Narušovala chod oddělení! Ústecká nemocnice se vyjádřila ke kauze z JIP

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem poskytla vyjádření ke kauze doktora Adama C., který měl na jednotce intenzivní péče odepřít přítomné matce přístup k jejímu teprve měsíčnímu dítěti. Její postoj je jednoznačný – k pochybení doktora nedošlo. V rozporu s řádem nemocnice prý naopak jednala matka!

Kauzu z ústecké nemocnice na facebookovém profilu aktivistky Petry Langové, bojovnice za aktivní mateřství, komentují tisíce lidí (psali jsme ZDE). Ačkoliv se většina diskutujících staví na stranu matky, stále více hlasů volalo po stanovisku druhé strany, protože veškeré informace dosud byly jen subjektivní.

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem se nyní k celému incidentu konečně vyjádřila. Omlouvat se zjevně nehodlá a za chováním doktora Adama C. stojí.

„V sobotu 24. března 2018 se dostavila na jednotku intenzivní a resuscitační péče (JIRP) Dětské kliniky Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., hlídka Policie ČR z důvodu, že došlo k narušování provozu tohoto zdravotnického zařízení ze strany matky na JIRP hospitalizovaného dítěte poté, co se dohoda s matkou o možnostech či podmínkách nepřetržité přítomnosti u dítěte ukázala jako nemožná,“ stojí v prohlášení Petra Fialy, generálního ředitele Krajské zdravotní, pod niž Masarykova nemocnice spadá.

Podle dalších vět navíc dělala Jaroslava Picková na oddělení problémy již před inkriminovaným incidentem. „Matka dítěte již předtím opakovaně narušila provozní řád JIRP dětské kliniky, kde se léčí nejzávažnější dětští pacienti. Proto byla sloužícím lékařem, zodpovědným za chod tohoto oddělení, vyzvána k odchodu z JIRP. Protože matka neuposlechla výzvy, lékař povolal Policii ČR. Poté matka zůstala před dveřmi JIRP.“

„Nelze opomenout, že pro popsané chování matky, které vedlo k návštěvě policistů na oddělení, neměla pochopení ani matka jiného dítěte, jež bylo na tomto specializovaném zdravotnickém pracovišti rovněž hospitalizováno, a která postup personálu na JIRP podpořila,“ připomněl Fiala vyjádření ženy, která měla k chování matky výhrady i v komentářích pod příspěvkem na Facebooku.

V komentářích se vyjádřila maminka chlapce, který leží na stejném oddělení....

V komentářích se vyjádřila maminka chlapce, který leží na stejném oddělení. Personálu se zastala.

K případu se následně vyjádřil i ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní Josef Liehne. Ten zpochybnil vyjádření aktivistky Petry Langové, která od začátku upozorňuje, že doktor jednal v rozporu s předpisy.

„Lékař se řídil vnitřními předpisy Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., a žádný z právních předpisů nebyl porušen. Zdravotnické zařízení se vždy snaží zajistit společný pokoj pro rodiče a dítě, co nejdříve je to možné,“ vysvětlil.

„Přímo na oddělení jednotky intenzivní péče však není možné zajistit spaní pro rodiče dítěte. O této skutečnosti byla matka informována. Zdravotnické zařízení má zákonné právo omezit nepřetržitou přítomnost rodičů, pokud by narušila poskytnutí zdravotních služeb, což se v tomto případě stalo,“ zdůraznil Liehne.

Langová: Jsou úplně mimo!

Petra Langová, která od začátku celou ústeckou kauzu dokumentuje, vyjádření nemocnice okamžitě zkritizovala.

Aktivistka Petra Langová.

Aktivistka Petra Langová.

„Oficiální vyjádření nemocnice v překladu: Matka narušovala chod (tím, že seděla u dítěte). Lékař se řídil vnitřními předpisy (to jsou ty, co říkají, že má rodič neomezený přístup?). Matce dítěte vedle to vadilo (a co přesně, že tam lékař zavolal policii? To se nedivím, ovšem vyčítat by to měla lékaři, nikoliv matce, která by nemusela řešit telefony lidí, kteří o ni měli strach. Lékař sám tak narušil chod služeb a oddělení a sám si porušil vlastní pravidla),“ napsala.

„Závěr: Dle Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem je zcela normální zavolat policii na matku, která sedí u lůžka, protože to sezení u lůžka narušuje chod. Hm, touto politikou narušuje chod oddělení i zaražený prd lékaře. Nemluvě o slovním a fyzickém napadání bez důvodu. Jde jim o klid na oddělení, ale volají tam poldy každý den kvůli prosté přítomnosti. To oznámení je úplně mimo,“ dodává.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:13 24. července 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  16
 • Super
  9
 • Sladký
  7
 • Cože
  6
 • Haha
  5
 • Tvl
  4
Komentáře