Nosíte v kapse nůž? Vídeň zavádí místa, kde vám za něj hrozí pokuta nebo basa

Turisté do Vídně sice obvykle nejezdí s arzenálem zbraní. Problémem se ale může stát i „obyčejný“ kapesní nožík. | foto: Profimedia.cz

Tuzemští turisté, kteří rádi vyrážejí na cesty pro všechny případy vyzbrojeni, by se měli mít u našich jižních sousedů na pozoru. „Waffenverbotszonen“, tedy městské části, v nichž u sebe nesmí mít člověk žádnou zbraň včetně kapesního nože, se v Rakousku velmi osvědčily a stále jich přibývá. Jednu z takových zón od 1. února zavedla nově Vídeň. Vznikla v sousedství zábavního parku Prátr, který je hojně navštěvovaný i českými turisty.

Těm, u nichž vídeňská policie objeví jakoukoliv zbraň, hrozí její okamžité zabavení, případně pokuta až 500 eur, nebo dokonce trest vězení v délce dvou týdnů. Zákaz platí pro všechny „zbraně nebo předměty, které jsou nebo mohou být vhodné k používání násilí vůči lidem a majetku“.

Mezi zakázané prostředky tak může patřit i obyčejný nůž nebo třeba šroubovák. A to v případě, kdy tyto „zbraně“ u sebe má člověk, který je nutně nepotřebuje k výkonu své profese. Posouzení nebezpečnosti předmětů ale v konečné fázi závisí na policii.

„Nikdo nemusí mít strach, že budeme brát sportovcům baseballové pálky, když zrovna půjdou z tréninku, nebo řemeslníkům kladiva,“ citoval portál Info.cz vídeňského policejního mluvčího Haralda Söröse. Policie bude podle něj postupovat velmi „realisticky“, na základě posouzení nebezpečnosti určitého předmětu v rukou daného člověka. Ani ten, kdo si koupí v obchodě nůž a ponese si ho v tašce domů, o něj nemusí nutně přijít.

V dotčené zóně bude mít policie právo prohledávat auta, tašky i oblečení, bude se jednat o namátkové kontroly na základě podezření. 

Od 1. února je ve Vídni vůbec poprvé v historii zakázáno nosit jakoukoliv zbraň v oblasti Pratersternu a v části ulice Franze Josefa u Dunajského kanálu. V prvním případě se jedná o celodenní zákaz nošení zbraní, ve druhém o zákaz v době od 20.00 do 8.00 hodin. 

Zóny beze zbraní vznikly díky novele zákona, kterou loni v létě schválil rakouský parlament. Jako první zavedla tyto zóny města Linec a Innsbruck. Stejně jako ve Vídni se jedná o oblasti pověstné zvýšenou kriminalitou. V Innsbrucku rozhodli radní o vytyčení zóny v oblasti Bogenmeile poté, co tam loni v listopadu smrtelně pobodal jeden mladík druhého.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat