Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Putin ukázal na Ukrajinu. To eskaluje konflikt na Ukrajině a povede ke třetí světové válce, varuje Vučič

  • Útok v koncertním sále v Krasnogorsku si (zatím) vyžádal 143 obětí
  • Policie zadržel 11 podezřelých, z toho 4 přímé účastníky masakrů
  • Podle Putina Ukrajinci připravili únikovou cestu teroristům
  • Rusové neuvedli, kdo stojí za útokem, ke kterému se přihlásil Islámský stát
  • Srbský premiér varuje před všeobecnou válkou
  • Medveděv hrozí totálními popravami teroristů i s jejich rodinami
  Po tragickém teroristickém útoku na koncertní sál v Krasnogorsku, který si (zatím) vyžádal 143 životů, ruský prezident Vladimir Putin ukazuje prstem na Ukrajinu jako na organizátora únikové cesty pro teroristy. Zatímco Kyjev odmítá jakékoli spojení s incidentem, srbský prezident Aleksandar Vučič poukazuje na narůstající riziko všeobecné války. Napětí mezi zeměmi se stupňuje v době, kdy svět sleduje možnost další mobilizace ruských sil po jejich ztrátách v konfliktu s Ukrajinou.

  Útočníci, kteří spáchali páteční teroristický útok v Krasnogorsku u Moskvy a které se všechny podařilo dopadnout, se pokoušeli uprchnout na Ukrajinu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v dnešním televizním projevu k národu. Putin, který před více než dvěma lety rozpoutal proti Ukrajině válku, podle agentury TASS rovněž tvrdil, že podle předběžných údajů byla na ukrajinské straně pro pachatele útoku chystána možnost přechodu hranic.

  Ruská média sdílejí fotografie čtyř podezřelých teroristů z masakru v koncertní hale Crocus v Moskvě a uvádějí jejich jména (zleva ve směru hodinových ručiček): Machmadrasul Nasridinov, 27 let, Rivožidin Ismonov, 51 let, Šochindžonn Safolzoda, 21 let, Rustam Nazarov, 29 let.

  Putin rovněž ohlásil, že v Rusku bude v neděli 24. března celostátní smutek k uctění památky obětí pátečního „barbarského a krvavého teroristického činu“.

  Kyjev odmítá jakékoliv spojení s útokem v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy, kde útočníci v koncertním sále zabili nejméně 115 lidí a mnoho dalších zranili. Některé ruské zdroje přitom hovoří až o 150 obětech. K odpovědnosti se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. V autě, ve kterém podezřelí prchali z Moskvy, se podle jednoho z ruských poslanců našly cestovní pasy Tádžikistánu.

  V prvním proslovu po masové vraždě Putin naznačil spojitost s Ukrajinou.

  Utíkali na Ukrajinu. Propaganda, kterou jsme čekali

  „Všichni čtyři bezprostřední vykonavatelé teroristického útoku, všichni ti, kdo stříleli, se pokoušeli utéci a pohybovali se směrem k Ukrajině, kde podle předběžných údajů pro ně ukrajinská strana připravila ‚okno‘ k překročení státních hranic,“ prohlásil dnes v ruské televizi Putin.

  Ruský prezident, který rozpoutání války vysvětloval údajnou potřebou „denacifikovat“ sousední zemi, vedenou prezidentem židovského původu a jen s okrajovou rolí krajní pravice v ukrajinských volbách, tvrdil, že šlo nejen o pečlivě a cynicky naplánovaný teroristický útok, ale i o předem zorganizované vraždění bezbranných civilistů. „Zločinci se chladnokrevně a úmyslně vydali zabíjet, střílet naše občany, naše děti, jako kdysi nacisté, kteří páchali masakry na okupovaných územích,“ prohlásil. Ruská armáda nyní okupuje části sousední země, její jednotky se snaží obsadit další ukrajinská území.

  Obrázek podezřelých střelců, kteří stříleli na radnici Crocus v Krasnogorsku v Moskvě.

  Putil přislíbil, že trestu neunikne nikdo, kdo útok v Krasnogorsku připravoval, tedy všichni vykonavatelé, organizátoři a objednavatelé, a to bez ohledu na to, o koho jde. „Zjistíme a potrestáme každého, kdo stojí za zády teroristů, kdo připravoval tuto ránu Rusku,“ prohlásil.

  Rusko podle něj nejednou zvládlo těžké zkoušky a vyšlo z nich ještě silnější, a tak tomu bude i nyní. V Moskvě a okolí a ve všech regionech platí dodatečná protiteroristická opatření, protože teď je podle ruského prezidenta hlavní nedovolit těm, kdo stojí za masakrem, příležitost spáchat další zločin.

  Ukrajinská stopa a totální válka

  Rusko dosud nepředložilo oficiální verzi, kdo podle něj útok spáchal, ale oficiální představitelé a státní média celou dobu hovoří o „ukrajinské stopě“, jakkoli pro ni nenabídli žádný důkaz, upozornil server BBC News na svém ruskojazyčném webu. Podotkl, že Putin vystoupil až 19 hodin po útoku a ve finále jeho projev vyzněl jako snaha o mobilizaci Rusů s odkazy na válku na Ukrajině: „Nyní je naší společnou povinností - našich soudruhů v boji na frontě, všech občanů - stát spolu v jednom šiku. Věřím, že tak tomu i bude, protože nikdo a nic nemůže otřást naší semknutostí a vůlí,“ prohlásil například.

  Útok neznámých ozbrojenců na okraji Moskvy si podle ruské tajné služby FSB vyžádal čtyři desítky obětí a více než stovku zraněných.

  Jako jeden z prvních vyrukoval s hypotézou o ukrajinské stopě bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv, který je nyní Putinovým zástupcem v bezpečností radě. Medveděv vyzval k „totálním popravám teroristů a k represím proti jejich rodinám“. Dodal, že pokud se ukáže, že jde o „teroristy kyjevského režimu“, tak se vůči nim a k jejich inspirátorům nelze postupovat jinak, připomněla BBC a dodala, že podle serveru Meduza, který se odvolal na své zdroje v ruských státních médiích, Kreml vydal pokyn redakcím, aby ve zprávách o teroristickém útoku možnou „ukrajinskou stopu“ zdůrazňovaly.

  „Očekávali jsme od ruských úřadů verzi o ‚ukrajinské stopě‘ v teroristickém útoku. Primitivita a předvídatelnost jsou ideální črty ruské bezpečnostní služby. Zase jednou FSB tvrdí, že...,“ ironicky napsal na sociální síti poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak a poukázal na fakta, která nejsou v souladu s ruským tvrzením.

  Upozornil například, že se skupina ozbrojených útočníků dostala v centrálním regionu země, tedy v Moskevské oblasti, až na místo útoku, kde se shromáždil velký počet lidí, a to bez toho, že musela podstoupit jakoukoliv kontrolu. Pak více než půldruhé hodiny stříleli do návštěvníků koncertu, a bezpečnostní složky vůbec nezasáhly. Kompletní skupina teroristů poté místo útoku opustila ve stejném voze, v jakém přijela, směrem k frontové linii.

  Video zachycuje evakuaci lidí z radnice Crocus v ruském hlavním městě.

  Rusové podezřelému zřejmě uřízli ucho, měl ho sníst

  Neděle bude v Rusku z rozhodnutí Kremlu dnem celonárodního smutku za oběti „barbarského a krvavého teroristického činu“. Je možné, že jejich počet bude dál vzrůstat, šéfredaktorka jedné z prokremelských televizí dnes už uváděla, že mrtvých je 143. Úřady dosud tento údaj nepotvrdily.

  Na jednom z kanálů na sociálních sítích se objevila explicitní videonahrávka, na níž muž řeže jednomu ze zadržených ucho, a pak ho nutí ucho jíst. Činu se údajně dopustil příslušník ruských speciálních sil. Snímky z místa také naznačují, že dalšímu z podezřelých Rusové vydloubli oko.

  Fotogalerie