jít naiDNES.cz

Kratina senátorem? Už se nemůžu dívat na „mocižrouty“, přímá volba prezidenta je blbost

Nezávislý kandidát do Senátu s podporou ODS na Praze 2 není ani politik, ani zcela neznámá postava. Představitel výrazných chlapáckých rolí a ženský idol domácí herecké scény. Vladimír Kratina se rozhodl zasáhnout do klání o senátorské křeslo. Bude-li chtít uspět, musí „zválcovat“ neúspěšného prezidentského kandidáta Marka Hilšera.

Ve svých šestašedesáti letech se bezmála dvoumetrový herec rozhodl kandidovat do Senátu za volební obvod, v němž již roky dominuje jako starostka členka ODS Jana Černochová. Na Praze 2 má ale vážního soupeře v Marku Hilšerovi, který se výrazně zapsal do povědomí občanů v přímé volbě prezidenta.

Co Vladimír Kratina na to? „Ostatní kandidáty nesleduju a nijak nevnímám. Jsem autentický občan tohoto volebního obvodu se životními zkušenostmi a názory vedoucími ke konstruktivnímu řešení problémů a životních situací. A vámi zmíněný mě neoslovil,“ řekl v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Negativního dopadu svého politického angažmá na popularitu se neobává. Nemá se totiž za klasickou bulvární celebritu.

„Nejsem rádoby celebrita večírků a obrázkových časopisů. Víc než čtyřicet let hraju divadlo, točím filmy, a jestli se moje práce lidem líbí, tak mě to těší. Na popularitu nehraju.“ Kratina také prozrazuje, proč se vůbec rozhodl do Senátu kandidovat. Dosud totiž lákadlu politiky dokázal odolávat.

Šestašedesátiletý Kratina přiznává, že Zeman dokázal vypít víc alkoholu než on.

Šestašedesátiletý Kratina přiznává, že Zeman dokázal vypít víc alkoholu než on.

Již v době převratu se angažoval, když jezdil po republice v rámci Občanského fóra. I když jsme tenkrát demokracii nad komunismem vydobyli, problémy přetrvávají.

„Nemylme se, dodnes se u nás nepodařilo vybudovat institucionální mapu demokracie a jejích pravidel podle vzoru déle trvajících demokracií. A to je blbý a musíme s tím něco udělat,“ domnívá se herec.

Vláda opřená o KSČM by prý vůbec neměla vzniknout. „No, nelíbí se mi to. Měli jsme ji zakázat. Část by přešla k sociálním demokratům, část by se přetvořila v levici přece jen modernějšího střihu bez očividné nostalgie po vládě jedné strany,“ říká Kratina, který zavzpomínal též na Miloše Zemana a společné působení za sametové revoluce a prozradil, proč není nadšený z přímé prezidentské volby.

„Já jsem hlavně přesvědčen, že přímá volba prezidenta je blbost. Nevím, v čí hlavě se zrodila, ale v našem uspořádání zastupitelské demokracie je to vývrat z vazby. S Milošem Zemanem jsem šířil revoluci na jižní Moravě. Letěli jsme z Kbel do Kunovic a objížděli tento žírný kraj a plamenně řečnili na shromážděních ve vinařských obcích. Nutno říct, jak jinak, že do nás lili víno a kořalku po litrech. Já už pletl nohama i jazykem, ale pan prezident tehdy vydržel,“ obdivuje pověstný Zemanův splávek. 

„Dodnes sleduji, jak probíhá správa našich věcí veřejných, a dost věcí se mi nelíbí. Poslední dobou se vzmáhají chorobně ambiciózní mocižrouti, manipulující s námi marketingovým inženýrstvím, využívajícím našich strachů a nejnižších pudů,“ říká a přiznává, že jako mocižrouta vidí Andreje Babiše.

Za jinou stranu než ODS by kandidovat nechtěl, protože chce hájit principy liberální demokracie parlamentního typu a s jinými stranami nesouzní.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:04 16. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  90
 • Super
  24
 • Haha
  15
 • Cože
  13
 • Tvl
  11
 • Sladký
  10
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat