Jak se teroristé dostali na jedno z nejlépe střežených letišť světa? Využili jeho jedinou slabinu!

 • Tři výbuchy otřásly letištěm v Istanbulu v úterních nočních hodinách
 • Trojice atentátníků se odpálila na různých místech letiště
 • Zabili 41 lidí, stovky dalších jsou zraněny
 • Pravděpodobnými pachateli jsou džihádisté z ISIS
 • Letiště v Istanbulu patří mezi nejvíce střežená letiště světa
 • Selhaly turecké zpravodajské služby, řekl expert na bezpečnost

Útočili bez masek, stříleli na každého, koho měli v dohledu, pak sebevražední atentátníci odpálili nálože. | foto: Profimedia / Twitter

Útočili bez masek, stříleli na každého, koho měli v dohledu, pak sebevražední atentátníci odpálili nálože. Na istanbulském letišti v úterý v noci zemřelo 41 lidí. Jak je možné, že se atentátníci dostali tak daleko? Podívejme se na rekonstrukci jednoho z nejkrvavějších atentátů v Turecku.

Byli tři, podle tureckých médií dokonce čtyři, přičemž čtvrtý atentátník zatím uniká. Tato informace ovšem zatím nebyla úřady potvrzena. Na letiště se dostali taxíkem, vystoupili před terminálem, kde ovšem žádná kontrola cestujících neprobíhá.

Jeden z útočníků se odpálil na parkovišti, které je u rentgenového kontrolního stanoviště. Další dva měli pokračovat dále. Až k místům, kde začíná fronta na první kontrolu zavazadel a dokladů cestujících.

Podle agentury AP a tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga před výbuchy kolem sebe hodili několik granátů. Nálože na sobě aktivovali, když po nich začali střílet policisté.

Na istanbulském letišti stejně jako jiných letištích panují přísná bezpečnostní opatření, cestující před odletem pak procházejí hned dvojí kontrolou.

Podle stanice CNN ale teroristé využili jedné ze slabin letiště, proto mířili k příletové hale mezinárodního terminálu. Tady sice cestující také procházejí bezpečnostními rámy, ale asistuje u nich jen lehce ozbrojená stráž.

„Vzhledem ke skutečnosti, že v Turecku existují stovky, možná tisíce spících buněk islamistů, tak monitorovat a podnikat protiopatření je čím dál více složitější,“ uvedl k bezpečnostním opatřením v zemi odborník na bezpečnost katedry ruských a východoevropských studií Emil Aslan.

Selhání tureckých bezpečnostních složek

Jak teroristé překonali poměrně přísná bezpečnostní opatření? Turečtí představitelé tvrdí, že nebyly porušeny žádné bezpečnostní předpisy. Jak je možné, že se dostali tak daleko?

Podle informací, které máme z tureckých sdělovacích prostředků, útočníků bylo víc než tři. Jeden z nich byl podle všeho velmi teple oblečen a v takovém počasí ihned vzbudil podezření. Policie na něj reagovala a došlo k přestřelce. Jeden podle všeho utekl, jeden byl zastřelen a s třetím svedl policista zápas, na jehož konci se terorista odpálil. Bylo to vlastně štěstí v neštěstí. Těch mrtvých mohlo být mnohem více.

Selhala podle vás turecká bezpečnostní služba?

Turecký stát delší dobu toleroval na svém území existenci džihádistických buněk a nepovažoval je za bezpečnostní hrozbu. Tato krátkozraká politika směrem k ISIS časem vyústila v to, že radikálové začali podnikat útoky proti samotnému Turecku.

Je možné takovým útokům čelit v budoucnu?

To je úkol pro turecké zpravodajské služby, které jsou historicky považovany za poměrně kvalitní. Vzhledem ke skutečnosti, že v Turecku existují stovky, možná tisíce spících buněk islamistů, tak monitorovat a podnikat protiopatření je čím dál více složitější.

Nebylo by žádoucí, aby Turecko víc spolupracovalo s evropskými zpravodajci?

Ano, ale to je právě problém Turecka, které se tolik neangažuje v boji proti ISIS na území Sýrie a Iráku. Jejich zpravodajské služby operují spíš na vlastním území, což vede k tomu, že se džihádisté mstí útoky na civilisty. To je pro ně nejsnadnější cíl.

Jak byste srovnal bezpečnost tureckých letišť v porovnáním s terminály v Evropě, třeba i v Praze? Například se hodně kritizoval laxní přístup belgických úřadů po útocích v Bruselu.

Turecká letiště mají poměrně silná bezpečnostní opatření. U každého vchodu do haly z venku jsou bezpečnostní rámy. Bohužel, jak jsme mohli vidět, pokud má útočník na sobě vestu s výbušninou a není nikým preventivně monitorován, je velmi pravděpodobné, že se stihne odpálit. Bezpečnostní zabezpečení budov nestačí. Je potřeba vést velmi svědomitě zpravodajskou činnost a monitorovat jak spolu teroristé komunikují, jak a kde si opatřují výbušniny, jaké jsou jejich kanály na Blízký východ nebo do bývalého Sovětského svazu. Důležitější je prevence, než postavit u každého vchodu desítky policistů.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:30 27. října 2016. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  11
 • Super
  5
 • Haha
  4
 • Cože
  4
 • Trapas
  3
 • Sladký
  3
Komentáře

Mohlo by vás zajímat