Umístění bílé dívky do ortodoxní muslimské rodiny, kde se nemluví anglicky, ženy chodí v nikábu či burce, kritizují se Vánoce a Velikonoce a dítě je nuceno přijímat náboženské zvyky cizí kultury, je považováno za hrubý zásah do zdravého vývoje dítěte. O pozadí případu jsme informovali ZDE.
Předseda komise pro vzdělávání Robert Halfon naléhá na vládu, aby celou záležitost přezkoumala a zjistila, zda je podobných případů v rámci systému náhradní péče více. „Dítě má právo být umístěno u lidí, kteří reflektují jeho původ,“ prohlásil.
Bývalý britský ministr spravedlnosti a poslanec parlamentu Shailesh Vara považuje rozhodnutí radnice o umístění dívky za „naprosto chybné“ a dodal: „Místní úřad by měl zajistit, aby při umístění dítěte do pěstounského domova bylo respektováno jeho náboženství a kulturní zázemí. Stejně jako muslimské dítě by mělo mít právo být s muslimským pěstounem, zvlášť je-li to vyžadováno jeho rodinou, tak i toto dítě má stejné právo.“
Exministr naráží na fakt, že se měla rodina dívky opakovaně na městské radě domáhat změny rozhodnutí a svěření dítěte do péče babičky nebo dalších příbuzných, kteří o to projevili zájem. I přes toto naléhání však úředníci zůstali neoblomní, a když se první muslimská rodina ukázala jako nevhodná, byla nahrazena další.
V podobném duchu hovoří i další poslanec Andrew Bridgen.
„Tohle je prostě špatně. Takové špatné rozhodnutí bude mít dalekosáhlé následky na život dítěte. Moji voliči se asi budou divit, v jakém světě žijí v Tower Hamlets. Někdo by se na to měl podívat. Úplně vidím ten povyk, kdyby muslimské dítě adoptovala křesťanská rodina,“ naráží na pokrytectví úřadu a pozitivní diskriminaci panující v Británii.
Fotogalerie |