jít naiDNES.cz

Osvobození Palmýry od ISIS: Zdemolované památky a krev popravených vezňů

Po více než roce se podařilo osvobodit starobylé město Palmýra od nadvlády Islámského státu. Většina památek je ale zničena a na mnoha místech je stále zaschlá krev popravených vězňů. | foto: koláž Expres.cz

Syrským jednotkám se po více než roce podařilo porazit vojáky Islámského státu ve starobylém městě Palmýra, které je nyní osvobozeno od radikálů z ISIS. Nikdo už ale nevrátí zvěrstva, která se během své nadvlády nad městem podařilo džihádistům napáchat.

Fotogalerie

Starobylé město Palmýra patřilo k nejcennějším historickým centrům v Sýrii. Kvůli mnoha jedinečným, více než dva tisíce let starým stavbám, bylo město dokonce zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Krutou ránou pro Palmýru bylo obsazení Islámským státem na začátku loňského roku.

Islámští radikálové začali okupovanou Palmýru téměř okamžitě demolovat. Výbušninami zničili prastarý Belův chrám, římský vítězný oblouk nebo Bal-Šáaminův chrám. Starověké stavby totiž odporovaly jejich radikálnímu výkladu islámu, který přikazuje srovnat se zemí vše, co sloužilo k uctívání jiného boha než Alláha.

Palmýra se rovněž stala dějištěm četných poprav zajatců ISIS. V krvavá jatka proměnili teroristé starořímský amfiteátr, kde stříleli zajaté vězně a podřezávali archeology, kteří zkoumali zdejší památky. Stopy krve zavražděných lidí jsou stále patrné na záběrech dronů, které byly zveřejněny po osvobození města.

Syrská armáda vyhnala islamisty a prostřednictvím oficiálních vládních zdrojů ohlásila osvobození Palmýry. Ženisté momentálně odminovávají město plné nastražených výbušnin. Škody na několik tisíc let starém městě, které šílení islamisté napáchali za jediný rok ale už nikdy nikdo nenapraví.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:32 25. července 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  16
 • Tvl
  15
 • Cože
  9
 • Trapas
  8
 • Sladký
  8
 • Haha
  6
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře