Z bombardování Asada bude těžit Islámský stát, míní generál Šedivý

Donald Trump se ukázal, ISIS ale slaví! | foto: Koláž Expresu

Páteční útok Spojených států na Sýrii vyvolal pořádný rozruch! Podle USA šlo o reakci na nálet a následné rozšíření toxické látky v syrské provincii Idlíb, který se uskutečnil v úterý. Jak se na tento krok Donalda Trumpa a jeho spolupracovníků dívá generál Jiří Šedivý?

Ruská diplomacie páteční útok USA odsoudila a jedná se prý o útok na suverénní stát. Kvůli incidentu se mimořádně sejde i Rada bezpečnosti OSN. Bombový útok na Sýrii měl být podle představitelů USA reakcí na chemický útok v Chán Šajchúnu, který se udál v úterý a ze kterého je viněn i syrský prezident Bašár al-Asad.

Jedni tento americký útok odsuzují, druzí ho slaví a gratulují k Trumpovi k úspěchu. Skutečným vítězem „potyčky“ mezi Sýrií a USA je ale někdo jiný. Islámský stát určitě slaví, je to pro ně doslova výhra,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Expres.cz generál Jiří Šedivý. Co dalšího tento expert prozradil?

Proč podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR slaví právě Islámský stát? „Pro ISIS je to pozitivní výsledek, protože Asád (prezident Sýrie) se tímto dostal na vrchol seznamu lidí, kteří mají být odstraněni,“ míní Šedivý.

Podle generála bombardování Sýrie rozhodně nebylo ukázkou Trumpova populismu: „Trump není zase takový, že by něco dělal za každou cenu jenom populisticky, on se tak prostě chová, je to jeho povaha.“

Můžeme tedy očekávat další podobné útoky vedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle Šedivého nejspíše tento slavný miliardář neřekl poslední slovo. „Je prostě takový a je možné, že v budoucnosti se setkáme s něčím podobným,“ odhaduje generál Jiří Šedivý.

V následujících dnech bude extrémně zajímavé sledovat, jak na tento útok bude reagovat Rusko. Podle Šedivého se dá očekávat, že se ruskoamerické vztahy vrátí zpět tam, kde byly. Tedy na bod mrazu. „Možná se i zruší schůzka Trumpa s Putinem,“ konstatuje v rozhovoru pro Expres.cz čtyřiašedesátiletý rodák z Příbrami.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že ze základny aš-Šajrát byl veden chemický útok na Chán Šajchún a americký útok je tak v „životním národním bezpečnostním zájmu“ Spojených států. Hlava Spojených států amerických také vyzval „civilizované národy“, aby se připojily k USA ve snaze „ukončit masakr a krveprolití v Sýrii“.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:27 5. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  12
 • Trapas
  10
 • Tvl
  10
 • Haha
  9
 • Cože
  9
 • Sladký
  8
Komentáře