Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Zbraně nechceme! říkají britští policisté. A to ani poté, co kolegu zabil terorista

    Metropolitné strážnici jsou v Londýně neozbrojení.

    Metropolitní strážníci jsou v Londýně neozbrojení. | foto: Profimedia.cz

    Středeční londýnský útok ve Westminsteru nachystal pro veřejnost kromě truchlení nad dalšími obětmi radikálního islámu ještě překvapení v podobě informace, že strážníci v londýnské metropoli chodí beze zbraně. Pro Brity se jedná o tradiční věc, pro cizince je to celkem nová informace. Změní se něco po londýnské tragédii?

    Khalid Masood (+52), radikalizovaný Brit s asijským původem, který stále není objasněn, ve středu před čtvrtou hodinou odpolední našeho času vjel na Westminsterském mostě autem do davu lidí, poté se pokusil dostat se do budovy parlamentu, před nímž byl zastaven strážníkem Keithem Palmerem.

    Útočník ho pobodal dlouhým nožem, poté byl jiným policistou zastřelen. Keith v nemocnici zemřel, stejně jako další tři oběti včetně matky dvou dětí, po Masoodovi navíc zůstalo na 40 raněných, asi pětice z nich stále bojuje o život.

    Když opadl prvotní šok, pro mnohé, zejména pak z ostatních států, přišlo překvapení v podobě informace, že policista u parlamentu neměl moc nadějí, jak se bránit, protože nebyl ozbrojen.

    Nemáme zbraně, tak neprovokujeme

    Strážníci metropolitní policie, kterým se říká bobíci, u sebe zbraně nenosí a přestože je Británie dlouhodobě pod stupněm číslo dva ohrožení terorismem, nebude tomu tak ani v budoucnu. Sami policisté to nechtějí. Důvod?

    „Ona se o tom vedla veřejná debata, dokonce sami policisté hlasovali a možná překvapivě pro diváky shodli na tom, že je lepší být na ulici neozbrojen,“ říká Ivan Kytka, spolupracovník ČT v Londýně, v mimořádném vysílání k londýnskému útoku. „Policisté tím působí mírněji, neprovokují. Já pochybuji o tom, že po dnešním incidentu by se na tom něco změnilo,“ je zpravodaj k situaci skeptický.

    Londýnský „bobby“ přijímá od kolemjdoucího květiny za mrtvé po londýnském útoku.

    Zatímco například v Belgii jsou po loňských útocích policejní hlídky kombinované s těmi vojenskými a na ulicích jsou k vidění transportéry, Británie svůj přistup měnit nehodlá.

    „Ono se má za to, že policie má spíše pomáhat a nikoliv chodit po zuby ozbrojená po ulicích a zastrašovat. Je to tradiční britský přístup, který je zakotven v jejich povaze. Navíc toto podporují i britští bezpečnostní experti a samotní policisté,“ říká Ivan Kytka a otvírá tím následnou debatu ohledně ozbrojování nejen policistů, ale i občanů.

    Evropa se dobrovolně vzdala možnosti se bránit

    Ve studiu ČT24 v pořadu Události, komentáře se k tomuto tématu spolu sešli Bohuslav Chalupa (ANO) a Jana Černochová (ODS), oba z výboru pro obranu, proti nimž stála europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) a Jan Bartošek, místopředseda poslanecké sněmovny. Z velké části se spolu shodli na tom, že odzbrojování obyvatel, jako to nařídila Evropská komise, je omyl, každý ale viníka hledá jinde.

    „Británie nejenže dala prostor tomu, aby policisté nebyli ozbrojeni, ale pomohla svým hlasováním k odzbrojování Evropy. Když v Anglie chcete uspořádat gardenparty, tak si v obchodě kupujete plastikové příbory na ID kartu,“ argumentuje Černochová a jako příklad dává Izrael, na němž se bezpečností experti nemohou shodnout.

    Jana Černochová z ODS kritizuje odzbrojování Evropanů.

    „V Izraeli byla zachráněná řada životů tím, že je možné mít zbraň u sebe a je možné ji použít. Evropa se zcela dobrovolně vzdává této možnosti, přitom zločinů spáchaných legálně drženou zbraní je minimum. Mně nepřipadá normální, že příslušníci britské policie nemají zbraně,“ otáčí se na Chalupu a ten s ní v tomto tématu souhlasí.

    Ať Juncker už laskavě skončí!

    „Unie opět učinila krok k tomu, abychom se stali více zranitelní. Já mám bohužel pocit, že ani v europarlamentu a ani v Evropské komisi nejsou bezpečnostní odborníci, proto to tak vypadá jako to vypadá,“ říká Chalupa k neozbrojeným policistům a přidává výzvu.

    Bohuslav Chalupa je velký kritik europarlamentu a Evropské komise.

    „Ať laskavě skončí pánové jako Juncker a podobně, protože s těmito lidmi v mocenských pozicích v evropské komisi k žádné změně nedojde,“ říká Chalupa nahlas to, co probíhá jako kritika mezi lidmi na sociálních sítích, kde je zejména předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker hojně skloňované jméno a rozhodně ne v dobrém smyslu.

    Prostor pro vyvrácení jejich argumentů ze strany oponentů Konečné a Bartoška nebyl příliš úspěšný. Ačkoliv sama Kateřina Konečná hlasovala v europarlamentu proti odzbrojování obyvatel, snažila se během debaty nalézt řešení, jak Evropě pomoci i beze zbraní.

    Europoslankyně Kateřina Konečná sice také hlasovala proti směrnici, ale argumenty o spolupráci tajných služeb jsou již únavné.

    Žádné takové ale nemá a nemá ho zatím nikdo. Pouze se všichni omezují jen na bezzubé věty, že zpravodajské služby musí více spolupracovat mezi sebou. To je ale věta, kterou slýcháme pokaždé, když po radikálech zůstanou na zemi mrtvá těla.

    A neozbrojení policisté, kteří se bojí, že by provokovali.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 23:46 sobota 22. července 2017. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      36
    • Tvl
      33
    • Haha
      18
    • Super
      17
    • Cože
      15
    • Sladký
      15