Exprezident Klaus: Vždy jsem byl proti vstupu do EU, vládne nám Juncker!

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus | foto: Profimedia.cz

Bývalý prezident Václav Klaus se v Ostravě vyjádřil k několika aktuálním otázkám u příležitosti představení své nové knihy „Zničí nás klima, nebo boj s klimatem?“ Došlo i na vztah České republiky a Evropské unie. Klaus má pocit, že stále ztrácíme suverenitu a dávno u nás nevládne český předseda vlády, ale šéf Evropské komise.

Václav Klaus začal svou myšlenku o současném poměru Evropy k naší zemi určitou retrospektivní úvahou, kdy si postěžoval, že se svou skepsí ohledně vstupu do Evropské unie byl v rozhodující době osamocen a neexistovala dostatečná politická vůle situaci reflektovat.

„Ano, my jsme chtěli po roce 1989 zpátky do demokratické Evropy, v níž bychom se mohli svobodně rozvíjet. To ale neznamenalo, že bych podporoval vstup do Evropské unie. Už od počátku jsem byl proti tomu, ale nenašel jsem žádného politického spojence a nemohl jsem jít sám proti tomuto trendu,“ řekl exprezident na setkání podle serveru ParlamentniListy.cz.

„Bylo mi jasné, že bude docházet v EU k naší postupné ztrátě suverenity. I dnes je proti tomu velmi obtížné bojovat,“ tvrdí výrazná politická postava přelomu tisíciletí a přiznává, že se setkává i s určitým nepochopením nebo přinejmenším překvapenými reakcemi.

„Absolvoval jsem přednášky na toto téma na gymnáziích a většinu studentů jsem tam šokoval stejně jako pedagogy, když jsem řekl, že v naší republice už přece nevládne premiér Sobotka, ale předseda Evropské komise,“ je bývalý prezident jako vždy nekompromisní.

Nespokojený je Václav Klaus starší i s úrovní povědomí mladých lidí o zlovolných mechanismech, které v úřadování evropských úředníků vidí. Dokonce nevědomost mladých lidí přirovnal k manipulaci, kterou známe z éry socialismu.

„Připadá mi, že mládež je v tomto ohledu stejně nevhodně naočkovaná, jako to bylo v případě komunistické ideologie za minulého režimu,“ domnívá se bývalý prezident.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 11. října 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  130
 • Trapas
  22
 • Cože
  16
 • Tvl
  14
 • Haha
  10
 • Sladký
  10
Komentáře

Mohlo by vás zajímat