Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Když aktivisté zešílí: Jak se kvůli nim sundávají vzácné olejomalby nebo ušlapávají selata

  Když rebelové rebelují až moc. | foto: Reprofoto Mail Online

  Chovat se ekologicky je moderní trend, který je ze své podstaty chvalitebný. Problém nastává, když to začnete trochu přehánět. Hezkým příkladem mohou být studenti z Cambridgeské univerzity, kvůli kterým museli odstranit obraz ze 17. století, protože na něm umělec vyobrazil mrtvé zvíře. Zároveň můžeme jen kroutit hlavou nad tím, co se stalo s Jamesem Bondem. Jeho nový protivník totiž bude eco-friendly. Kde tohle všechno skončí?

  1.Vegetariáni z Cambridge versus olejomalba ze 17. století

  Vegetariáni mají po světě mnoho nepřátel. Všudypřítomné stánky s rychlým občerstvením často nic bezmasého nenabízejí, a tak nezbývá než chvíli ulicemi bloudit.

  Na univerzitě v Cambridgi je to jiné, místní jídelna nabízí obědy i pro vegetariány a ti by se tak mohli cítit spokojeně.

  Vadou na kráse však měl být podle kritiků obraz ze 17. století s názvem Fowl Market, který univerzitě zapůjčilo tamní muzeum.

  Řada studentů si stěžovala, že není schopna jíst v místnosti, kde visí takový obraz.

  Olejomalba ze 17. století, která nedává vegetariánům spát.

  Z dnešního pohledu přitom obraz nepůsobí tak kontroverzně. I proto mnoho lidí z univerzity zaskočilo, jak moc byli studenti, kteří nejedí maso, uraženi.

  Umělecké dílo Franse Snyderse bylo tedy z jídelny nakonec odstraněno.

  2.Vegani omylem zabili selátka

  Úmysly měli zřejmě čisté, ale výsledek je takový, že mají na rukou krev. Naštěstí tedy pouze tu prasečí, ale přesto krev.

  Dvě stě veganů ze skupiny Meat the Victims totiž v anglickém hrabství Lincolnshire napochodovalo na prasečí farmu a rozjelo svou demonstraci.

  Aktivisté chtěli protestovat proti podmínkám při chovu prasat. Jejich plán se ovšem minul účinkem. Majitelka farmy je navíc obvinila ze smrti dvou malých selátek.

  Chtěli bojovat proti zabíjení prasátek a nakonec mají dvě na svědomí.

  „Aktivisté zvedali selátka a mazlili se s nimi. Bylo tam u toho hodně křiku. Selátka se přitom nechtějí mazlit. Naneštěstí je pak ještě vrátili do špatných kotců,“ popsala tehdy situaci farmářka Sylvia Hooková pro britský deník The Telegraph.

  Padesát aktivistů se tehdy také vkradlo do prasečí porodnice, kde vyděsili prasata natolik, že v nastalém zmatku dvě selata ušlapali.

  3.Zabít Bonda a recyklovat odpad

  Pokud už máte dost všech těch neekologických padouchů, potěší vás vyjádření tvůrců filmu. V pořadí již pětadvacátá bondovka totiž bude mít záporáka, který je takzvaně eco-friendly. 

  James Bond se často pouštěl do velkých akcí na vlastní pěst. To je pro...

  Padouch žijící na obří farmě, která se snaží minimalizovat svou uhlíkovou stopu na této planetě. Možná to zní jako vtip, ale producenti filmu ujišťují, že je to tak. 

  Poslední film, ve kterém by se měl divákům v roli Jamese Bonda představit Daniel Craig (51), se natáčel částečně ve Velké Británii a na Jamajce a jeho tvůrci fanoušky uklidňovali, že oni také myslí na dobro této planety.

  James Bond se tedy svého Aston Martinu nevzdá ani v novém filmu, ale bude se pochopitelně jednat o elektromobil. Daniel Craig totiž dostal k dispozici Rapide E, což je první automobil poháněný elektřinou od této značky.

  4.Veganem, ať to stojí, co to stojí

  Když před několika lety v Anglii představili novou pětilibrovou bankovku, pochvalovali si nejen zákonodárci, ale také mnoho Angličanů to, jak je vyrobená.

  Pokud jste ji zapomněli v kapse od kalhot, přežila nejen vyprání, ale třeba i to, když jste s ní chtěli platit v hospodě a někdo nešikovný vám na ni vylil pivo.

  Pětilibrovka.

  Za tohle všechno vděčila polymerovému materiálu, který měl však pro vegany a vegetariány jednu nemilou přísadu a tou byl živočišný tuk!

  A na světě tedy byla petice. „Je to nepřijatelné pro miliony veganů, vegetariánů, hinduistů, sikhů, džinistů a dalších lidí ve Velké Británii,“ znělo v textu, pod který se ochotně podepisovaly desítky tisíc lidí. 

  Bylo to přitom úplně poprvé, co nebyla britská bankovka vyrobena z papíru. Zákonodárci se sice radovali, že bankovka vydrží déle, neušpiní se tak často a lidé s ní budou mít méně starostí, ale jako by zapomněli, v jaké žijeme době, a to se jejich pětilibrovce stalo osudným.

  5.Vegana ponižovali ve vězení vegetariánskou stravou

  Rozdíl mezi veganem a vegetariánem je asi mnoha lidem v dnešní době jasný, ale pokud v tom někdo tápe, měl by si velmi rychle doplnit vzdělání, aby nedopadl jako vězeňská služba v Litoměřicích. 

  Lukáš Borl je levicový aktivista, který byl za řadu svých přečinů proti zákonu odsouzen k vězení. V Litoměřicích, kde byl také vězněn, však příliš nebrali ohled na to, zda je Borl vegan, či vegetarián.

  Ten to však vnímal jako křivdu a ponižování, a tak vězeňskou službu zažaloval a soud mu dal za pravdu. Lidská práva jsou holt lidská práva.

  Po Borlovi, který je na útěku, pátrá již 5 měsíců kriminální policie a Útvar...

  Konkrétně mělo být porušeno právo na svobodu myšlení a svědomí. Marné byly argumenty věznice, že připravovali vegetariánskou stravu, a pokud by měla do svých tabulek a předpisů zavést veganskou stravu, nevejde se do finanční kalkulace. 

  „Soud měl vzhledem i ke svým obecným znalostem i obecně vnímanému přístupu k veganství za prokázané, že se jedná o nějaký širší kulturní, sociálně-filozofický postoj určité části lidstva k určitému alternativnímu stylu života, který má jasně definovaná pravidla, která nejsou nikterak složitá, a zejména se jedná o pravidla, která jsou ze strany široké veřejnosti přijímána,“ uvedl tehdy ve svém rozsudku soudce Ondřej Růžička.

  Advokátka vězněného aktivisty Zuzana Candigliota navíc navrhovala, aby se veganská strava stala ve věznicích jedinou alternativou, což by mnoho lidí mohlo od páchání trestných činů odradit... Něco na tom bude.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:41 26. března 2020. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   60
  • Haha
   36
  • Super
   28
  • Tvl
   28
  • Sladký
   20
  • Cože
   18

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz