Muž „sbírá“ mrtvoly migrantů a vytváří obří hřbitov. Ale dochází mu místo

29. listopadu 2017
Ne pro každého dopadne cesta do vysněné Evropy plné pracovních příležitostí, stabilní bezpečnostní situace a štědrých sociálních programů happy endem. Středozemní moře si ročně vyžádá řádově tisíce utopených a statistika hovoří o téměř 34 tisících zmizelých osobách ve vlnách od roku 2000. Na 400 těl nešťastníků prošlo rukama jedenapadesátiletého Tunisana Shamseddina Marzouga. Ten se opuštěných mrtvol rozhodl ujmout a připravit jim důstojnější spočinutí než ponechání napospas živlům do konečného rozkladu.

Již 12 let se ve městě Zarzis plní neobvyklý hřbitov bez náhrobků a jmen, který vlastníma rukama buduje bývalý rybář. Otec dvou synů, kterým se cesta do Evropy zdařila, tak splácí dluh za jejich štěstí poslední službou těm, kterým štěstěna naopak nepřála.

Dobrovolník Červeného kříže Shamseddin Marzoug se ale potýká s nemálo komplikacemi, když místa pro pohřbívání není nazbyt a jeho hřbitov začíná být kriticky přeplněný. Navíc bojuje s nepřízní počasí.

V důsledku nedávných průtrží bylo velké množství zakopaných těl z písečných jam opět odkryto. „Mám obavu, že pokud by napršelo ještě víc, odkrylo by to mrtvoly zcela,“ popisuje nesnadnou situaci Tunisan pro Los Angeles Times.

Dobrovolník Červeného kříže Shamseddin Marzoug se ale potýká s nemálo...

Stovky mrtvých těl jsou z drtivé většiny bez identifikace, přestože se muž do jejich identity snaží vnést více světla tím, že hrobům začal přidělovat čísla tak, aby ostatky mohly být v budoucnu prozkoumány, případně z nich odebrány vzorky DNA.

Někdy mají utonulí na rukou identifikační náramky, jindy moře vyplaví těla v označených igelitových pytlích. Například se mu podařilo určit totožnost dvacetileté dívky Rosy Marie, již následně poznali někteří z přeživších trosečníků.

V tuniském městě Zarzis vzniká neobvyklý hřbitov.

„Považuji se za člena uprchlické rodiny,“ tvrdí rybář a bývalý dobrovolný pomocník uprchlíkům, jemuž zranění kotníku před dvěma lety znemožňuje nadále vykonávat těžkou práci na moři. A tak se naplno věnuje smutné službě bezejmenným obětem migrační krize.

Pro svou činnost má plány i do budoucna, kdy by chtěl vybudovat oplocený hřbitov s náhrobky, technickou budovou k přípravě těl dobrovolníky a dodávkou na svoz mrtvol. „Možná tu jednou bude DNA banka a archiv,“ plánuje Merzoug, který vyčíslil náklady na realizaci svých plánů na 35 tisíc dolarů, tedy přibližně tři čtvrtě milionu korun. Ty se snaží získat pomocí internetové crowfundingové sbírky, díky níž už kolem sta tisíc vybral.

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:47 čtvrtek 29. března 2018. Anketa je uzavřena.

  • 19
  • 18
  • 9
  • 8
  • 8
  • 5
Komentáře