Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Komentář: Senát? Penzion pro Zemanovy soupeře!

  Neúspěšní prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Pavel Fischer uspěli v senátních volbách. | foto: Profimedia.cz

  Tristní volební účast, zisk senátorských křesel Zemanových soků z prezidentské volby a úspěch výrazných tváří z opoziční ODS představují hlavní poselství druhého kola senátních voleb. Vládní hnutí ANO potvrdilo, že Senát „neumí“, sociální demokraté obhajobou jediného mandátu utrpěli další debakl a neúspěch Pavla Bělobrádka s Danielem Hermanem je pro lidovce varováním. Dlouhodobý nezájem voličů o druhé kolo volby ale také naznačuje, že způsob obsazování druhé komory by měl projít reformou. Voliči dali poměrně jasně najevo, že instituci, někdy označovanou jako „pojistku demokracie“, neberou příliš vážně a svoji účast zejména v druhém kole považují za zbytečnou.

  ANO jako hegemon politického středu soupeře na levici fakticky ztratilo, logickým vyzyvatelem do budoucna pro něj bude ODS. Tento trend naznačily jak komunální, tak senátní volby. Senátní „facka“ vládnímu hnutí ANO ale pro budoucí politický úspěch ODS zatím mnoho neznamená. Opoziční straně totiž určitě pomohly výrazné tváře, které svými názory však mají často daleko k oficiální stranické linii prezentované lidmi, jako jsou Petr Fiala nebo Miroslava Němcová. Úspěch osobností, mezi které patří Jaroslav Kubera, Raduan Nwelati, Milan Červíček nebo Jaroslav Zeman, ukazují, kudy se ODS může vydat, aby svůj dílčí senátní úspěch dokázala přetavit ve výraznější zisky v budoucnosti.

  Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera

  Podobné poučení platí i pro lidovce, kdy politika odstupujícího předsedy Pavla Bělobrádka nebo exministra Daniela Hermana voliče zjevně otrávila, zatímco populární hejtman Jiří Čunek získal senátorský mandát již v prvním kole.

  Voliče ANO Senát nebere, ČSSD opět propadla

  Neúspěch ANO se dal předpokládat, protože jeho voliči jsou vůči dané instituci značně vlažní. Odrazem jejich rozladění bylo i vystoupení Andreje Babiše, který už po prvním kole prohlásil, že Senát hnutí ANO „neumí“ a druhého kola volby se premiér nezúčastnil ani jako volič.

  Zatímco v ANO se s úspěchem v druhém kole předem příliš nepočítalo, sociální demokracie doufala, že z celkově třinácti obhajovaných křesel zaznamená alespoň částečný úspěch. Tristní výsledek zisku jediného mandátu potvrdil, že strana nemá v současnosti u voličů důvěru. Náladu ve straně pak dokresluje i to, že někteří její dosluhující senátoři jako Milada Emmerová dokonce začali litovat toho, že v barvě oranžového dresu vůbec kandidovali.

  Kubera s Čunkem potvrzují roli favorita, Paroubek propadl.

  Zemanovi soupeři získali cenu útěchy

  Celkem přesvědčivě získali mandát soupeři Miloše Zemana z letošní prezidentské volby Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer. Všichni tři se mohou opět zařadit do fronty budoucích prezidentských kandidátů. Účinkování v Senátu pro ně však může být dvojsečné: Voliči mohou jejich působení v neoblíbené instituci chápat v budoucí prezidentské volbě i jako přítěž. Navíc všichni tři byli zvoleni v pražských obvodech, mimopražská realita je však o poznání jiná. Více než čtyři roky do další prezidentské volby jsou navíc dlouhá doba, ve které se určitě vyrojí celá řada dalších zajímavých uchazečů.

  Do boje o Senát půjdou herec Vladimír Kratina a právník Aleš Gerloch.

  Druhé kolo netáhne, Senát potřebuje reformu

  Senát má od počátku svého naplnění pověst tak trochu nechtěného dítěte či „trucpodniku“, který se sice do Ústavy dostal, ale značná část veřejnosti i politiků ho vlastně nechtěla. Od samotného počátku se instituce setkává s kritikou své existence i způsobu volby.

  Zapojení voličů zejména do druhého kola, které se koná vždy týden po prvním kole a postupují do něj dva nejúspěšnější kandidáti, soustavně klesá. Čísla volební účasti přitom nebyla ani v těch nejlepších letech nikterak oslnivá. Zatímco v roce 2008 se účast v druhém kole pohybovala na úrovni 30 %, v roce 2012 to bylo necelých 19 % a letos jen 16,49 %.

  „Vydal bych se cestou úplně opačnou,“ říká na adresu Miloše Zemana Jiří Drahoš, který by po neúspěchu v prezidentských volbách rád zasedl v Senátu.

  Doprovodným jevem klesajícího zájmu je pak častá nefunkčnost vytváření koalic a vzájemné podpory mezi jednotlivými kandidáty, což je smyslem dvoukolové volby obecně. Lidově řečeno, každý jede sám na sebe, a to i v případě, kdy mezi kandidáty existuje výrazný programový průnik a bojují v podstatě o stejného voliče.

  Mezi prvním a druhým kolem se, až na výjimky, neodehrává nic zásadního, co by voliče přimělo jít napodruhé k urně a rozhodnout. Pro alespoň částečné naplnění smyslu Senátu by tak do budoucna stačila jednokolová volba a jednorázová mobilizace, která by kandidáty motivovala nespoléhat se na protestní hlasy i nízkou volební účast v druhém kole. Změna systému volby na „první na pásce“ či „vítěz prvního kola bere vše“ by nepopulární Senát mohla do budoucna více posunout k realitě voličského chování a zvýšit jeho důvěryhodnost. Žalostná volební účast napovídá, že nejhorším řešením by bylo nadále nechat vše při starém.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:29 středa 13. února 2019. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   23
  • Super
   20
  • Trapas
   16
  • Cože
   12
  • Tvl
   9
  • Sladký
   7