Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Václav Klaus opět vycestoval. Do Afriky přivezl hlavně víru ve své ohromné ego

  Byla by škoda, kdyby si Václav Klaus schovával svou moudrost jen pro Českou republiku, proto cestuje po světě a dělí se o ní i v tak exotických krajích jako Afrika. | foto: reprofoto klaus.cz

  Život bývalého prezidenta Václava Klause je i po jeho odchodu z funkce velmi bohatý. Mimo jiné sestává z četných návštěv rozličných diskusních akcí po celém světě, které se Klaus rozhodne obohatit svou přítomností. Se svými věrnými fanoušky se o zážitky z cest dělí v netradičně pojatých zápiskách. Z těch je vidět, že Klausovým největším fanouškem je Klaus sám. Ani při cestě do Afriky tomu nebylo jinak.

  Bývalý prezident České republiky Václav Klaus sice s oblibou říká, že odešel do politického důchodu, ale co do aktivit rozhodně nezahálí. Svou moudrostí i na stará kolena oblažuje doslova celý svět, a to prostřednictvím účastí na různých diskusních fórech.

  Fotogalerie

  Nedávno Klaus letěl diskutovat s ruským prezidentem Putinem do Soči, nyní se vypravil do ještě divočejších podmínek a navštívil za účelem přednesu vlastního projevu i Afriku. Jeho kroky mířily na Crans-Montana Forum na jihu Maroka.

  I tentokrát Klaus odtajnil své vytříbené duševní pochody a vše podstatné sepsal do zápisků z cest.

  Čtenáři tak mohou opětovně prostřednictvím Klausem sepsaných řádků nahlédnout na krásy Afriky a krásy Václava Klause. Nejzajímavější body tohoto fascinujícího cestopisu s prvky oslavné autobiografické ódy vám přinášíme v následujícím shrnutí.

  Citace sebe

  Formulace „Cituji sebe“ je pro Klause typickým důkazem toho, kdo ze světových autorů se u něj těší takovému respektu, že si zaslouží, aby jeho myšlenky byly zopakovány.

  Sám sebe cituje Václav Klaus hned v úvodním odstavci a to pro jistotu hned dvakrát.

  Rýpnutí do Václava Havla

  Svou africkou pouť zahájil Klaus na letišti Václava Havla, které tvrdošíjně nazývá letištěm Ruzyně. Na vysvětlenou dodává, že i římské letiště Fiumicino se přejmenovalo na letiště Leonarda da Vinciho, ale ten je na rozdíl od Havla staletími prověřenou legendou a géniem.

  Kromě jeho samého zaujala Václava Klause očividně i rybárna.

  Kromě jeho samého zaujala Václava Klause očividně i rybárna.

  „My Češi jsme vždycky hloupější než zbytek světa,“ glosuje trpce intelektuální zakrnělost svých krajanů Klaus.

  Neskromné prohlášení se za polyglota

  Na důkaz svých perfektních znalostí cizích jazyků Klaus předkládá historku o čekání na letadlo z Říma do Casablancy. Zde si sám a bez pomoci přečetl místní osmdesátistránkové noviny v italštině a většinu článků kriticky zhodnotil.

  Vzhledem k tomu, že někteří posluchači viditelně spí, nebyla nejspíše...

  Vzhledem k tomu, že někteří posluchači viditelně spí, nebyla nejspíše fotografie pořízena během projevu Václava Klause.

  Informaci o tom, že v den, kdy se listu Corriere della Sera poštěstilo, že jej četl proslulý český státník, do Říma dorazilo i 1200 sparťanských ultras, považuje Klaus za poučnou.

  V poušti je hodně písku

  Místem konání konference bylo město Dachla na území Západní Sahary. Mimo vyčerpávajícího geopolitického rozboru marocko-alžírsko-saharských vztahů si Klaus posteskl nad tím, že v oblasti pojmenované podle největší pouště světa je poušť.

  Prezident Crans-Montana Forum Jean-Paul Carteron byl poctěn možností sedět...

  Prezident Crans-Montana Forum Jean-Paul Carteron byl poctěn možností sedět vedle Václava Klause.

  „Základní věcí je písek, cokoli zeleného je jen, když se zavlažuje. Na všechny strany je poušť, jenom na západ je Atlantik,“ hořekuje Klaus nad tím, že konference se neodehrává v atraktivnější lokalitě.

  Důstojné ubytování v luxusu

  Ač Klaus město Dachla pochválí za to, že v kontextu rozvojové země, kde obyvatelé chodí v muslimských oděvech, je poměrně udržované, jedním dechem mu vyčte, že nemá hotel odpovídající jeho požadavkům na kvalitu.

  Klaus byl ubytován v luxusní kajutě v devátém patře výletního křižníku...

  Klaus byl ubytován v luxusní kajutě v devátém patře výletního křižníku Rhapsody. Důstojné.

  Naštěstí si pořadatelé konference byli dobře vědomi toho, kdo bude jejich vzácným hostem a jak ubytování, tak samotné pořádání konference zabezpečili na zaoceánské lodi disponující potřebnou mírou přepychu.

  „Loni bydleli v – prý luxusních – stanech na okraji pouště. Má luxusní kajuta se dvěma místnostmi v 9. patře lodi je proti tomu asi normálnější,“ poznamenal si Klaus.

  Nepochopený, ale i tak oceňovaný projev

  Klausův pečlivě připravený projev, ve kterém „nepřišel dávat rady, protože ví, jak bezcenné byly rady, které dostával po pádu komunismu,“ narazil na to, že ne každý posluchač disponuje takovým intelektem jako autor projevu.

  Dle Klause byl projev pro obecenstvo „příliš akademický“.

  Klausův projev mimo jiné pochválil Ind a Malajec.

  Klausův projev mimo jiné pochválil Ind a Malajec.

  I přes jeho nepochopení neváhali jednotliví návštěvníci konference Klausův projev pochválit. Václav Klaus se dočkal například následujících komplimentů:

  1) „Jediný projev, kdy jsem nespal.“ - jakýsi Ind
  2) “Stejně skvělý projev jako u nás v Malajsku.“ - jakýsi Malajec, který při té příležitosti vzpomenul na pokus o atentát na Klause kuličkovou pistolí v Chrastavě.
  3) „Balzám na duši“ - jakýsi rakouský poslanec
  4) „Byl jste záchranou dnešního dne“ - jakýsi manželský pár bosenských Srbů

  Kritika multikulturalismu

  Na akci, která svým zaměřením vyloženě propagovala multikulturalismus, se Klaus nebál tento koncept zkritizovat.

  Po Klausově levici seděla manželka prezidenta Afghánistánu, která věří,...

  Po Klausově levici seděla manželka prezidenta Afghánistánu, která věří, Klausovi navzdory, v multikulturalismus a lidská práva.

  „Je to násilný útok na jednotu, stejnost, homogenitu, na staletí utvářené hodnoty a způsoby života pod heslem, že je toto vidění světa a priori špatné, že se tím něco ztrácí, že je to nedoceňování jiného, že to má být změněno,“ řekl nekompromisně Klaus.

  Ještě větší kritika globálního oteplování

  Velkým trápením pro Klause musel být pro něj zcela zhovadilý názor jeho spoluřečníků na globální oteplování. Zatímco multikulturalismus považuje Klaus za škodlivý problém, globální oteplování nepovažuje za problém vůbec, protože globální oteplování, jak ví každý myslící člověk, neexistuje.

  Marocký král byl v době projevu Václava Klause na zahraniční cestě, paradoxně...

  Marocký král byl v době projevu Václava Klause na zahraniční cestě, paradoxně do České republiky. Klause si tak vyposlechl pouze jeho portrét.

  „Stále si říkám – mám tu být či nikoli? Desítky lidí, kteří přicházejí a ptají se, zda nemám tištěnou verzi svého projevu, mne ale přesvědčují, že tady být mám,“ popsal konfrontaci s pomýlenými osobami Klaus.

  Pochvala oděvů

  Ač Klaus projevil mírné znepokojení z toho, že je jedním z mála privilegovaných nositelů světlé pleti, s galantností sobě vlastní alespoň pochválil vzhled příslušníků arabských a černošských kultur.

  Muslimské hábity přítomných žen neunikly Klausovu komentáři.

  Muslimské hábity přítomných žen neunikly Klausovu komentáři.

  „Evropská bílá „rasa“ je zde v naprosté menšině. Sbírka oděvů žen, ale i mužů je neuvěřitelná, nikdy jsem nic takového neviděl. Manželka prezidenta Islamistické (sic!) republiky Gambie má sice africký hábit, ale basebalovou čepici! Ne šátek. To je autentické, přirozené. To nikomu neberu,“ zhodnotil kostýmní fundus účastníků konference exprezident.

  Kdo měl štěstí a dostal nejhezčí dárek

  Dobrosrdečnost a velkorysost bývalého českého prezidenta na vlastní kůži pocítili bývalý marocký ministr financí a současný konžský ministr turistiky, kteří s Klausem večeřeli. Těm Klaus daroval po výtisku francouzského překladu své knihy Zachraňme demokracii v Evropě, které měl čirou náhodou s sebou.

  Západ slunce nad Atlantikem byl skoro stejně pozoruhodný, jako Klausova účast...

  Západ slunce nad Atlantikem byl skoro stejně pozoruhodný, jako Klausova účast na africké konferenci.

  Zkrátka nepřišel ani obdarovávání přihlížející číšník.

  Od Klause obdržel kopii knihy Evropská integrace bez iluzí, pro změnu v italštině.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 2:01 23. července 2016. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   85
  • Super
   80
  • Haha
   26
  • Sladký
   16
  • Tvl
   16
  • Cože
   15

  ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

  Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

  Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

  Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

  Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

  Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz