Klaus se vyfotil u sochy Marxe a pak ji zkritizoval

Václav Klaus se u fotky Karla Marxe vyfotil, jinak ji ale ostře zkritizoval. | foto: Archiv Václava Klause

V německém městě Trevír včera proběhla oslava 200. výročí narození duchovního otce komunismu Karla Marxe. A to ve velkém stylu. Město totiž odhalilo nadživotní sochu tohoto svého rodáka, kterou dostalo darem od komunistické Číny. Vyvolalo tím však řadu nesouhlasných reakcí a už v pátek například proběhla protestní akce strany Alternativa pro Německo, které se zúčastnil i bývalý český prezident Václav Klaus. Marxova socha je podle něj výsměch obětem komunismu.

Rozhodnutí německého města Trevír vztyčit nadživotní sochu svému rodákovi, duchovnímu otci komunismu Karlu Marxovi, vyvolalo silnou vlnu kritiky.

Už v pátek proběhla řada protestních akcí a jednu z nich pořádala i německá opoziční strana Alternativa pro Německo (AfD), známá především pro svůj silně protiimigrační postoj. Na svou akci si pozvala i řadu významných osobností, mezi nimiž nechyběl bývalý prezident České republiky Václav Klaus.

A ten kritikou na vztyčení Marxovy sochy i na celý komunistický režim rozhodně nešetřil.

„Řada lidí v Německu i Česku to považuje za výsměch dějinám, výsměch obětem režimů, které vznikly na bázi Marxova učení, za výsměch dnešku,“ nechal se slyšet Klaus během svého projevu.

Odhalení Marxovy sochy.

Odhalení Marxovy sochy.

Protestní akce Alternativy pro Německo se prý zúčastnil proto, aby varoval před bagatelizováním vlivu, který Marx po celých uplynulých dvě stě let ve světě měl a pořád ještě má. „I v současnosti totiž na základě Marxova učení vznikají nové, pro svobodu člověka nesmírně nebezpečné ideologie,varoval.

Svou podporu protiimigrační straně však vzhledem ke shodným názorům vyjádřil již několikrát v minulosti a nebylo to poprvé, kdy se na některém jejím shromáždění objevil.

Dále pak Klaus zkritizoval i Marxovy věrné stoupence, kteří jsou přesvědčeni, že filozof světu odevzdal skvělé myšlenky, které jen nebyly správně pochopeny, interpretovány a realizovány.

Podle bývalého prezidenta ovšem musel Marx dobře vědět, že k dosažení jeho ideálů bude třeba diktatury proletariátu. A výrazně tak prý přispěl ke vzniku totalit 20. století s desítkami, ne-li stovkami milionů obětí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:26 3. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  14
 • Haha
  8
 • Sladký
  8
 • Cože
  7
 • Trapas
  7
 • Tvl
  7
Komentáře