Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Klaus ml. se zastal extremistů v divadle: Tohle je fašismus, ne Slušní lidé

  Podávat trestní oznámení na bandu pravicových extremistů, kteří „zcela pokojně“ zabránili platícím divákům zhlédnout divadelní představení, považuje Václav Klaus mladší za skandální a dokonce za fašismus. Přitom k tomu mají paradoxně nejblíž právě někteří z tzv. Slušných lidí, kteří na sebe buranským protestem upozornili. Jak svá tvrzení provokatér Klaus podložil?

  Kontroverze vzbudila divadelní hra chorvatského režiséra Olivera Frljiće s názvem Naše násilí a vaše násilí, uvedlo ji pod patronátem města Brna Divadlo Husa na provázku v rámci festivalu Divadelní svět Brno. Především pro kontroverzní a pro někoho nevkusnou scénu muslimky znásilňované Ježíšem se hra dočkala celosvětové pozornosti.

  Nejinak tomu bylo i v Brně, kde pochybné uskupení Slušní lidé, sestávající převážně z fotbalových chuligánů, ultrapravicových skinheads, rváčů a extremistů pod vedením boxera Zdeňka „Gaunyho“ Pernici, napochodovalo během představení na jeviště. Asi třicítka strážců pravé morálky tak zabránila hercům hrát a divákům sledovat hru.

  Proti chování samozvaných vetřelců působících jako neonacistická úderka než coby slušní lidé se ozvalo mnoho hlasů. Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová se proti údajným vlastencům a strážcům tradičních hodnot rozhodla podat trestní oznámení. 

  Eliška Wagnerová se rozhodla na výtržníky ze skupiny Slušní lidé podat trestní oznámení.

  Podle ní by bylo velmi znepokojivé, pokud by měl být dán prostor samozvané tlupě, která chce ostatním diktovat, jaké divadlo, knihy nebo filmy smějí ostatní sledovat a číst. Senátorka tvrdí, že byla naplněna skutková podstata trestného činu výtržnictví.

  Fašismus proti ultrapravičákům?

  To však namíchlo Václava Klause ml., který se v návalu emocí rozhodl trochu hystericky protestovat na svém Facebooku.

  28.května 2018 v 19:48, příspěvek archivován: 29.května 2018 v 11:36

  Tohle je fašismus.
  Snažit se zavřít do vězení lidi, když pokojnou nenásilnou formou protestují. Mimochodem proti hanobení národního symbolu (vlajky tahané z dámského přirození) a proti urážení Ježíše Krista.

  A mimochodem, kdybych napsal divadelní hru třeba já a vysmíval se tam nějakému náboženství a národu a někdo si tam vyndaval evropskou vlajku ze zadku ... a přišli na premiéru demonstrovat studenti humanitní fakulty - byl by to "oprávněný protest občanů", v žádném případě výtržnost. Ředitele divadla by druhý den vyrazili, herci už by se nikde nechytli a jezdili po vesnicích.

  „Tohle je fašismus. Snažit se zavřít do vězení lidi, když pokojnou nenásilnou formou protestují. Mimochodem proti hanobení národního symbolu (vlajky tahané z dámského přirození) a proti urážení Ježíše Krista,“ píše Klaus.

  Poslanec navíc přirovnává protesty k protestům studentů humanitní fakulty. Někdy Klausovi jeho provokativní komentáře vychází a uhodí hřebík na hlavičku. Jenže jindy zase ne a Klausova slova působí jen jako protest. Faktem je, že jakkoliv může být nechutná, divadelní hra nijak zákon neporušila. Na rozdíl od svalnatých „slušňáků“.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:14 středa 26. září 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   61
  • Trapas
   40
  • Tvl
   13
  • Cože
   11
  • Haha
   9
  • Sladký
   8
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...