Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Chaura a neviňátko? Mustangem zabil generála a seznam přestupků má delší než týden před výplatou

  Sedl do vypůjčeného mustangu a hnal se zatáčkami více než 150kilometrovou rychlostí. Šílená jízda amatérského závodníka a milovníka rychlých kol Vojtěcha Chaury skončila v září roku 2019 autonehodou, při níž zemřel brigádní generál Milan Jakubů. Chaura, který za svou bezohlednou jízdu dostal tři roky natvrdo, se nedávno proti rozsudku odvolal. U odvolacího soudu ale neuspěl, nepomohlo mu ani to, že všechny přítomné přesvědčoval o tom, že se musí starat o svého tříletého syna. Z rozsudku vyplývá, že nešlo o Chaurův první incident. Jako blázen jezdil pravidelně a bylo jen otázkou času, kdy jeho chování na silnici odnese někdo jiný.

  Server iRozhlas.cz zveřejnil rozsudek soudu, který zamítl Chaurovo odvolání. Z rozsudku vyplývá, že Chaura se v nebezpečné jízdě dlouhodobě vyžíval.

  „Krajský soud má za to, že nešlo pouze o jednorázovou nahodilou událost, ale o určitý rys chování obžalovaného jako účastníka silničního provozu, které mělo gradující tendenci a vyvrcholilo předmětnou tragickou dopravní nehodou,“ píše se v rozhodnutí soudu.

  Chaura před odvolacím soudem zmínil, že má v péči tříletého syna, jehož matka se o něj není schopná postarat, protože užívá návykové látky. Soud jeho žádost vzal v potaz, ale i tak odvolání zamítl, protože se Chaura dlouhodobě projevoval jako nebezpečný řidič.

  V rozsudku se píše, že se Vojtěch Chaura v minulých letech dopustil celkem osmi přestupků, kvůli nimž opakovaně přišel o řidičák.

  V únoru roku 2007 Chaura například předjížděl vůz těsně před přechodem před chodce a srazil se s protijedoucím autem. Vyfasoval pokutu pět tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců.

  V lednu roku 2017 překročil rychlost v obci o 40 kilometrů a dostal stejný trest. Ten samý rok v prosinci překročil povolenou rychlost na dálnici a navíc u sebe neměl osvědčení o registraci vozidla. Dostal pokutu tisíc korun.

  Vojtěch Ch. miloval adrenalin.

  Vojtěch Chaura

  Následující rok v květnu se Chaura projížděl po obci 75kilometrovou rychlostí. Vyfasoval měsíční zákaz řízení a pokutu 2500 korun.

  V březnu roku 2019 byl Chaura zase účastníkem nehody, při které byl poraněn cyklista. Chaura nehodu nenahlásil policii a dostal opět pokutu 2500 korun. 

  „Ačkoliv byl obžalovaný již v minulosti postižen správními tresty zákazu řízení motorových vozidel, z těchto nevzal si žádné ponaučení,“ napsal soudce Jiří Mádr v rozsudku.

  Ze svých incidentů za volantem si Chaura nedělal velkou hlavu. Dne 21. září roku 2019 se zúčastnil akce setkání majitelů aut Ford Mustang. V půjčeném autě se snažil dohnat vůz, který se mu ztratil z dohledu. 

  Chaura jel více než 150kilometrovou rychlostí. V zatáčce začal intenzivně brzdit, nehodě ale zabránit nedokázal, ve vysoké rychlosti vjel do protisměru a srazil se s protijedoucím vozidlem.

  V autě značky Škoda seděl brigádní generál Milan Jakubů se svou manželkou. Žena utrpěla vážná zranění, svůj boj o život ale nakonec vyhrála. Jakubů, který auto řídil, na místě zemřel.

  Ve Fordu Mustang s Vojtou Ch. měl jet i jeho mladší bratr.

  Projevil lítost a pak se odvolal

  U soudu Chaura projevil lítost, okamžitě prodal své auto a peníze věnoval generálově rodině, se kterou se chtěl sejít, ale nedočkal se. Také prý odevzdal řidičák a během koronavirové krize se věnoval dobročinné činnosti.

  „Mrzí mě, že jsem zapříčinil tuto tragédii, byla to má chyba. Jsem si vědom, že tragické následky této nešťastné události se nedají nikterak odčinit. Kdybych mohl vrátit čas, vrátil bych ho. To ale bohužel není v mých silách,“ řekl u soudu Chaura, který později českou veřejnost překvapil tím, že se proti tříletému trestu odvolal.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

  Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

  Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

  Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

  Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

  Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz