jít naiDNES.cz

Filosof Bělohradský jde do politiky. 5 důvodů, proč je to skvělá zpráva

Václav Bělohradský se rozhodl kandidovat do Senátu. | foto: Profimedia.cz

Filozof a sociolog Václav Bělohradský bude kandidovat v podzimních volbách do Senátu v Praze 6 jako společný kandidát ČSSD a Strany zelených. V tomto obvodu se do Senátu chtějí dostat i další známé osobnosti. Tak proč by to měl být zrovna on?

V Praze 6 se Václav Bělohradský o senátorské křeslo utká mimo jiné i s publicistou, disidentem a bývalým šéfredaktorem časopisu Vokno Františkem „Čuňasem“ Stárkem nebo s tanečním mistrem Vlastimilem Harapesem.

Kdo z kandidátů by byl z hlediska vážnosti senátorského postu nejadekvátnější, je ale z následujících 5 bodů zřejmé. Václav Bělohradský se jako významný filosof a sociolog do horní komory parlamentu hodí.

1.Myslitelů není v politice nikdy dost

Václav Bělohradský je renomovanou osobností, za níž se čeští občané nemusí stydět ani za hranicemi. Žák významného filosofa Jana Patočky přednáší na univerzitě v Terstu. Svá díla ale publikuje i v USA, Kanadě a Velké Británii.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzdvihl jeho rozhled a kromě toho i to, že umí jít až ke kořenům společenských problémů a nezdráhá se kriticky postavit všem projevům rasismu, nesnášenlivosti a xenofobie.

2.Nastavuje zrcadlo i „Pražské kavárně“

Pozoruhodný nadhled Bělohradský prokázal v komentáři Podzámčí volí pankáče ze zámku k první přímé volbě prezidenta.

„Naše „kulturní (a zčásti i akademická) fronta“ volí knížete Karla, jehož mediální simulakrum (obraz, který skutečnost nezobrazuje, ale nahrazuje a snadno může být proměněn ve fetiš, pozn. red.) nemá nic společného s působením Karla Schwarzenberga v českém politickém systému. Funguje jako fetiš, ve kterém působí podvědomé motivy z oblíbených českých pohádkových idyl o dobrých knížecích jasnostech, přimknutím se k němu lze slastně popřít rušivou politickou realitu.“

3.Má pochopení pro českou náturu


4.Nevozí se po uprchlících, zná skutečné hrozby

„Demokracie má tři nepřátele. Za prvé náboženský fundamentalismus, který nepřipouští jiné než doslovné čtení posvátného textu. Druhým nepřítelem je nacionalismus, který podřizuje svobodu řeči mýtu o společném původu obyvatel státu. Třetím nepřítelem je expert, jehož názor se postupně stává jedinou zárukou legitimity zákonů. Tato redukce legitimnosti zákonů na názor experta ohrožuje dnes demokracii nejvíce,“ zní jeden z mnoha filosofových výroků.

5.Bělohradský je osobnost, která v českém prostředí zkrátka nemá obdoby

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:22 13. října 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  16
 • Tvl
  10
 • Trapas
  9
 • Haha
  7
 • Sladký
  7
 • Cože
  6
Komentáře
Vezmeme vás na titulní stranu
Sobota 21. září 2019, svátek má Matouš

jít naiDNES.cz