Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Komentář: Vyhazov „kacíře“ Klause může ODS stáhnout ke dnu

  Byl tohle dobrý tah? | foto: MAFRA

  Předseda ODS Petr Fiala rozehrál tento týden riskantní politickou partii, na jejímž konci je vyloučení poslance a nejviditelnější tváře ODS Václava Klause mladšího ze strany. Fialovy návrhy nejprve posvětil poslanecký klub, poté i výkonná rada strany. Vyhrocená situace ve skutečnosti ale ukazuje především na problémy samotného předsedy ODS. Ten se rozhodl hrát vabank, zbavit se výrazného a kontroverzního Klause a vsadit na umírněnou politiku se svými věrnými stoupenci. Pokud se mu nepodaří přesvědčit voliče o správnosti tohoto kroku, bude to nakonec Fiala, kdo ODS definitivně odsune na vedlejší kolej.

  Několik událostí v posledním období oslabovalo pozici šéfa ODS Petry Fialy. Předseda strany ztrácel půdu pod nohama, až se rozhodl napřít pozornost k tomu mediálně nejzajímavějšímu: střetu s poslancem Václavem Klausem mladším. Pod záminkou jedné nepodařené metafory pronesené v Poslanecké sněmovně se rozjel plán „Jak se zbavit Klause“. Nejprve poslanecký klub vyzval Klause juniora k odchodu, tři dny poté ho výkonná rada ODS rovnou vyloučila ze strany.

  Fiala se na veřejnosti i před straníky snaží vystupovat a svůj krok odůvodnit náležitě sebevědomě. Nicméně v reálu rozehrál riskantní hru vabank, na jejímž konci může být jeho odchod z pozice předsedy strany i z politiky. Když odhlédneme od všech kontroverzí a osobních animozit, pak politická realita nevyznívá pro současného předsedu ODS příliš optimisticky.

  Za předsednického působení Petra Fialy preference strany v podstatě stagnují. ODS se nějakou dobu přetahovala o druhou pozici s Piráty, nyní v žebříčcích preferencí zaujímá třetí místo. Pokud ale Fiala zároveň sebevědomě říká, že chce sestavovat příští vládu, nejde to s realitou příliš dohromady.

  Vyhazov Klause ml. odvádí pozornost

  Václav Klaus mladší dostal v posledních sněmovních volbách poměrně vysokou důvěru od voličů jako symbol možné budoucí změny, dynamičtější politiky i nových témat. Značka Klaus a nový politický styl voliče zaujaly. Klaus byl vnímán jako symbol, který může pomoci straně vybřednout z devastace, na které se částečně podílel i Petr Fiala jako ministr ve vládě Petra Nečase.

  Klaus junior je schopen přinášet témata, nebojí se střetů a kontroverzí, umí provokovat vůči politickým konkurentům i letargickým spolustraníkům. Představuje svěží vichr s tahem na branku, který ODS po pádu Nečasovy vlády a následném hubeném období stále chybí.

  Na rozdíl od Fialy je to právě Klaus junior, který umí zapůsobit ve Sněmovně i objíždět republiku a diskutovat s občany v každé Horní Dolní. Tím se politickým stylem podobá Miloši Zemanovi s Andrejem Babišem, přičemž nemalá část voličů umí tento přístup ocenit. Naproti tomu Petr Fiala se – přes vlastní proklamace – nedokáže zbavit vnímání poněkud křečovitého a salonního politika, který má tendenci voliče spíš poučovat než jim naslouchat.

  Stávající personální střet v ODS odvádí pozornost od něčeho mnohem podstatnějšího a tím je jistá programová impotence strany. ODS v osobě jejího šéfa často říká, co by nechtěla, ale není příliš slyšet to, co zásadního by vlastně chtěla prosazovat. Kromě fenoménu Antibabiš je to politika nevýrazná a nesrozumitelná. Jenomže s takovou politikou se volby nevyhrávají. ODS chybí témata, zapamatovatelné programové kotvy i výrazné osobnosti.

  Bez nich ODS nemá šanci vyhrát žádné příští volby, ať už by ji Klaus junior opustil, nebo by zůstal.

  Klaus junior: nová strana, nebo kandidatura na prezidenta?

  ODS je a nadále bude mezi mlýnskými kameny. V politickém středu má dlouhodobě silného Andreje Babiše, který se vůči opakovaným útokům a pokusům o dehonestaci stal imunní. Napravo působí nevyzpytatelný Tomio Okamura a k tomu přibude fenomén Klaus mladší, který s mučednickou gloriolou může rozjet projekt nové strany i vlastní prezidentskou kandidaturu. 

  Na Fialovi je znát, že oba Klause, seniora i mladšího, nemohl dlouhodoběji vystát. Jenomže ani jeden z nich není žádné politické ořezávátko a navíc oba mohou ještě překvapit. Argumentovat tím, že Klaus junior dlouhodobě poškozoval stranu v situaci, kdy má mandát od voličů se ziskem druhého nejvyššího počtu preferenčních hlasů, zní poněkud nepřesvědčivě a unáhleně.

  Klaus senior – přes všechny svoje chyby – zase dokázal ODS dodat ve volbách vždy minimálně 25 % hlasů a zanechal za sebou i docela výraznou stopu v prezidentské funkci.

  O obojím se Petru Fialovi může jenom zdát.

  Fiala se mohl rozhodnout Klause mladšího ve straně takticky udržet, nakonec se rozhodl prosadit jeho vyhazov. O tom, že riskantní zúčtování s Klausem nemusí straně prospět, Fiala a jeho okolí určitě dobře vědí. O další vývoji nebude rozhodovat přesvědčení o vlastní neomylnosti ani vzletné fráze o slušné politice, ale voliči. Poměrně brzy se ukáže, zda vyhazov jednoho z neviditelnějších poslanců byl tou správnou taktikou k návratu strany na výsluní, nebo spíše výrazem vlastních ambicí a osobní msty, kterou voliči odmění definitivním pádem ke dnu.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:52 pondělí 15. července 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   99
  • Trapas
   16
  • Tvl
   16
  • Cože
   11
  • Sladký
   11
  • Haha
   10

  O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

  Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

  Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

  Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

  Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz