Pondělí 13. července 2020, svátek má Markéta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Komentář: Vyhazov „kacíře“ Klause může ODS stáhnout ke dnu

  Byl tohle dobrý tah? | foto: MAFRA

  Předseda ODS Petr Fiala rozehrál tento týden riskantní politickou partii, na jejímž konci je vyloučení poslance a nejviditelnější tváře ODS Václava Klause mladšího ze strany. Fialovy návrhy nejprve posvětil poslanecký klub, poté i výkonná rada strany. Vyhrocená situace ve skutečnosti ale ukazuje především na problémy samotného předsedy ODS. Ten se rozhodl hrát vabank, zbavit se výrazného a kontroverzního Klause a vsadit na umírněnou politiku se svými věrnými stoupenci. Pokud se mu nepodaří přesvědčit voliče o správnosti tohoto kroku, bude to nakonec Fiala, kdo ODS definitivně odsune na vedlejší kolej.

  Několik událostí v posledním období oslabovalo pozici šéfa ODS Petry Fialy. Předseda strany ztrácel půdu pod nohama, až se rozhodl napřít pozornost k tomu mediálně nejzajímavějšímu: střetu s poslancem Václavem Klausem mladším. Pod záminkou jedné nepodařené metafory pronesené v Poslanecké sněmovně se rozjel plán „Jak se zbavit Klause“. Nejprve poslanecký klub vyzval Klause juniora k odchodu, tři dny poté ho výkonná rada ODS rovnou vyloučila ze strany.

  Fiala se na veřejnosti i před straníky snaží vystupovat a svůj krok odůvodnit náležitě sebevědomě. Nicméně v reálu rozehrál riskantní hru vabank, na jejímž konci může být jeho odchod z pozice předsedy strany i z politiky. Když odhlédneme od všech kontroverzí a osobních animozit, pak politická realita nevyznívá pro současného předsedu ODS příliš optimisticky.

  Za předsednického působení Petra Fialy preference strany v podstatě stagnují. ODS se nějakou dobu přetahovala o druhou pozici s Piráty, nyní v žebříčcích preferencí zaujímá třetí místo. Pokud ale Fiala zároveň sebevědomě říká, že chce sestavovat příští vládu, nejde to s realitou příliš dohromady.

  Vyhazov Klause ml. odvádí pozornost

  Václav Klaus mladší dostal v posledních sněmovních volbách poměrně vysokou důvěru od voličů jako symbol možné budoucí změny, dynamičtější politiky i nových témat. Značka Klaus a nový politický styl voliče zaujaly. Klaus byl vnímán jako symbol, který může pomoci straně vybřednout z devastace, na které se částečně podílel i Petr Fiala jako ministr ve vládě Petra Nečase.

  Klaus junior je schopen přinášet témata, nebojí se střetů a kontroverzí, umí provokovat vůči politickým konkurentům i letargickým spolustraníkům. Představuje svěží vichr s tahem na branku, který ODS po pádu Nečasovy vlády a následném hubeném období stále chybí.

  Na rozdíl od Fialy je to právě Klaus junior, který umí zapůsobit ve Sněmovně i objíždět republiku a diskutovat s občany v každé Horní Dolní. Tím se politickým stylem podobá Miloši Zemanovi s Andrejem Babišem, přičemž nemalá část voličů umí tento přístup ocenit. Naproti tomu Petr Fiala se – přes vlastní proklamace – nedokáže zbavit vnímání poněkud křečovitého a salonního politika, který má tendenci voliče spíš poučovat než jim naslouchat.

  Stávající personální střet v ODS odvádí pozornost od něčeho mnohem podstatnějšího a tím je jistá programová impotence strany. ODS v osobě jejího šéfa často říká, co by nechtěla, ale není příliš slyšet to, co zásadního by vlastně chtěla prosazovat. Kromě fenoménu Antibabiš je to politika nevýrazná a nesrozumitelná. Jenomže s takovou politikou se volby nevyhrávají. ODS chybí témata, zapamatovatelné programové kotvy i výrazné osobnosti.

  Bez nich ODS nemá šanci vyhrát žádné příští volby, ať už by ji Klaus junior opustil, nebo by zůstal.

  Klaus junior: nová strana, nebo kandidatura na prezidenta?

  ODS je a nadále bude mezi mlýnskými kameny. V politickém středu má dlouhodobě silného Andreje Babiše, který se vůči opakovaným útokům a pokusům o dehonestaci stal imunní. Napravo působí nevyzpytatelný Tomio Okamura a k tomu přibude fenomén Klaus mladší, který s mučednickou gloriolou může rozjet projekt nové strany i vlastní prezidentskou kandidaturu. 

  Na Fialovi je znát, že oba Klause, seniora i mladšího, nemohl dlouhodoběji vystát. Jenomže ani jeden z nich není žádné politické ořezávátko a navíc oba mohou ještě překvapit. Argumentovat tím, že Klaus junior dlouhodobě poškozoval stranu v situaci, kdy má mandát od voličů se ziskem druhého nejvyššího počtu preferenčních hlasů, zní poněkud nepřesvědčivě a unáhleně.

  Klaus senior – přes všechny svoje chyby – zase dokázal ODS dodat ve volbách vždy minimálně 25 % hlasů a zanechal za sebou i docela výraznou stopu v prezidentské funkci.

  O obojím se Petru Fialovi může jenom zdát.

  Fiala se mohl rozhodnout Klause mladšího ve straně takticky udržet, nakonec se rozhodl prosadit jeho vyhazov. O tom, že riskantní zúčtování s Klausem nemusí straně prospět, Fiala a jeho okolí určitě dobře vědí. O další vývoji nebude rozhodovat přesvědčení o vlastní neomylnosti ani vzletné fráze o slušné politice, ale voliči. Poměrně brzy se ukáže, zda vyhazov jednoho z neviditelnějších poslanců byl tou správnou taktikou k návratu strany na výsluní, nebo spíše výrazem vlastních ambicí a osobní msty, kterou voliči odmění definitivním pádem ke dnu.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:52 15. července 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   99
  • Trapas
   16
  • Tvl
   16
  • Cože
   11
  • Sladký
   11
  • Haha
   10

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 13. července 2020, svátek má Markéta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz