislý kandidát bez podpory politických stran. Gerloch na sebe připoutal pozornost kontroverzním návrhem. Chtěl do Ústavy ČR slovo „národ“ jako základní pojem státnosti.

„Ústava nezná český národ jako státotvorný prvek. A to nejen já považuji za nedostatek, protože Česká republika by nemohla existovat bez českého národa. To neznamená vyloučení občanského principu, ale sepětí všech těchto principů,“ nechal se slyšet profesor.

Nyní chce Gerloch prosazovat své vlastenecká názory na půdě Senátu. „Pro kandidaturu do Senátu jsem se rozhodl po pečlivé úvaze nad jeho funkcí jako pojistky proti neuváženým a nepromyšleným změnám v naší ústavě,“ uvedl prorektor UK k rozhodnutí kandidovat do horní parlamentní komory. Za jednu ze svých programových priorit označil i zvýraznění úlohy Senátu. Věnovat se chce i rozvoji vzdělanosti českého národa a pomáhat řešit problémy svého volebního obvodu.

Proti Hilšerovi půjde Kratina

Esem v rukávu ODS má být oblíbený herec Vladimír Kratina. Bude kandidovat v Praze 2, kde se narodil a celý život tam žije.

Šestašedesátiletý herec bude mít ve svém volebním obvodu těžké soupeře. Kandiduje zde Marek Hilšer, který skončil na čtvrtém místě v prezidentské volbě. Post chce také obhajovat Libor Michálek, zvolený před šesti lety za koalici Strany zelených, lidovců a Pirátů. Nyní jde za Piráty. 

Kratina se naposledy politicky angažoval v Občanském fóru krátce po listopadové revoluci. K herectví se vrátil před lety seriálem Expozitura. Má tři dcery: Z prvního manželství Marii (35), která pracuje jako úspěšná mezinárodní manažerka, z druhého Dominiku a Sofii.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 6:52 pátek 28. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  12
 • Trapas
  12
 • Super
  10
 • Cože
  9
 • Sladký
  8
 • Tvl
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat