Válka vlastenců: „Trikolóra? Bez šance,“ rýpl si Okamura. „Tenhle pán jen politikaří,“ říká Klaus

22. února
Názorově k sobě nemají daleko, ale zatímco kolem nich vzniká jedna koalice za druhou, oni vedou o voliče válku. Řeč je o šéfech hnutí SPD a Trikolóra, tedy o Tomiu Okamurovi a Václavu Klausovi mladším. První jmenovaný si nedávno neodpustil rýpanec v souvislosti s nejnovějšími volebními průzkumy, tentokrát se ozval také Klaus, který mluví o „pánovi, kterého zajímá jen to, jak politicky těžit“. Pod jeho statusem se spustila bouře, do diskuze se totiž zapojila i řada voličů SPD. „Jste srab, když do pana Okamury kopete,“ vzkazují.

Nejnovější volební průzkumy nedopadly pro Trikolóru slavně, agentury s hnutím prozatím nepočítají jako s regulérním hráčem o účast v Poslanecké sněmovně. To Okamura hned v několika různých statusech neopomněl vypíchnout.

„Podle zveřejněného průzkumu volebních preferencí, který zveřejnila Česká televize, má SPD podporu 10,5 % občanů. A naopak hluboko pod 5 % hranici se propadla Trikolóra, takže se již ani v průzkumu neobjevila,“ napsal šéf hnutí SPD. 

Jeho sdělení je očividné: Trikolóru nevolte, nemá to cenu. Jestli jste vlastenci, podpořte nás.

Nejnověji si zase Tomio Okamura chytře ukrojil z koláče v podobě pandemického zákona. Proti němu sice kromě SPD ostře vystoupili třeba právě poslanci z řad Trikolóry, jenže Klausovo hnutí ještě v posledních sněmovních volbách neexistovalo, tudíž reálně jsou Zuzana Majerová Zahradníková, Tereza Hyťhová a sám Václav Klaus mladší ve Sněmovně jako nezařazení, čehož Okamura využil.

„SPD hlasovala jako jediný poslanecký klub proti pandemickému zákonu, který je v podstatě pouze jinak pojmenovaným nouzovým stavem na další rok,“ napsal.

A to už se Klaus mladší neudržel.

„Proti bylo 25 poslanců (např. Trikolóra), SPD má 16 hlasů. Tomuhle pánovi jsou plošná opatření ukradená, jen by z toho rád politicky těžil,“ napsal šéf Trikolóry.

Rýpancem spustil bouřlivou diskuzi, s komentářem přispěchala celá řada okamurovců. Někteří píší o tom, že má šéf SPD pravdu, protože Trikolóru jako takovou nikdo nevolil, jiní Klausovi vyloženě nadávají. 

Další skupina vzkazuje, že by se oba lídři měli snažit raději o spolupráci než na sebe útočit. Jenže i vzhledem k dění posledních měsíců to je dosti utopická představa.

Jejich válka trvá delší dobu, navzájem se obviňují třeba z toho, kdo je ve skutečnosti „kolaborant Evropské unie“.

„Velice krátký čas ukázal zásadní rozdíly mezi programem SPD a Trikolóry. Za prvé Trikolóra nechce vystoupení z Evropské unie, za druhé Trikolóra odmítá referendum a Václav Klaus mladší řekl, že nechce ani přímou volbu prezidenta,“ psal už loni v létě Okamura.

„Kampaně SPD jsme si všimli, budeme na ni reagovat. Pokud z nás má strach, mohu jen říci, že každá reklama dobrá,“ reagoval tehdy pro Lidové noviny Klaus mladší, který také Okamuru označil za „japonského podnikatele, který má z politiky živobytí“.

Právě v té době ostatně způsobil velký třesk přestup poslankyně Terezy Hyťhové z SPD do Trikolóry. Půvabná učitelka ze severu Čech vysvětlovala, že si uvědomila podnikatelskou podstatu strany.

S blížícími se volbami nepochybně můžeme čekat ještě ostřejší přetahovanou o voliče.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Ohodnoťte článek
Komentáře